מחלקת החינוך והאקטיביזם

סיורים, ימי עיון, הרצאות וסדנאות

[אפשר בירושלים ואפשר אצלכם בבית הספר/במכינה]

מחלקת החינוך של מכון על משמר הכנסת מציעה שלל פעילויות, סמינרים וימי עיון על מנת לפתח מודעות ואקטיביזם אזרחיים בנושאי דמוקרטיה, דת ומדינה – לבתי ספר תיכוניים, מכינות, מסגרות ש"ש וסטודנטים.

מי אנחנו? מכון על משמר הכנסת, מיסודה של התנועה המסורתית, מקיים מעקב אזרחי אחר עמדות, התבטאויות, הצעות חוק והצבעות של נבחרות ונבחרי ציבור בתחום הדמוקרטיה, הדת והמדינה. דמוקרטיה איתנה מקפידה על אחריותיות(Accountability)  ועל שקיפות (Transparency) בין האזרח לנבחריו. מכון על משמר הכנסת מסייע להגשים ערכים אלו באמצעות הנגשת מידע לציבור אודות עמדותיהם העקרוניות, יוזמותיהם הפרלמנטאריות, התבטאויותיהם הציבוריות והצבעותיהם של חברי וחברות הכנסת.  מכון על משמר הכנסת מחויב לקוד אתי של יושרה ושקיפות. הנתונים יוצגו כהווייתם, לעיתים בצד פרשנות, אך ללא הטיה פוליטית וללא משוא פנים.

ימי העיון והסיורים שלנו:

דת ומדינה בכנסת ישראל

יום ייחודי בירושלים – פתיחת היום בהרצאת רקע על הדמוקרטיה הישראלית, סיור מבית המשפט העליון אל הכנסת, ביקור בכנסת ומפגשים עם חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה לשיחות עומק, במידת האפשר – כניסה לצפייה בועדות הכנסת בפעולה.

שם משפחה: יהודי

יום של סיור ומפגשים מרתקים בירושלים, היכרות עם הזרמים השונים ביהדות, פאנל עם רבנים ורבות מזרמים שונים ביהדות (אורתודוקסי, קונסרבטיבי, רפורמי) וסיור בכותל המערבי סביב סוגיית 'נשות הכותל' כמקרה בוחן לפלורליזם יהודי בישראל.

הסדנאות שלנו

(אצלכם בבית הספר או במכינה)

 להיות אזרחים משמעותיים

כיצד עובר חוק? כיצד פועלים להשפעה על דעת המחוקקים? מה ההשפעה שלי על הכנסת? סדנה על המערכת הפוליטית וכלים לאזרחים להיות פעילים בה. חשיפה מעמיקה לשימוש באתר "על משמר הכנסת", כלים ליצירת עצומות, יצירת קשר עם ח"כים ושימוש במדיה לשינוי דעת הקהל.

אקטיביזם ושקיפות בכנסת

העמקה עם עולם האקטיביזם הפוליטי – מפגשים עם ארגונים חברתיים הפועלים בכנסת, עם פעילי מפלגות (קואלציה ואופוזיציה) ועם לוביסטים הפועלים בכנסת.

פאנל חברי כנסת

מושב מונחה (פאנל) עם חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה על הנקודות הרבות שבמחלוקת ועל כמה חלומות משותפים. מפגש בלתי אמצעי על עבודת החקיקה, על השליחות הציבורית ועל החיידק הפוליטי.

אני חופשי להיות יהודי

על פלורליזם ויהדות בישראל – האם יהדות ודמוקרטיה יכולות לחיות יחדיו? סדנה על סוגיות היסוד במתח שבין דת למדינה בישראל ואיפה הן פוגשות כל אחד ואחת מאיתנו במעגל החיים.

התינשאי לי

סדנה על עולם הנישואין והגירושין בישראל – נישואי רבנות, נישואים אזרחיים, נישואי להט"ב וסרבנות גט.

שבת שלום

סדנה על חופש דת בישראל בראייה ממוקדת על סוגיית השבת. על תחבורה ציבורית בשבת, מרכולים ועבודות ציבוריות בשבת. מהם הפתרונות המוצעים באמנות שונות ובהצעות חקיקה.

איך אפשר להשפיע?

סדנה מעשית על הדרכים שונות להיות מעורב, להשפיע על השקפותיהם ופעולותיהם של חברי כנסת, להיות אקטיביסט/ית, להפוך לפעיל חברתי שרוצה (ולפעמים מצליח) לשנות את העולם.

אמנת גביזון מידן

היכרות עם מרכיביה של האמנה שמנסה ליישב את המתחים המרכזיים שבין דת ומדינה בישראל. איך נכתבה, על ידי מי ומדוע?  אילו היא פותרת ובמה היא נכשלת? והאם יש לה ייתכנות פוליטית?

כמו כן: חברותות, ערבי לימוד ודפי מקורות

לצד סיורים והרצאות, אנו מציעים גם קיום ערבי לימוד וחברותות בנושאי דת ומדינה, סביב נושא ספציפי או מגוון נושאים. אנו מציעים מעגלי למידה ושיח וחברותות מונחות בנושאי חופש דת, נישואין, שבת, נשים, וחופש בחירה, זרמים ביהדות – התפוצות וישראל.

יום לדוגמא:

אקטיביזם, מעורבות חברתית ודמוקרטיה בירושלים

כנסת ישראל – ביקור וסיור בכנסת, היכרות עם הוועדות השונות, המליאה, אנשי המקצוע ומאחורי הקלעים של בית המחוקקים הישראלי. מפגשים בלתי אמצעיים עם חברות וחברי כנסת.

גן הוורדים – פעילות אקטיביזם במתחם ההפגנות האולטימטיבי. אין יוצרים קמפיין ציבורי, איך מעודדים מעורבות חברתית, איך מרימים הפגנה ומשנים סדר יום. התנסות מעשית בכתיבת שלטים וסיור במקום שמארח את קולות המחאה הישראלית.

בית המשפט העליון – היכל המשפט והצדק הישראלי שתפקידו להעניק סעד לאזרח הנפגע ממוסדות המדינה. ביקור בהיכלי בית המשפט, מפגש עם עורך דין או שופט.

סינמה סיטי – משאל דעת קהל בקניון המשקיף על גבעת הלאום. מה הם חושב הציבור הישראלי על סוגיות שונות בכנסת ובבית המשפט. סקר רחוב אינטראקטיבי. [אפשרות לשילוב עם הרצאה על פוליטיקה ואקטיביזם בראי הקולנוע]

 

 

ליצירת קשר והזמנת פעילות, כתבו לנו

 

שינוי גודל גופנים