שר התחבורה ישראל כץ ברפורמה המרחיבה את פעילותן של מוניות השירות, אך מונעת מהן לאפשר שימוש במכשיר הרב-קו בשבת

שר התחבורה ישראל כ"ץ הכריז היום (ד') על "מהפכה" בתחום התחבורה הציבורית, במסגרת מסיבת עיתונאים שכינס ובה הודיע ביין השאר על הכנסת מוניות השירות למערך התחבורה הציבורית ופתיחת אפשרות התשלום בהן ברב-קו, מהלך שעשוי להביא להרחת היקף פעילותן בשבת. השר הכריז כי בעיניו אין במהלך פגיעה בסטטוס קוו בנושא השבת מאחר שלא יאפשר פעולה של מכשירי התיקוף עצמם בשבת.

במסיבת העיתונאים השר אמר כי היוזמה היא "מהפכה גדולה בתחום מוניות השירות. מוניות השירות יוכנסו כחלק ממערך התחבורה ויהיו תחת הרב-קו כמו כלי תחבורה נוספים. בשנים האחרונות היה קיפאון במוניות השירות. מוניות השירות יוכלו להמשיך לפעול גם בשבתות והפעילות שלהן בסופי השבוע צפויה לגדול. אין כאן פגיעה בסטטוס קוו".
השר חזר על דבריו כי אין בכוונתו לשנות מההתנהלות הנוכחית של מוניות השירות שפועלות בשבת, אך הבהיר כי יש חוק במדינת ישראל ואין בכוונתו לשנות זאת, כך שמכשירי ה'רב קו' במוניות השירות לא יפעלו בשבת.

העיתוי של משרד התחבורה אינו מקרי, שכן בשבוע הבאה צפויה ועדת הכלכלה לדון ברפורמה במוניות השירות, כאשר המטרה היא לשלש תוך שנה את מספר הקווים שנעים בשבתות וחגים. עיקר ההתנגדות מגיעה כעת מבעלי קווי מוניות השירות הנוכחיים בעיקר בתל אביב וערי הלווין שלה שחוששים לפגיעה במטה לחמם ומצפים שהמדינה תפצה גם אותם.
למרות ההכרזה על המהלך שנאמד ב-160 מיליון שקל, גורמים במשרד התחבורה אמרו כי הוא יעברו עוד שנתיים לפחות עד שניתן יהיה להתגבר על הפערים הטכנולוגיים, שיאפשרו הכרה בהנחות אלה.