שר הפנים גדעון סער פסל סעיף בחוק העזר העירוני של תל אביב המאפשר פתיחת מרכולים ברחובות ראשיים בעיר. מה עמדתם של ח"כים מהסיעות השונות בנוגע להחלטה הזו?

שר הפנים ביטל את החלטת מועצת העיר לאפשר פתיחת מרכולים ברחובות ראשיים בעיר. השר אישר פתיחת חנויות ומתחמים מסחריים מסוימים.

מתוך דברי ההסבר להחלטה:
"השמירה על צביון השבת אינה עניין דתי בלבד, אלא לא פחות מכך עניין תרבותי, לאומי וחברתי ראשון במעלה, אשר יש חשיבות עליונה בשימורו. אישור חוק העזר המוצע עלול להוות צעד משמעותי במדרון חלקלק שבעקבותיו ילכו גם רשויות נוספות, שבסופו נראה כי אופי המסחר ביום השבת לא יהיה שונה מהותית מכל יום אחר במהלך השבוע".

תגובות סוערות במערכת הפוליטית להחלטתו של השר סער:

ח"כ קארין אלהרר כתבה בעמוד הפייסבוק שלה כי:
"לידיעת השר גדעון סער: סטאטוס קוו עובד לשני הכיוונים.
ההחלטה לאסור פתיחת מרכולים בשבת בתל אביב מקוממת לא פחות מאשר החלטה שהייתה כופה את פתיחתם בתוך שכונות מגורים של הציבור הדתי.
תל אביב היא עיר פלורליסטית, צבעונית וחופשית. מועצת העיר, שנבחרה ע"י ציבור התושבים רשאית לנהל את שגרת החיים בעיר על פי מאפייניה הייחודיים.
אין מדובר כאן בדבר חדש. המרכולים בתל אביב עובדים כבר שנים גם בשבת לנוחות התושבים. אותו "שרץ" שעל פי שר הפנים מנסה החלטת המועצה להכשיר, הוא ביטוי אמיתי לצרכים שמביא עמו אורח החיים של רבים מתושבי העיר.
סטאטוס קוו שאין כל סיבה לערערו.
חיה ותן לחיות? כנראה שלא בית ספרינו."

לדברים בעמוד הפייסבוק של ח"כ אלהרר

גם ח"כ דב ליפמן הגיב על החלטתו של שר הפנים גדעון סער:
"לאור החלטת שר הפנים בעניין המרכולים בתל אביב, חשבתי שנכון לשתף אתכם בדעותיי.
אני שומר שבת, מעריך השבת, ואוהב את השבת. אני מאמין שיום מנוחה בשבוע הוא חשוב לכולם, במיוחד בעולם המודרני, בו אין רגע דל. בשבילי יום השבת הוא היום להתנתק מהעבודה ומהטכנולוגיה ולהתמקד ברוחניות, בלימוד, בקריאה והכי חשוב – במשפחה.
עם זאת, אני בעד חופש בחירה ונגד כפייה דתית. אם באזור מסוים (נניח תל אביב) יש רוב חילוני מובהק, ויש החלטה של הרשות המקומית המייצגת את התושבים לפתוח סופרמרקטים בשבת באופן מידתי, לדעתי, לא נכון לשר הפנים להתערב בדבר.
לדעתי כפייה כזו רק מרחיקה את העם מאהבת היהדות ומהחלום של כבוד הדדי ואחדות."

לדברים בעמוד הפייסבוק של ח"כ ליפמן

ואילו סגן השר ח"כ אב וורצמן חיזק את ידי השר סער:
"ההחלטה של סער היא נכונה וצודקת. יישנם עובדים רבים שבבואם להתקבל לעבודה נתקלים בחומת אטימות כשהם מצהירים שהם שומרים שבת ואינם מתקבלים לעבודה ואפילו לא מוזמנים לראיון קבלה.
עלינו לדאוג ל"עובד הפשוט", למנוחת הגוף והנפש של כל אדם. זה מאבק חברתי המכניס בתוכו אנשים מכל החברה הישראלית

לדברים בעמוד הפייסבוק של ח"כ וורצמן

ח"כ מנחם מוזס,התייחס לסוגיה באתר הידיעות החרדי 'בחדרי חרדים' :
"אני  מברך את השר על שבחר גם לכבד את השבת וגם להציל את הנעשק מידי עושקו. בעלי החנויות והמכולות העובדים קשה לפרנסתם במשך כל השבוע, מתחננים שיאפשרו להם לשמור את השבת ולנוח יום אחד בשבוע ממלאכתם. אבל לצערי הרב, התקשורת בחרה להפוך סוגייה זו למלחמת דת ומדינה. בימים האחרונים פורסמו כתבות וקריקטורות נגד שר הפנים ונגד ההחלטה. וחמור מכך, בעלי עסקים הכריזו כי 'יצפצפו' על החוק וימשיכו לפתוח את עסקיהם בשבת למרות ההחלטה. כשמגיע נושא השבת – אין חוק! ומתברר, כי רוממות החוק הוא ענין סלקטיבי". 

דווקא לאור סערה זאת, הצהיר סגן השר לשירותי דת, ח"כ אלי בן דהן, כי הוא עמל על הקמת מועצה ציבורית שתפקידה לאחד את הציבור סביב השבת. לדבריו:
"בימים אלו אנו משלימים בימים האלה את הקמתה של מועצה ציבורית לנושא השבת על מנת לאחד את הציבור סביב השבת.
תפקידה של המועצה יהיה ליצור שיח שבמרכזו עומדת השבת כערך משפחתי, חברתי, יהודי, מסורתי. במועצה יכהנו אישי ציבור, אנשי עסקים ורוח מכלל המגזרים: חילונים, דתיים וחרדים.

ערכי השבת הם הבסיס לשיח המודרני של צדק חברתי, מניעת עבדות מודרנית, חיזוק התא המשפחתי וגם השיח הדתי שמדבר על השבת כציווי של הקב"ה לשבות מכל מלאכה.
יחד ובעזרת אנשי מעשה וחזון, אנו מאמינים שנוכל ליצור שיח בונה בשאלה כיצד להפוך את השבת לכלל- ישראלית.
אבות הציונות כמו ברל כצנלסון ויוסף חיים ברנר האמינו לפני שנים שהשבת היא ערך מרכזי בזהותה של המדינה, אני בטוח שגם היום דעתם רלוונטית מתמיד.
אגב, למי שחלש בהיסטוריה הם היו חילונים למהדרין..

"כִּי שֵׁשֶׁת יָמִים עָשָׂה ה' אֶת הַשָּׁמַיִם וְאֶת הָאָרֶץ אֶת הַיָּם וְאֶת כָּל אֲשֶׁר בָּם וַיָּנַח בַּיּוֹם הַשְּׁבִיעִי עַל כֵּן בֵּרַךְ ה' אֶת יוֹם הַשַּׁבָּת וַיְקַדְּשֵׁהוּ"

לדברים בעמוד הפייסובק של ח"כ בן- דהן