שרת העלייה והקליטה סופה לנדבר שהגישה ערר נגד אישור חוק הפטור מגיוס בוועדת השרים לענייני חקיקה: "אין לנו זכות מוסרית להפקיד את ביטחוננו וביטחון ילדנו בידי מי שמשתמט מהשירות הצבאי"

במסגרת מתווה הפשרה עליו הסכימו החרדים, אישרה הבוקר (ב') ועדת השרים לחקיקה את הנוסח המקורי של החוק, שיובא להצבעה בקריאה טרומית ביום רביעי הקרוב. המשך החקיקה ייעשה בתיאום עם משרד הביטחון ועם היועמ"ש וצפוי לכלול שינויים. ישראל ביתנו הגישה ערר על אישור החוק באמצעות שרת העלייה והקליטה סופה לנדבר, ובעקבותיו הממשלה תיאלץ להתכנס ולהצביע עליו בשנית. 

לפי המתווה המוסכם שהוא שינו נוסח הצעת החוק המקורית של ח"כ יואב בן צור (ש"ס), תלמידי הישיבות יוכלו להמשיך לדחות את גיוסם לצה"ל ולהמשיך ללמוד בישיבות. עם זאת, החוק החדש אמור לתת מענה להתנגדות בג"ץ לחוק הקודם שאישרה הממשלה בתחילת הקדנציה הנוכחית.

החוק קובע כי הממשלה תגדיר יעדי גיוס של חרדים מדי שנה. בכל זמן שהם יעמדו ביעדים ההסדר יימשך ולא יוטלו סנקציות. במקרה שמכסות הגיוס לא ימולאו, החרדים יוכלו לבקש לצמצמן על ידי אישור של וועדת החוץ והביטחון. 
היה וחברי הוועדה יסרבו, מליאת הכנסת תוכל לאשר את החלטת הממשלה להורדת המכסה, ורק אם הכנסת תתנגד לכך, יוטלו הסנקציות ותחול חובת גיוס על כלל תלמידי הישיבות.
חברי כנסת שונים התבטאו בעקבות אישור החוק בוועדת שרים ענייני חקיקה:

ח"כ תמר זנדברג (מרצ): "מתווה חוק הגיוס שעבר היום בוועדת שרים לחקיקה, הוא רק עוד חלק קטן מהבזאר הטורקי שהממשלה שלנו הפכה להיות – בבזאר של נתניהו מוכרים מה שאפשר, קונים מה שאפשר ומי שיכול לסחוט את ראש הממשלה הלחיץ והנסחט בהיסטוריה -סוחט. כל זה קורה כי החקירות מטביעות את הקואליציה כולה בתוך בוץ טובעני מלוכלך וכולם מנסים להישאר אחרונים עם הראש בחוץ.
ישראל פשוט חייבת ללכת לבחירות למען העתיד שלה. לראש הממשלה הזה ולמפלגת השלטון אין מנדט מוסרי וציבורי יותר, במקום זה, מעדיפות השותפות הקואליציוניות לנהל פייק-משבר קואליציוני ולסחוט עוד איזה חוק מיותר או תקציב עקום, במקום לעשות את הדבר המוסרי ולפרק את הממשלה. כל חברי מפלגות הקואליציה הזאת יזכרו בספרי ההיסטוריה כחסרי חוליות ופחדנים, שבחרו להשתיק את השחיתות ולשחק באיזה משחק לא מובן לפי חליל הבחירות של נתניהו."

שרת העלייה והקליטה סופה לנדבר (ישראל ביתנו): "בישיבה של ועדת השרים לענייני חקיקה שהתקיימה הבוקר (ב'), הצבעתי נגד הצעת "חוק הגיוס" של ח''כ בן צור ואחרים. את עמדתי העברתי בכתב משמום שאני נמצאת בביקור עבודה בארה''ב. חשוב לציין שהקול שלי היה היחידי שהושמע נגד יוזמה זו. לאחר שההחלטה התקבלה ברוב קולות, כנציגת "ישראל ביתנו" הגשתי ערר. אני משוכנעת שכל הצעה בנושא כה רגיש אמורה להתקבל אך ורק בהתייעצות עם גורמי הביטחון. אין לנו זכות מוסרית להפקיד את ביטחוננו וביטחון ילדנו בידי מי שמשתמט מהשירות הצבאי."

ח"כ יואל רזבוזוב (יש עתיד): "עושים צחוק מהמדינה. "חוק ההשתמטות" שממשלת נתניהו הולכת להעביר הוא חוק לא שוויוני, ללא סנקציות למשתמטים, הכי מגוחך שמופיע בו סעיף שאומר שאם החרדים לא יעמדו ביעדי הגיוס – לא יקרה להם כלום. איך בדיוק החוק הזה משרת את המדינה?"

ח"כ עוד פורר (ישראל ביתנו): "שומע את שרת המשפטים אומרת בגלי צהל שחוק הגיוס שהוכן לא חוקתי ונתקן אותו בהמשך. כשמכינים חוק בסחטנות עם אקדח לרקה ככה זה נראה. זה לא רציני. צריך להתאזר בסבלנות ולחכות לחוק שמכינים במשרד הבטחון."

ח"כ עפר שלח (יש עתיד): "חוק ההשתמטות: ״קומבינה מגוחכת, שאפילו כבוד עצמי אין בה״הסולם הרעוע שעליו מנסה הקואליציה לרדת מעץ הבחירות הוא מסמך, שלא ראוי אפילו להגדרה "טלאי על טלאי". למנסחיו אין כבוד לערכים המשותפים של החברה הישראלית, אבל את זה כבר ידענו. עכשיו מתברר שאפילו כבוד עצמי אין להם.
בכנסת הקודמת הובלתי, יחד עם חברי יעקב פרי, את חוק השוויון בנטל. הדבר החשוב ביותר בו היה הקביעה, שאם בשנת הגיוס השלישית אחרי חקיקתו – שנה שהסתיימה ביולי 2017 – לא יגויסו חרדים במכסה שתקבע הממשלה, יתבטל ההסדר המיוחד וכולם יגויסו, למעט 1800 עילויים. זו היתה קביעה חד-משמעית ללא אפשרות חזרה. היא שדחפה את מערכת הביטחון להשקיע מאמץ בגיוס והגדילה את מספר המתגייסים לצבא.
המסמך הנוכחי קובע תקופה של חמש שנים, כי קודם כל מאריכים את הזמן. הוא מקטין את המכסות, כי אחר כך מבקשים הנחה במחיר. אבל זה לא הדבר העיקרי: הדבר החשוב ביותר הוא שאם לא יגיעו חרדים במספר המספיק, "תבחן הממשלה את הדברים… בין היתר, תהיה הממשלה רשאית להורות על הכבדת הדרישות בעניין היקף שעות לימוד" (ציטוט מתוך טיוטת החוק). אתם הבנתם את זה? שום דבר לא ייעשה כדי לגרום לחרדים לבוא, ואם הם לא יבואו – נו, אז נעשה מה שאבא של הרשל'ה היה עושה, ונלך לישון רעבים. מילא החרדים, אילת שקד (שעמדה בראשות הוועדה שניסחה את חוק הגיוס שלנו בכנסת) ובנימין נתניהו מוכנים לחתום על הנייר הסמרטוטי הזה.
והחרדים? כשנחקק החוק שלנו, הם אמרו שהם יודעים שיוכלו לעמוד במכסות הגיוס, אבל מה שהורג אותם הוא העיקרון, ואפילו התיאורטי, לפיו יש מצב שבו יתבטל ההסדר המיוחד ו"בחור שחשקה נפשו בתורה יילך לכלא". נחשו מה? העיקרון התיאורטי הזה לא התבטל, לא בקומבינה שחקקה הממשלה הנוכחית לפני שנתיים וגם לא בהצעה הנוכחית. כי אפילו כבוד עצמי אין לנתניהו, ליצמן, שקד ודרעי. כל מה שיש להם זו קומבינה."
 
ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני): "״פשרת בן צור״ עליה סיכמו ביבי וליצמן היא לא פשרה אלא כתב כניעה מביש, לא חוקתי ולא שוויוני שמוכר את ציבור המשרתים ופוגע בצה״ל. כל מי שרוצה- משוחרר על המקום.
ביבי, בנט ושקד ויתרו על הממלכתיות בשביל כסא בממשלה עד הקיץ, קורא לליברמן ולכחלון להפגין סטנדרטים גבוהים יותר ולא להיכנע לסחטנות.‬ גם מצד החרדים הצביעות חוגגת- איך מתווה שנחשב חילול השם בבוקר, הופך לרצונו המפורש בלילה. שוויון בנטל הוא ערך יסודי ומקודש וחובתנו להיאבק עליו."

ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד): "הנוסח החדש של ״חוק ההשתמטות״ הוא עלבון לצה״ל ועלבון למתגייסים. לפי הנוסח הזה, החרדים יתגייסו אם יתחשק להם. אם לא יבוא להם, פשוט לא יבואו. חרפה לאומית."