עברה בקריאה ראשונה בועדה: הצעת החוק המתירה לסרב לעבוד בשבת גם עבור מי שאינו שומר מצוות

היום (שני,18.7.16) בוועדת העבודה והרווחה, עברה בקריאה ראשונה הצעת החוק של חברת הכנסת עליזה לביא (יש עתיד) המבקשת להתיר גם לאדם שאינו שומר מצוות לסרב לעבוד ביום שבת.
הצעת החוק לא עברה את אישור וועדת השרים לחקיקה, אך עברה בקריאה טרומית בהצבעת הכנסת במליאה, וכעת גם בקריאה ראשונה לקראת להכנתה לקריאה השנייה ולקריאה השלישית.

חברי הכנסת שהשתתפו בהצבעה, תמכו בקידומה ואמרו את הדברים הבאים:
חברת הכנסת עליזה לביא: "אנשים שלא רוצים לעבוד בשבת אבל לא מעוניינים נמצאים בסכנת פיטורין- יש להם רק שתי אפשרויות, לשקר או לעבוד. החוק הזה הולך לשנות את המצב-יגיד שאני יהודי, וזה יספיק. השבת היא לא נחלה רק של אנשים דתיים אלא של כל היהודים באשר הם. זה יום שמשקף תפיסה סוציאלית שוויונית. אין סיבה שביום המנוחה של היהודים לא נעניק לכולם את האפשרות לנוח ללא קשר על הצהרות האמונה שלהם. החוק חוקק ב1951 ואנחנו מבינים שהיו נורמות אחרות ששררו. אנחנו חושבים שנביא לצדק, עבור אנשים שמבקשים לא לעבוד בשבת."
חברת הכנסת תמר זנדברג: "אני באתי לכאן כתומכת תחבורה ציבורית בשבת וכמי שהתנגדה לסגירה של חלק מהמרכולים בשבת. הנושא של העסקה בשבת בהקשר הזכות סוציאלית בנוסף לביטוי של חופש דת עולה כל הזמן. בצד השירותים וההזדמנויות שחייבות להיות מוקנות בשבת, שאלת העובדים חייבת להיות וחייבים להקפיד על החוק עליו ולהדק אותו. יש להגן על החוק מפני דברים לא חוקיים שקשורים באינטרסים חיצוניים וגם להגן על העובדים עצמם. הגנה על זכויות העובדים היא מחוייבות של כולנו."
חבר הכנסת מיקי זוהר: הקואליציה הייתה אמורה להצביע נגד בקריאה הטרומית, ואחרי הרבה מאמצים שכנענו את מרבית החברים לא לעשות את זה. הצעת חוק לא עברה את וועדת השרים אבל כן עברה את המליאה ולכן אנחנו כאן. בעיה נוספת היא שמעסיקים משלמים שכר גלובלי ולא מקיימים את החוק שאמור לשלם 150% בשבת. החוק מגן על זכויות העובדים-אם יגיע לעבוד בניגוד לרצונו יקבל את השכר המגיע לו אבל תהיה לו גם את זכות הסירוב. החוק הזה רלוונטי כמובן גם לנוצרים ולמוסלמים. אצל יהודים כדי שזה יעבוד לפני החוק אתה צריך להכריז על עצמך כשומר מצוות כדי להרוויח את שבת."
חבר הכנסת אלי אללוף, יו"ר הוועדה: "הכנסת היא גוף מעל הממשלה לפעמים אז אני שמח להשתמש בזה היום. אנחנו בעד להצביע. אני מעלה להצבעה את החוק הזה בקריאה ראשונה ויש מקום בין הקריאה הזו לקריאות הבאות לתיקונים מספר גם מבלי שזה היה בוועדת השרים. זה הוא חוק חשוב מאין כמוהו."

את הצעת החוק המלאה תוכלו לקרוא כאן.