עברה בקריאה טרומית הצעת החוק לפיה יוסר איום המאסר מבני זוג שנישאו בטקס פרטי ללא רישום ברבנות

הצעת החוק לתיקון פקודת הנישואין והגירושין של חה"כ עליזה לביא מסיעת יש עתיד עברה היום (3.12.14) בקריאה טרומית במליאת הכנסת, ברוב של 7 תומכים מול 5 מתנגדים.

כזכור, הצעת החוק שנכתבה בסיוע של מכון עתים וארגון מבוי סתום, מבקשת להסיר את האיום בענישה פלילית של שנתיים מאסר מזוגות שביקשו להינשא בנישואים פרטיים וממסדר הנישואים המסייע להם בכך.

הצעת החוק עברה חרף החלטת וועדת השרים לענייני חקיקה מתחילת השבוע. אולם, חשוב לזכור כי מדובר בקריאה טרומית בלבד וסביר להניח שעקב פיזורה הצפוי של הכנסת לא יהיה זמן להצביע בקריאה ראשונה. כמו כן, יש לציין שלא ניתן להחיל דין רציפות על הצבעה בקריאה טרומית ולכן לא יהיה ניתן להמשיך מאותו המקום בכנסת הבאה.

הח"כים שהצביעו בעד החוק הם דב ליפמן, יעל גרמן, פנינה תמנו-שטה, רות קלדרון ועליזה לביא מסיעת יש עתיד, מיכל בירן מסיעת העבודה ויצחק אהרונוביץ מסיעת ישראל ביתנו.
הח"כים שהצביעו נגד החוק הם אברהם מיכאלי ודוד אזולאי מסיעת ש"ס, אורי מקלב, יעקב אשר ומשה גפני מסיעת יהדות התורה.

להלן התגובות הרשמיות:

ח"כ עליזה לביא: "ועדת שרים הפילה, הכנסת העבירה. חייבים לבטל את עונש המאסר על זוגות הנישאים שלא דרך הרבנות. הממשלה הזו העבירה חוק רע והיא זו שחייבת לבטלו. לכן טרם פיזורה ניסיתי פעם נוספת. מבלי משים הוגנב הסעיף שמחזיר אותנו אחורה בזמן למשטרים אפלים. יש למצוא דרכים אחרות לטיפול בסוגיה ולא על ידי הפחדות ואיומים חסרי פרופורציות".

עו"ד אלעד קפלן, מנהל המחלקה המשפטית ב'עתים': "לא ייתכן כי אנשים שערכו חופה וקידושין יוגדרו כעבריינים במדינת ישראל, רק מפני שביקשו לעשות זאת בטקס פרטי. העברת ההצעה בכנסת היא הצבעה בעד היהדות ובעד הדמוקרטיה".

עו"ד בתיה כהנא דרור מנכ"לית ארגון מבוי סתום (למען זכויות מסורבות הגט): "כארגון המעודד נישואים מחוץ לרבנות על רקע בעיות הממסד הדתי והקשיים שהוא יוצר בהלכי גירושים, אנן מברכות את הכנסת שבדימדומיה השכילה למנוע מצב בו זוגות שבחרו להינשא באופן פרטי, והמסייעים להם, יהפכו לעבריינים ויהיו חשופים לעונשי מאסר. והחלה במהלך שישנה את המצב החוקי הקיים, המהווה פגיע חמורה בזכות להינשא, בכבוד האדם וחירותו והיתפרש כרדיפה על רקע דתי."

לנוסח המלא של הצעת החוק באתר מכון "על משמר הכנסת" לחצו כאן

צפו בנאום של ח"כ עליזה לביא במליאת הכנסת –