נדחו בטרומית הצעת החוק של סיעות: יש עתיד, מרצ והמחנה הציוני. לביטול חוק המרכולים.

היום, רביעי 23.05.2018 הפתיעה האופוזיציה את הקואליציה והעלתה להצבעה שלוש הצעות חוק שונות לביטול חוק המרכולים. שלושת הצעות החוק עלו להצבעה, ונדחו במליאה בקריאה טרומית.

הצעות חוק  לתיקון דיני הרשויות המקומיות (ביטול סמכות שר הפנים לעניין חוקי עזר בדבר פתיחתם וסגירתם של עסקים בימי מנוחה), התשע"ח–2018 של סיעות: יש עתיד, מרצ והמחנה הציוני, המבקשות להביא לביטולו של חוק המרכולים נדחו היום, רביעי 23.05.2018 בקריאה טרומית במליאה.

ח"כ מוסי רז (מרצ): הכנסת דחתה עכשיו הצעות חוק של לפיד ושלי לביטול חוק המרכולים. לצערי שלושה מחברי "יש עתיד" ובראשם לפיד עצמו נעדרו מההצבעה. אני אומר לאוכלוסייה החרדית, לאוכלוסייה הדתית, לאוכלוסייה המסורתית: אני מכבד את הדרך שלכם, תחיו איך שאתם מאמינים, תציינו את השבת, את החגים איך שאתם מאמינים, תשמרו גם ברחובות, בשכונות שלכם, בדרך לבית הכנסת, אבל תנו לאוכלוסייה אחרת – בלי להתווכח בכלל אם היא רוב או מיעוט או היא מחצית – לחיות את החיים שלה באזורים שרלוונטיים אליה, בשכונות שרלוונטיות אליה, אל תבואו ותכפו.

ח"כ סאלח סעד (המחנה הציוני): "אנחנו חייבים להחזיר את הסמכות לראשי הרשויות. הסמכות שהייתה כל השנים לראשי המועצות, לראשי הרשויות היא הבלעדית. הם אלה שמכירים את היישובים שלהם, הם יודעים איפה צריך לפתוח בשבת ואיפה צריך לסגור בשבת. הכפייה הדתית שמונעת ממני להסתובב בכל הערים בשבת, אם זה לבקר בכרמיאל או בנצרת או בחיפה, שהיא עיר מעורבת, או ביפו, צריך לבטל אותה מהר ככל האפשר, ולהחזיר את הסמכות הבלעדית לאותם ראשי הרשויות שהם יודעים ומכירים את הציבור שלהם בכל רשות ורשות".
סגן שר הפנים ח"כ משולם נהרי (ש"ס):  רבים שדיברו כאן דיברו על כפייה, על חרמות, על קונמות, כל מיני האשמות למיניהן. מדובר בסטטוס-קוו שהיה עד התיקון, לא היה פה שום דבר חדש, מדובר על סטטוס-קוו שרוצים שימשיך להיות כפי שהיה, מפני שזה הדבר היחיד שמאפשר לנו לחיות אחד ליד השני ולא אחד לעומתו של השני. מה שביקשנו זה לקבע את המצב שהיה, לא לשנות, לא להוסיף, אלא עולם כמנהגו נוהג. מפני שאנחנו מאמינים שהסטטוס-קוו הזה הוא זה שנותן לנו לחיות יחד אחד לצידו של השני ולא אחד לעומתו של השני".

לצפייה בהצעת החוק יש ללחוץ כאן