משבר חוקי הגיוס ממשיך, והמפלגות החרדיות מתעקשות על אישור החוקים עד סוף המושב; ח"כ יעקב מרגי (ש"ס):"אסור לנו להגיע לבחירות על 'טייטל' של גיוס"

חוק-יסוד: לימוד תורה וחוק הגיוס בנוסחו החדש ממתינים על שולחנה של הכנסת, והמפלגות החרדיות מאיימות כי אם לא יאושרו עד סוף המושב בשבוע הבא יפרקו את הממשלה. לאור ההסלמה במשבר הקואליציוני, נמשכים המגעים לפתור את המשבר כבר ביממה הקרובה. 

מפלגת 'כולנו' ומפלגת 'ישראל ביתנו', מתנגדות לאישור שני החוקים. שר האוצר משה כחלון (כולנו), אמר כי "אם לא יעבור התקציב עד פסח אמליץ למפלגתי לפרוש מהממשלה". גם במפלגתישראל ביתנו הדגישו: "אם החוק יעבור – נפרוש מהממשלה".

בהמשך למשבר, התבטאו מספר חברי כנסת בנושא:

שר הפנים אריה דרעי (ש"ס): "בשיחות האינטנסיביות שאני מקיים עם כל השותפות הקואליציוניות, אני משוכנע שמשבר חוק הגיוס פתיר. יתרה מכך: אפשר לפתור אותו באופן מיידי. הציבור לא יסלח למי שיוביל כעת את המדינה לבחירות מיותרות ויפרק את ממשלת הימין החברתית ביותר שכיהנה בישראל".

ח"כ יעקב מרגי (ש"ס): "יש לנו ביקורת, כי כשאנחנו באים בשותפות, אנחנו מצפים שהם לא יפתיעו. אני מאמין שליצמן לא קלט לאן זה יוביל. אסור לנו בחירות בעת הזו! אסור לנו להגיע לבחירות על 'טייטל' של גיוס. קודם כל ביבי ישחרר את הפלונטר הפוליטי. אחר כך, יימצא הפתרון. יש פתרון, אני בטוח. פשוט כולם צריכים להיות יותר חכמים מאשר צודקים, ולהגיע לנוסח מוסכם"

ח"כ משה גפני (יהדות התורה): "המשבר בנושא חוק הגיוס – פתיר לחלוטין. אין שום סיבה שלא ימצא פתרון, אין פה כל משבר עמוק שלא ניתן לסיימו. אך כפי הנראה מישהו לא מעוניין בכך. אנחנו מאמינים שלומדי תורה – כל מי ש'תורתו אומנתו' צריכים דחייה, תמיד אמרנו את זה. בג"ץ פסל את זה. צריך להכין את זה, זה לוקח קצת זמן. להפוך את זה לבלתי פתיר זה לעשות צחוק. אני בעשר דקות פותר את הבעיה. אני לא יודע מי לא רוצה לפתור את זה. לא קיבלנו הצעה לפתרון המשבר, גם אריה דרעי לא קיבל כזו".

שר החינוך נפתלי בנט (הבית היהודי): "ראשי כל המפלגות בממשלה מעוניינים למנוע היגררות למערכת בחירות שתבזבז מיליארדי שקלים לאזרחי ישראל, ולכן כולנו פועלים בתיאום כדי לקדם חוק שיאפשר חזרה למתווה הגיוס ההדרגתי של החרדים. אני מאוד אופטימי ומעריך שכבר בתחילת השבוע הבא נצליח לפתור את המשבר ולהמשיך בניהול אחראי של המדינה".

ח"כ מנחם מוזס (יהדות התורה):"חוק הגיוס הוא לא נושא שולי אלא ליבת ההסכם הקואליציוני שלנו. אנחנו צריכים לראות את חוק הגיוס בעיניים שלנו. מדוע שר האוצר חושש ממה שילד יום בעוד חודשים כפי ולכן אנחנו חוששים מחוק הגיוס. אנחנו מחכים לשובו של נתניהו כדי שנוכל להסתכל לו 'בלבן של העיניים' שייתן לנו תשובות. הנבואה ניתנה לשופטים ולכן אינני יודע לומר מה יהיה".