מליאת הכנסת דחתה: זוגות שבחרו במודע ובכוונה שלא להתחתן ברבנות, יוכלו להתגרש בבית משפט לענייני משפחה.

בתאריך ה-5.7.2017 דחתה מליאת הכנסת ברוב של 25 ח"כים אל מול 35 את הצעת החוק של חברות הכנסת זהבה גלאון  (מרצ), מרב מיכאלי (המחנה הציוני), ותמר זנדברג (מרצ) שנכתבה בסיוע תנועת מבוי סתום, הצעת חוק שיפוט בענייני התרת נישואין (מקרים מיוחדים וסמכות בין-לאומית) (תיקון – התרת נישואין אזרחיים), התשע"ה-2015 המבקשת לקבוע שזוגות שבחרו במודע ובכוונה שלא להתחתן ברבנות, יוכלו להתגרש בבית משפט לענייני משפחה.

להלן לקט התבטאויות מן הדיון:

ח"כ זהבה גלאון (מרצ):
"הזוגות האלה הצהירו בחתונתם שהם לא רוצים שהרבנות תתערב להם בנישואים. המדינה מכירה בהצהרה הזו ובכל זאת מאלצת אותם להגיע לבית דין דתי כדי להתגרש – ואז גם ייאלצו אותם להתחתן. ברבנות. יותר ויותר ישראלים מצביעים ברגליים נגד מונופול הרבנות ומתחתנים בחתונה אזרחית בחו"ל. אבל מה קורה כשהם מגיעים להתגרש? אין להם ברירה, הם חייבים להגיע לרבנות. הם אולי לא רוצים שום קשר למוסד השוביניסטי, המיושן והכוחני הזה, אבל למדינה לא אכפת – היא גוררת אותם למקום שממנו הם מלכתחילה רצו להתחמק.ואז זה מחמיר: לפני שהיא מאפשרת להם להתגרש, הרבנות הארכאית מחייבת חלק מהזוגות האלה להתחתן. למרות שהם כבר נשואים, ולמרות שמדינת ישראל מכירה בנישואין שלהם.
 
אין כאן מקום לפשרות. מי שמעוניין להתחתן ולהתגרש ברבנות – הדלת פתוחה. מי שלא, זו זכותו המלאה והגיע הזמן שישראל תתחיל לכבד אותה. ישראל צריכה לאפשר נישואין – אזרחיים, רפורמים או קונסרבטיביים – לכולם, לא רק למי שהממסד הרבני מאשר. זו המשמעות של שוויון. מה יותר הגיוני מזה? הגיע הזמן לבטל את אחיזת החנק של הרבנות על הנישואין והגירושין בישראל ועל הציבור הישראלי.

לצפייה בהצעת החוק