מליאת הכנסת דחתה את מינויו של ח"כ מתן כהנא לשר לשירותי דת

ביום ב', 6 ביוני 2022 ז' בסיוון תשפ"ב, העלתה הממשלה לאישור מליאת הכנסת את מינויו של סגן השר לשירותי דת מתן כהנא (ימינה) לשר לשירותי דת. לאחר שלא הושג רוב למינוי ותוצאות ההצבעה הראו על שוויון דחתה הכנסת את המינוי. עוד לפני ההצבעה חברי הכנסת מן האופוזיציה ביקרו ותקפו את פועלו של סגן השר כהנא ומדיניות הממשלה בנושאי דת ומדינה, ואלו דבריהם: 

ח"כ אבי מעוז (הציונות הדתית):  

"הקואליציה הרעה הזאת להחזיר את כהנא לכיסא השר. למה? כדי להמשיך לפגוע בזהות היהודית של המדינה, כדי להמשיך לפגוע במעמד הרבנות הראשית וברבנים הראשיים, כדי להמשיך לנסות להשפיע על הבחירות הבאות לרבנות הראשית.

מתן היות דעותיך ביחס לזהותה היהודית של המדינה כבר היו ידועות. אתה הרי לא בא, חלילה, בשם התורה, אלא מבחינתך ההלכה מעיקה על המדינה ואתה מנסה לשחרר את המדינה מהעקת ההלכה. אתה הרי חושב שהרבנים והציבור הדתי והחרדי יצרו טינה ואיבה כלפי היהדות עד שבאת אתה לגאול ולהציל אותה, לא כך? אכן, כפי שאמרת, במשך 73 שנה לא היה במדינת ישראל שר דתות כמוך. ברוך השם שלא היה. האם מי שמנגח שוב ושוב את הרבנים בכלל, ואת הרבנים הראשיים בפרט, ראוי להיות השר לענייני דתות? האם מי שאין לו תמיכה ולו של 3% מרבני ישראל ראוי להיות השר לענייני דתות? מתן, האם ראובן כהנא, הסבא שלך, החקלאי מהקיבוץ, שהתנהל על פי פסיקותיו של החזון איש ושנקרא על שם החפץ חיים היה חותם על מה שאתה עושה? האם זהו החזון של קיבוץ חפץ חיים? הגיע הזמן להרפות. נכשלתם מבחינה מוסרית, ערכית ויהודית".

ח"כ יוסף טייב (ש"ס):  

"מה שעשית פה בשנה האחרונה לדת, לזהות היהודית של מדינת ישראל. אני לא מדבר בשם החרדים שבכנסת, אני מדבר בשם הציבור המסורתי שנמצא פה בארץ ישראל. הצביעות שלכם, החוסר משמעת שיש לכם כלפי הרבנים הראשיים, הפגיעה בנושאי הגיור, בנושאי הכשרות, בכל דבר טוב שהוא לטובת מדינת ישראל, הזהות היהודית של מדינת ישראל –הרסתם את הכול, מכרתם את הכול בשביל נזיד עדשים, ועם דבר כזה אנחנו לא יכולים להשלים. לא ייתכן שתעמוד בראש משרד דת. הפכת את המשרד הזה להרס הדת, ולכן אנחנו הולכים להתנגד".  

ח"כ שמחה רוטמן (הציונות הדתית):  

"גם אם הקואליציה הזאת תביא הצעת חוק לבנות מחר בבוקר את בית המקדש, אני אצביע נגד. מפתיע? אנחנו לא נהיה שותפים לדבר הזה, וגם לא נהיה שותפים להרס ולחורבן שהשר שאתם מבקשים למנות עושה עם צרי יהודה וישראל למערכת הדת של מדינת ישראל". 

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה):  

"כמו שטייס לא יכול להיות מנתח וכמו שמנתח לא יכול להיות טייס, ככה טייס, עם כל הרזומה שלו, לא יכול לנהל משרד של שירותי דת כשהוא לא מאמין בזה, כשהוא פועל נגד זה. כל דבר של המשרד – אתה רמסת ועקרת וביישת וביזית את מעמד הרבנים, את מעמד רבני העיר ורבנים אזוריים, את המועצות הדתיות ואת בתי הדין ואת הדיינים ואת העובדים שלך. בשבוע הראשון היית צריך להתנצל בפניהם בגלל שבהם פגעת. כדי להסביר את המהלכים שלך היית צריך להסביר כמה שהם לא מקצועיים, כמה שהם לא ישרים, כמה שהשינוי דורש רפורמות. מתברר שכל הרפורמות שלך מתחילתן – וניקח את הרפורמה הראשונה כמו רפורמת הכשרות – הבאת לכאן באופן חגיגי לוועדה עם מי שאתה עובד בראשותו או לרשותו, ליברמן וישראל ביתנו עם יוליה – אצלם אתה עובד. כולך מתמסר להם".

ח"כ משה גפני (יהדות התורה):  

"מתן כהנא בא לכאן – אני שמעתי אותו לראשונה, אני נחרדתי מהדברים האלה. בן אדם לא מסתיר, הוא אומר: אני רוצה להרוס את כל הנושאים של היהדות. הוא לא הצליח בשום דבר. זאת האמת. הוא עשה רפורמה בכשרות. מה זו רפורמה בכשרות? שלא תהיה כשרות בארץ. אף אחד לא הולך איתו. כדי להפעיל את זה הוא צריך שבתי מלון, מסעדות, ילכו איתו. אף אחד לא הולך איתו. מי סומך על מה שהוא עושה?  לא רק זה, הוא אמר: אני אעשה את הגיור כמו שהוא רוצה שיהיה הגיור. כדאי שתדע את הדבר הזה, בגלל שאתה מכיר פה את היהודים ואת כל מה שנעשה. לשמחתנו הרבה, הקדוש ברוך הוא מנהל את העולם ולא נתן לו אפשרות להפוך את הנושא של הגיור כמו שהוא רוצה. הוא צריך רוב בכנסת, ואת הרוב בכנסת ראינו היום איך שיש לו".

ח"כ ינון אזואלי (ש"ס):  

"מה הממשלה מבקשת? למנות את השר כהנא לשר עם זיקה לראש הממשלה. זו הבעיה, שיש לו זיקה רק לראש הממשלה. אין לו זיקה ליהדות ולצרכים של היהדות. הוא לא יודע מה החשיבות של היהדות. הוא זה שבעצם הרס כל סממן יהודי במדינה היהודית. הוא זה שתוקע עוד מסמר ועוד מסמר בארון הקבורה של המדינה היהודית. אם מישהו חשב שהאדם הזה יכול לבוא ולעשות משהו למען היהדות, הוא טועה. תראה עכשיו את מערך הגרות: הוא ירד מהרבנים הגדולים שהיו שם, הביא אחר כך עוד רב מצהר ועכשיו ירד לראש המטה שלו. תגיד לי, זה נראה לך נורמלי? עזוב את מה שקורה בכלל. להביא ראש מטה לראש מערך גיור? הוא מבין בכלל בגיור, אותו אחד? לשים אותו בראש מערך הגיור? תגיד, השתגעתם? כשרות, גיור ואת הרפורמים הכניס. אני חושב שזו בושה לכם שאתם שמים אותו כשר לשירותי דת".

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה):  

"אני מעריך אמונות, גם אם הן אמונות אחרות משלנו. אני מעריך אנשים שגאים באמונה שלהם, ודאי, אבל אני בז לאנשים שמגיעים לתפקידים מסוימים, כמו השר כהנא – ולא רק שלא עשה קידוש השם,אלא בכל דבר מהצעדים שלו עשה חילול השם. למה אני מתכוון? אדם מגיע, כיפה לראשו, גדל בבתי ספר דתיים, בישיבות דתיות, הוא בא ורומס ברגל גסה, כאילו רוצה להתנער, להראות: תראו איך אני יפה, תראו איך אני אינטלקטואל, תראו איך אני עושה רפורמות, תראו אני מפריד, תראו איך אני הורס את מעמדה של הרבנות הראשית. הוא דיבר על רבנים כאילו היו כלים במשחק שחמט, בלי שום יראת כבוד לפסקי הלכה. משחק עם רבנים ראשיים, עם הראשון לציון, עם רבנים שהוא למד אצלם. מי אתה? זה שאתה טייס ועכשיו אתה בוורטיגו, אז כולנו נהיה איתך? רמסת, בעטת, התנהגת בזילות, ניסית להתנער מהכיפה שעוד נשארה על ראשך. תלמד מאנשים אחרים שהם דתיים כאן והם לא מהדת היהודית. הם לא מתנערים מהאמונה שלהם, הם לוחמים עליה, הם לא בזים לה. אתה בזת לזה, ולכן ההיסטוריה תבוז לך, לכן הילדים שלך והנכדים שלך ידעו שאתה ניסית לפורר כל דבר של הלכה. בתקופה כל כך קצרה באת, אתה והמדומיין השני שיושב איתך בממשלה – רמסתם, פגעתם, זלזלתם. צריך להגיד בשם ומלכות: ברוך שפטרנו ממך כשר הדתות, ובקרוב – ברוך שפטרנו ממך כסגן שר הדתות". 

ח"כ יואב בן צור (ש"ס):  

"מתן כהנא – הוא רגיל לקבל פקודות. הוא רגיל לקבל פקודות, והוא קיבל פקודה, ואז הוא מנסה לבצע הרס מדויק של היהדות. יש טילים מונחים נגד הרבנות, יש טיל ארוך נגד הכשרות, יש פצצה חכמה נגד הגיור ההלכתי, יש פצצה במשקל טונה כנגד כל היהדות. הוא פשוט עבר מקום-מקום, חלקה-חלקה, רק להרוס. זה לא שר לענייני הדת, זה שר להרס הדת. מרוב פצצות הוא לא רואה אנשים וגם לא את גדולי הציונות הדתיים, שאותם רמס ברגל גסה. 74 שנה אף אחד לא הרס פה ולא עשה הרס כזה כמו שהשר הזה עושה עכשיו. הוא ייזכר כשר שעשה את הדברים הגרועים ביותר ליהדות האמיתית שלנו, להלכה, היחס שלו לרבנים הראשיים, היחס שלו לרבנים בכלל. הוא מתהדר בנוצות: יש לי רבנים. הפך את כל מערך הכשרות כדי שיתאים לארגון צהר, כדי שיוכל להיכנס לתוך הדברים הללו, גרם לכך שאנשים יפסיקו לסמוך על הכשרות בכלל ויצרכו כשרות רגילה אחרת". 

ח"כ חיים ביטון (ש"ס):  

"הממשלה שוב רוצה למנות אותו לשר, כשהמטרה היא בעצם "להגדיל כוחו", נקרא לזה כך, במשרד שעליו הוא ממונה. ובשביל מה צריך להגדיל כוח של אדם שלקח את הכוח שניתן בידו כמעט בכל השנה האחרונה וניסה להרוס כל דבר שבקדושה? ניסה, ואני אומר ניסה, בגלל שגם את זה אמרנו כאן, ואני אומר את זה שוב: בעזרת השם הוא לא יצליח להעביר שום דבר מתוך כל התוכניות הרבות – גיור, כשרות, רבנים, כל מה שרק קשור לדת. המילה "רפורמה" מוציאה אותו, מעבירה אותו על דעתו; לעשות את השינוי, להפוך, לסדר, כאילו לסדר את שירותי הדת. יותר מזה, שמענו בשבוע האחרון שבהתחלה דיברו על כך – אני חושב שבמשרד האוצר דיברו על כך שרוצים לבטל את שירותי הדת בצורת מועצות דתיות, ובתחילה הוא התנגד, ולאחר מכן הוא יישר קו וקיים ישיבה ודן ביכולת או בצורה או בדרך לבטל את המועצות הדתיות ולהעביר אותן לתוך העיריות וכו'  – שוב, במטוטלת שכל פעם הוא אומר וחוזר בו, כי אמרו לו כנראה, א. שזה מה שצריך לעשות, וב. זו הדרך להרוס את שירותי הדת.

אני אומר לך, מר כהנא, אתה שכחת מאיפה באת. אתה עושה את כל מה שאתה עושה מתוך רצון להיות אדם בעל רפורמות או בעל יכולות שינוי, אבל תדע לך, הקדוש ברוך הוא לא ייתן לך לעשות את זה. אני לא אומר את זה סתם, כי אתה כאילו נמצא במשרד לשירותי דת, המשרד שאחראי לדת. במשרד הזה לא באים כדי להרוס את הדת, באים לחזק את הדת". 

ח"כ משה אבוטבול (ש"ס):  

"אתה ביזית את גדולי ישראל, עקצת אותם, כאילו שאתה רשכבה"ג – לאלה שלא מבינים, רבם של כל בני הגולה – כשבעצם טסת גבוה מאוד. אבל ההתרסקות הגיעה, ואתה תמשיך עוד ועוד להיות בהתרסקות. שולחים לי מפעם לפעם צילומי מסך בקבוצות שאתה נמצא בהן. מבזים אותך שם. יורדים לחייך, אבל אתה דבק במטרה אחת: להרוס כל חלקה טובה במשרד הדתות; להרוס את כל חיי הדת במדינה. את מה שלא העזו שרים בעבר מהמערך, ממפלגות אחרות, אתה ברגל גאווה, ברגל גסה, הרסת ולא חמלת. בקיצור, רפורמי קטן, שרוצה כעת להיות שר. ואת מה שעשית, והרסת השנה במירון, לא נשכח לך לעולם.

אם רוצים לשמור על החיים התורניים בארץ, על צביון המדינה היהודית, על יתרת הסטטוס קוו, שהופר בממשלה הזו ברגל גסה, חובה להצביע נגדך בכל הכוח. לא משא מתן, ולא מתן ומתן. ועוד משהו: גם עם אנשים יקרים רבת ושיקרת. כותב לי ידידי היקר, אורן בוטא, יושב-ראש ארגון העצמאיים – הוא לא חרדי ולא דתי: מתן כהנא ביקר אותי באוהל המחאה של העצמאיים כמה פעמים וביקש ממני וממשפחתי לתמוך בו ובימינה". 

ח"כ אוריאל בוסו (ש"ס):  

"המינוי שאנחנו עכשיו מדברים עליו, מי שהיה השר לשירותי דת ולא יזכה להיות שוב השר לשירותי דת, מתן כהנא, שרמס כל חלקה טובה ביהדות ובשירותי הדת במדינת ישראל מרגע שנכנס, את כל החלומות והפנטזיות שלו לפגיעה בנישואין, בגיור, בכשרות, הכול נגנז. אולי תעשה חשבון נפש? אולי תבין למה קרתה לך כל התקלה הזאת וגם כן הופרשת מהממשלה ולא קיבלת שום דבר? מרגע שנכנסת למשרד לא דילגת על שום מהמורה בשביל לנסות לנקר את עיני הרבנים, לפגוע במעמדם של הרבנים הראשיים ורבני הערים, להחיל רפורמות, לשירותם של ישראל ביתנו, יוליה מלינובסקי ואביגדור ליברמן, התגלה קלונך ברבים. אתה לא ראוי להיות שר, ולכן אנחנו נצביע נגד המינוי שלך כשר". 

ח"כ יואב קיש (ליכוד):  

"רוצים למנות לתפקיד שר דתות את האדם שנלחם הכי הרבה קשה בדת, שלקח ומייצר פה מהלך מכוון של הממשלה הזו נגד הזהות היהודית של המדינה. אני לא אדם דתי ולא חרדי, אבל אני רואה איך הממשלה הזו עושה הכול לפגוע בחרדים והכול לפגוע בזהות היהודית – מהשקיות בסופר, שהם רוצים לייקר אותן – באמת, כל דבר פשוט בשביל לפגוע בחרדים. ומתן כהנא הוא הדמות המרכזית שמסמלת את אותו מהלך רע וקשה מול הזהות היהודית. לכן, אין שום סיבה שבעולם שאף אחד  שהזהות היהודית חשובה לו יתמוך במהלך הזה".