מליאת הכנסת אישרה את חוק המרכולים של ח"כ משה גפני (יהדות התורה) ברוב של 58 ח"כים, אל מול 57 ח"כים.

לאחר רצף של אירועים דוגמאת, החלטת מספר ראשי ערים להעביר בעירם חוקי עזר עירוניים המאשרים פתיחת עסקים בשבת,  ומחלוקות בתוך הקואליציה שהגיעו לשיאן בבקשתו של יושב-ראש הקואליציה, ח"כ דודי אמסלם (הליכוד) להדיח מתנועת הליכוד את ח"כ שרן השכל; בבוקר יום שלישי ה-9.1.2018 אישרה מליאת הכנסת את הצע"ח המרכולים של ח"כ משה גפני (יהדות התורה), ברוב של 58 תומכים, אל מול 57 מתנגדים

בהתאם להצהרותיה בנושא, סיעת ישראל ביתנו הצביעה כנגד החוק, כפי שגם הצביעה בקריאה הראשונה על החוק בתאריך ה-12.12.2018. במסגרת זאת, שרת העלייה והקליטה, סופה לנדבר, לא הצביעה, מאחר שהיא חברת ממשלה, והצבעה כנגד הצע"ח שמקדמת הקואליציה, משמעותה פיטורין מן הממשלה. כמו כן כאקט של אי הסכמה עם החוק, חברות הכנסת שרן השכל (הליכוד) וטלי פלוסקוב (כולנו) לא הצביעו בהצבעה, וכן הח"כים מוטי יוגב (הבית היהודי) ויוסי יונה (המחנה הציוני), לא נכחו בהצבעה בשל מקרי אבל. 

הדיון במליאה המחיש מחלוקות רבות בין הח"כים בדבר נחיצותו של החוק, והאם החוק מבטא את היותה של מדינת ישראל מדינה בעלת אופי יהודי, או למעשה מבצע כפייה דתית על הרוב החילוני בישראל. 

להלן עיקרי הדברים:
ח"כ דוד אמסלם (הליכוד):
 כידוע, בשנה האחרונה פירש בית המשפט העליון בצמצום רב את סמכותו של שר הפנים להתערב בחוקי העזר המובאים לידיעתו בפסק הדין שעסק בחוק העזר של תל-אביב בעניין פתיחתם וסגירתם של עסקים בימי המנוחה. לאור האמור, מוצע בהצעת חוק זו שיזמה הממשלה לקבוע כי על אף הוראות אלה חוקי עזר בעניין פתיחתם וסגירתם של עסקים בימי מנוחה יהיו טעונים הסכמה של שר הפנים לצורך פרסומם ברשומות, וזאת על רקע משמעותם וחשיבותם של ימי המנוחה. על-פי המוצע, הסכמת שר הפנים תינתן רק אם פתיחת העסקים בימי המנוחה, כמוצע בחוק העזר, נדרשת כדי לספק צרכים שהם, לדעת שר הפנים, צרכים חיוניים.

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו): אני רוצה לפנות לחברי הכנסת מהליכוד. הליכוד היא לא מפלגה חרדית. הליכוד היא מפלגה ליברלית. הליכוד היא מפלגה שידעה לפתוח, לקבל, לחבק, לגשר ולקשר. ומה אנחנו רואים פה עכשיו? שהליכוד זה ש"ס מספר 2. זו לפחות הרגשתנו. ואני חייבת להגיד שאני גם ככה טרחתי ונכנסתי קצת למקורות של הליכוד ופניתי לספרות ומצאתי אצל אבות תנועת החירות הקודש לא עלה על חשבון החופש. זה היה מאוזן. תחיו ותנו לחיות. תכבדו ויכבדו אתכם. 

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק בוז'י הרצוג (המחנה הציוני): הקואליציה הזאת כבר מתפרקת לחלוטין? שכל אחת ואחת מן המפלגות שמרכיבות אותה עוסקת אך ורק בשימור עצמי, מאותתת מסרים בלתי פוסקים ל"בייס", לבסיס הפוליטי שלה ושוכחת לחלוטין מטובת העניין. איך הגענו למצב שהשבת שלנו, השבת המופלאה הזו, שכל אחת ואחד חי אותה כרצונו, הופכת להיות סלע מחלוקת כאן בכנסת הזאת, סלע שאיש את אחיו או אחותו חיים בלעו. 

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד): החוק הזה נוטל מהתושבים, במובן המהותי, הוא לוקח את הזכות של הבחירה שלהם, ולמעשה, החוק הזה הופך את זכות הבחירה של התושבים, לראש הרשות לכלי ריק, כי אם התושבים בוחרים בבחירה ישירה בראש רשות שאין לו סמכות לשנות חוק שהוא חושב שהוא לטובת הציבור, הרי שהחוק הזה הופך את כל הבחירה הדמוקרטית ברשויות המקומיות לכלי ריק. זהו חוק אנטי דמוקרטי, חוק שפוגע באושיות המוסדות ושיטת השלטון בשלטון המקומי. זהו חוק שפוגע בחיי התושבים, ועלול להביא לליבוי שנאה כלפי הדת והחרדים. הוא פוגע, , בסמכויות השלטון המקומי, ושם ללעג את חוק ההסמכה, ולמעשה, כפי שאמרתי, מבטל בפועל את הבחירה הישירה."
ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת): אני רוצה להתמודד גם עם הנימוק שהעלו בתמיכה לחוק הזה, והוא הנימוק החברתי. באו ואמרו לנו: בעצם, מאחורי החוק הזה יש גם נימוק חברתי של הגנה על אנשים שלא רוצים לעבוד בשבת. אני, תומך בהגנה על זכותם של אנשים לא לעבוד בשבת, אבל כשמדברים על החוק הזה, הנימוק החברתי הוא למרבית הצער נימוק שקרי. ואיך אני יודע שהוא נימוק שקרי? כי אני רואה בחוק הזה, למשל, את החרגת חנויות הנוחות בתחנות הדלק. מה, בתחנות הדלק העובדים לא צריכים הגנה? הם לא ראויים להגנה? לא צריך להגן על זכותם לא לעבוד בשבת? אבל החנויות האלה ששייכות לרשתות ששייכות לבעלי הון – החנויות האלה יכולות להמשיך לעבוד, והם ימשיכו לעבוד בשבת. הקניונים הגדולים שנמצאים בפוואר סנטרים שמחוץ לערים, גם הם ימשיכו לעבוד בשבת. במי אנחנו פוגעים? אנחנו פוגעים בעסקים קטנים, אנחנו פוגעים בעסקים בינוניים, אנחנו פוגעים באלה שלא חזקים מספיק כדי להשפיע על השלטון, כדי לכופף את השלטון וכדי להתאים את החקיקה לצרכים שלהם.

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו): החוק הזה הוא כל כך לא שייך למציאות שבה אנחנו חיים ואני חושב שדינו במובן הזה להיעלם, כי מה יותר מזה שכל רשות מקומית, כל קהילה, תקבע ותדע איך לנהל את ענייניה? כי שווה בנפשך שיבוא מחר שר פנים לעיריית בני ברק ולא יאשר לעיריית בני ברק חוקי עזר שסוגרים אזורים מסוימים בשבת. הוא יגיד להם: אין שום סיכוי, אני לא מאשר לכם את חוק העזר הזה. זה בסמכותו. הוא יכול להפעיל את הסמכות הזאת לפי החוק הזה גם לצד השני. אבל הרי לא זאת המטרה, ובדיוק כמו שזו לא המטרה, גם אין סיבה שיבוא מחר שר פנים לאילת ויגיד להם: ברחובות האלה אתם תסגרו בשבת אפילו שאתם חושבים שהם יהיו פתוחים, או הפוך. הרבה יותר אנשים יבחרו בסוף מבחירה לכבד את השבת כפי שרוצים לראות אותה, או כפי שאנחנו היינו רוצים לראות אותה, מאשר בכפייה. וכשאתה מנסה לעשות משהו על האזרחים מבחינה דתית בכפייה, אתה רק מרחיק, ואתה רק יוצר אנטי, ואתה רק יוצר חוסר רצון להכיר וחוסר רצון ללמוד.

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני): דמיינו לרגע שנצא מתוך הביצה הזאת כאן ודמיינו לרגע מדינה, מדינת ישראל, מדינת העם היהודי, שבמקום כל כיפופי הידיים האלה עוברים בכלל לשיח. שיח בין חלקים שונים בחברה הישראלית, שמנהלים ביניהם שיח על יום המנוחה. ממשלה שהשבת בה חשובה לא בגלל הצורך בחותמת הכשר חרדית של מפלגה חרדית שרוצה עכשיו לכופף את הידיים של כולם.  כשראש הממשלה מודה שידיו מכופפות בתהליך הזה ואחרים שנכנסים הנה ומצביעים בניגוד לאמונתם ובניגוד למצפון שלהם, אלא ממשלה שחותמת ההכשר שלה היא בתפיסה ממלכתית-לאומית ורוצה שבמדינת העם היהודי תהיה לשבת משמעות כשבת. ולכל אחד אחר יהיה את יום המנוחה שלו, כמובן.

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד):  הליכוד, ברוב חוצפתו,  מקיים בסוף השבוע את הליכודיאדה באילת בבתי מלון, וחברי הכנסת והשרים שיהיו שם יצאו החוצה לקניות, אבל הם לא מוכנים, ברוב חוצפתם, להחריג את העיר אילת. רוצים לגרום לכך שהעיר אילת תגסוס ותשבוק חיים, כי על מה חיה העיר אילת, העיר הכי דרומית? רק על כך שאנחנו מגיעים לשם בסופי שבוע – תיירים מחו"ל, תיירים מהארץ – מתארחים בבתי המלון ויוצאים החוצה לבצע את הקניות שלנו.

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד):  המצע שלנו הוא אמנת גביזון – מידן, אנחנו מוכנים לוותר ושהיזומה תהיה שלכם. האמנה מציעה מוסדות תרבות פתוחים ומרכולים כפי שקוראים היום, יהיו פתוחים בתורנות כמו בתי מרקחת.

ח"כ מאיר כהן (יש עתיד): בתחילת שנות השישים אבי הלך לעבוד במחצבה באורן הוא חזר נסער, הוא לא הבין, איך דווקא כשהגיע לארץ אמרו לו שהוא יקבל את העבודה, רק אם יתחייב לעבוד בשבת… מאז אני לא אתן שיכריחו יהודי לעבוד בשבת. אסור שאדם לא יתקבל לעבודה בגלל שמירת הדת. אבל החוק הוא חוק כפייתי מיותר שאין לו מקום.

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ): לכל אחד יש את השבת שלו. כולנו נגד כפייה. אני שואל את עצמי מה יקרה בערבים מעורבות? מה נגיד לאזרח ערבי שגר ליד יהודיים?

ח"כ חנין זועבי (הרשימה המשופת): לא מבינה מה הבעיה בהצעת החוק? המדינה מוגדרת כמדינה יהודית ודמוקרטית. ביום א- ו היא דמוקרטית ובשבת היא נחה מהדמוקרטיה והופכת ליהודית.  אף פעם לא רצו פה הפרדה אמתית בין דת למדינה. אני נגד החוק ונגד כפיה דתית.

ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד):  זהו חוק נגד השבת. החוק הוא ההפך מהסטטוס- קוו. אני אנהל לך את השבת איך שאני רוצה.. אם כל חברי הליכוד חושבים שזה חוק לא טוב והזוי כלשונו של השר אקוניס, אז בשביל מה? מי שירצה לקנות ימצא את הסופר הפתוח ויקנה.

ח"כ עומר בר לב (המחנה הציוני):  השבת היא ההישג הסוציאלי הראשון של האדם העובד … המתנה החשובה ביותר שנתנה היהדות לעולם היא השבת, מספר המנוחות בשבת הוא כמספר בני האדם. אני חושב שזו המטרה המרכזית ביהדות שכל אחד ינוח בדרכו.
ח"כ יעקב פרי (יש עתיד):  חוק שקורע ומפלג את העם. במגילת העצמאות נכתב "המדינה תבטיח חופש דת ומצפון" ואני רוצה לשאול, כיצד כל אלה באים לידי בהצעת החוק? הצעתה החוק רומסת את השבת ולא מרוממת אותה. ח"כ שיצביעו בעד הצעת החוק לא יוכלו לקרוא לעצמם ליברלים.

ח"כ יחיאל (חיליק) בר (המחנה הציוני):  זה חוק שבא להתחרות במי יותר יהודי ומי יותר כופה על אחרים. הם מפעילם את בגין כתומך כפייה דתית?! בגין אמר לחברי סיעתו בדיון על השבת שיצביעו לפי אמונתם. השבת נשמרת בחפצים לשמור אותה לא באלו שנכפים לשמור אותה. החוק הופך את השבת למילה נרדפת לכפיה דתית.
  ח"כ יוסף גבארין' (הרשימה המשותפת): החקיקה הדתית רק מעצימה את הפער בין יהודים לערבים.
ח"כ ג'מעה אזברגה (הרשימה המשותפת): החוק הזה מחליש את ראש הרשות המקומית ופוגע באוכלוסיות ופוגע ברגשות האזרחים. החוק פוגע בחירות העיסוק של האם. החוק פוגע בהגדרת המדינה כדמוקרטית

ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני):  השימוש שנעשה בשבת פוגע בה כפי שהרבה הזמן היא לא נפגעה. בשם החוק יחללו יותר שבת. פתאום שבת מוכנה למחול על פיצוציות? אם הייתם רוצים להוביל מהלך הייתם הופכים את יום ראשון ליום שבתון.

ח"כ אילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני): לסבא וסבתא שלי היה בית קפה בפינת שינקין; הוא היה סגור בשבת ולא מכרו בו חמץ. זה היה נורא פשוט בלי שום חוק. דווקא בעיר ללא הפסקה, הסטטוס קוו חי ונושם. כולם יודעים שמערכת היחסים היא לא בגלל כפיה.

ח"כ סאלח סעד (המחנה הציוני): לאור החקיקה החלטתי להתגייר ולחזור בתשובה. אתם לא הגיוניים הרי לפי ההלכה מי שלא שומר שבת סוקלים אותו, עושים לו לינץ'. אין קדושה ואין ברכה בכפיה.

ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני):

שבת היא ערך יהודי, דתי וסוציאלי. את כבודה קיבלה השבת גם בלי חוק המרכולים, שבמקרה הטוב לא ישנה מאומה ובמקרה הרע, יגרום לכך שגם רשויות מקומיות שלא התכוונו לפתוח מרכולים ופיצוציות בשבת ידאגו לזה כעת. במקום שנאפשר לכל אחד לשמור את השבת שלו כפי שהוא חושב ומרגיש, בשם הרצון לשמור על השבת, הקואלציה העבירה חוק שאינו מתחשב בציבור וגם יגרום ליותר חילול שבת.
אנחנו במכירת חיסול, וכל מפלגה מנסה להציג הישגים פוליטיים, השר דרעי התעקש על החוק בשביל קמפיין הבחירות ועל הדרך רמס את הסטטוס קוו שהיה נהוג, גרם לכך שאנשים רבים שהעריכו וכיבדו את השבת יצאו חוצץ נגד הכפייה שבחוק. לא בכדי שרי הליכוד בעצמם התריעו שהחוק הוא רע, ״הזוי ורוב נבחרי הליכוד ומצביעיו מתעבים אותו״ כדברי השר אוקניס. 
היה צריך להשאיר את שיקול הדעת לראשי הערים שמכירים את התושבים, צרכיהם ורצונם ויודעים לשמור על האיזונים לטובת העיר וצביונה. היום שר הפנים הוא דרעי ומחר שר אחר עם תפיסת עולם אח

ח"כ חיים ילין (יש עתיד):
אני לא חושב שצריך לחוקק חוק על היהדות ועל שמירת השבת. ערכים כאלה לא צריכים להיות בחוק, אלא לבוא דרך חינוך ודרך חשיפה, דרך משהו הרבה יותר רוחני שבא מאדם לאדם, ולא מרחיק אותו. חוק המרכולים מרחיק עוד יותר את האנשים היהודים מהדת.