לאחר דיון סוער מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את "חוק המואזין"

בתאריך ה-8.3.2017 לאחר דיון סוער מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק של חברי הכנסת דוד ביטן (ליכוד) ומוטי יוגב (הבית היהודי) את הצעת החוק הצעת חוק למניעת מפגעים (תיקון – מניעת רעש ממערכת כריזה בבית תפילה), התשע"ז-2016 הידועה כ"חוק המואזין".

הצעת החוק אושרה ברוב של 55 קולות בעד, אל מול 47 מתנגדים. הדיון נסוב סביב סוגיות יחסי יהודים-ערבים, ושאלות של פלורליזם דתי בישראל.

להלן לקט התבטאויות:

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי): "זה בראש ובראשונה חוק חברתי שבא לאפשר לאנשים לישון בשעות המנוחה ולא להעיר אותם לפנות בוקר. מדובר על כלל האוכלוסייה יהודים וערבים כאחד. אין בחוק הזה לפגוע במאמינים. מאות אלפי אזרחים במדינה בכל אזורי הארץ סובלים באופן שגרתי מההשכמה המוקדמת ומהרעש שנגרם ממערכות הכריזה ומטריד את מנוחתם מספר פעמים ביום. רמקולים הם לא מימי בראשית, כמו כן בעשורים האחרונים יש שעונים מעוררים למי שרוצה לקום למסגד".

ח"כ איימן עודה (הרשימה המשותפת):
"חוק המואזין' הוא רדיפה נגד הציבור הערבי, נגד הנוכחות הערבית במרחב ונגד השפה הערבית. קול המואזין היה חלק מהמרחב הזה הרבה לפני הגזענים, ויישאר אחריהם".

ח"כ יוסף גבארין (הרשימה המשותפת):
"חוק המואזין הוא שיא חדש במופעים הלאומיים והגזעניים מבית היוצר של הימין הקיצוני נגד הציבור הערבי".

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין (הליכוד):
"מתנגדי החקיקה הזו אומרים בו זמנית דבר והיפוכו. הם אומרים שלא יעלה על הדעת שיאסרו עליהם את קול המואזין ובו זמנית אומרים שאין צורך לחוקק את החוק מכיוון שהמצב הזה גם ככה קיים.

המצב החוקי הזה קיים כבר 25 שנה על פי תקנות הרעש. לכן לא ברורות כל האמירות שהולכים לעשות כאן משהו תקדימי. עומדים כאן חברי כנסת ומגנים בחירוף נפש על משהו שהוא אסור על פי חוק. אתם יודעים מי חתום על התקנות אלה? השרה לאיכות הסביבה אורה נמיר ממפלגת העבודה ואז כולם חיו עם זה בשלום. לפי פרשנויות של כל היועצים המשפטיים הרלבנטיים, התקנות האלה חלות על כל המואזין ב100%.

יש בעיית אכיפה של החוק הזה, המשטרה אמרה לאורך שנים שהאכיפה של הסעיף הזה היא מורכבת מסיבות שעלות האכיפה אל מול הקנס הנמוך זה מצב בעייתי, ולכן צריך לתקן את החוק ולהעלות בצורה משמעותית את גובה הקנס. היום על פי החוק המואזין אסור בכל השעות והחוק המוצע יתיר את המואזין בשעות היום".
ח"כ זוהיר בהלול (המחנה הציוני):
"שוב נתניהו מאמץ, כהרגלו בקודש, את אש ההסתה כלפי המיעוט הערבי במקום להישיר עיניים לציבור הישראלי כולו ולתת תשובות על פרשיותיו המביכות. זוהי האומנות שלו ושל שליחיו- נאמני ההסתה שלו בכנסת, ואל לציבור לקנות את פעלוליו.
אין בליבי שמץ של ספק שקידום החוק הפופוליסטי והמסוכן מאין כמותו הוא עוד ניסיון של נתניהו וחבורתו להסיט את עין הציבור מהחקירות המביכות של רה"מ ומכישלונותיה של הממשלה."
ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת):
"מעולם לא התערבנו בטקס דתי שנוגע לכם ליהדות. המעשה שלכם הוא מפגן גזעני, אתם מתערבים בציפור הנפש של המוסלמים ופוגעים בדת האסלאם. שני המציעים הם הגזעניים הכי גדולים שיש בבית הזה. 'אללה אכבר' היא קריאה לתפילה – היא לא מפגע, לא רעש. פגיעה במהות הרעש. קורא לכם להתעשת ולא לקבל את ההצעה הזו. הקריאה 'אללה אכבר' תמשיך להדהד. מי שעומד מאחורי החוק הזה הוא הפירומן בנימין נתניהו".

ח"כ רוברט אילטוב (ישראל ביתנו):
"הצעת החוק הזו באה להסדיר את סוגיית הרעש של בתי תפילה במקומות שבהם גרות אוכלוסיות מעורבות. סוגיית הרעש וקריאות המואזין מוסדרות גם ברבות ממדינות האסלם. בכוונה מנסים למשוך את זה לכיוון הדתי, אין פה שום עניין דתי, הם צריכים להתרגל שיש סביבם אנשים שרוצים לישון בלילה".

ח"כ מאיר כהן (יש עתיד):
"איזו חברה אנחנו רוצים להיות? האמנם בגלל שיש כאן חברי כנסת בחלקם קיצונים אנחנו צריכים לשפוט את כל החברה הערבית ולדחוק אותם לפינה. אני גדלתי במרוקו ולידי גרו מוסלמים ובערב הסליחות שכני לוגסי שאני זוכר היה נוקש בכל הדלתות ומעיר את כולם לסליחות ומעולם לא שמעתי מילה משכניי המוסלמים. ידענו דורות לחיות אחד ליד השני. האם להיות ימני במדינת ישראל זה לפגוע במיעוט?".

לקריאת הצעת החוק באתר על משמר הכנסת