לאור פסיקת הרב הראשי לישראל: הגישה ח"כ לביא הצעת חוק שתאפשר הפריה חוץ גופית לעגונות

פסיקה מהפכנית של הרב הראשי, יצחק יוסף, עשויה לאפשר לנשים עגונות ללדת באמצעות הפריה חוץ גופיתהרב יצחק יוסף פסק כי בנה של אשה נשואה, שעברה הפריה חיצונית מזרעו של גבר אחר, אינו נחשב לממזר. בעקבות החלטה זו הונחה על שולחן הכנסת הצעת החוק של ח"כ עליזה לביא המבקשת לאפשר הפריה חוץ גופית לנשים עגונות על חשבון המדינה.

ההחלטה הדרמטית התקבלה לפני כתשעה חודשים בבית־הדין הגדול בירושלים. הרב יוסף דן אז במקרה של אישה שבן זוגה ביקש לערוך בדיקת אבהות לילדם המשותף שנולד מהפריה חוץ גופית, מכיוון שחשש כי אשתו הופרתה בטעות מזרעו של גבר אחר. הרב הראשי קבע שאין כל בעיה לבצע את בדיקת האבהות ושאין כל חשש שהילד יימצא ממזר גם אם יתגלה שאביו אינו בעלה החוקי של האישה. בנימוקים ציטט הרב פסק דין של אביו, הרב עובדיה יוסף ז"ל, שקבע: "גם אם קיבלה האישה זרע מאיש אחר וילדה, אין הוולד ממזר מאחר שאין כאן ביאת איסור".
 
 
פסק הדין הזה עשוי לשנות את מצבן של כמה מאות נשים עגונות החיות כיום בישראל. ח"כ עליזה לביא מ"יש עתיד" החליטה להשתמש בפסיקה שנחשבת לחדשנית, כדי לנסות ולאפשר גם לנשים עגונות להיכנס להליך של הפריה חיצונית במימון המדינה והניחה על שולחן הכנסת הצעת חוק חוק הקובעת כי כל אישה עגונה תוכל לקבל טיפולי תרומת זרע והפריה חוץ גופית, במימון המדינה.
 
לביא הסבירה כי: "ההצעה נולדה מתוך כאב ומצוקה אמיתית שמגיעה מהשטח. החשש מממזרות הפך לכלי שליטה בגופן, גורלן ועתידן של נשים, וכאן יש אפשרות לרתום טכנולוגיה קיימת ולהביא בשורה של ממש לנשים רבות המייחלות ללדת. יותר מידי שנים לא הצליחה המדינה לייצר שום פתרון למצוקת העגונות, וזו הפעם הראשונה שמונחת על שולחן הכנסת הצעה ובה פתרון מעשי, אמיץ ומוסרי, שאינו סותר את ההלכה. בכוונתי לעבוד בשיתוף פעולה וברגישות המתבקשת עם כלל הגורמים במערכת הפוליטית כדי שנזכה לקדם את התיקון החשוב הזה".

לכתבה המלאה בנושא באתר "ידיעות אחרונות"