ח"כ שטרן על מערך הגיור במדינת ישראל: "שיש פה 2,500 תינוקות בחצי שנה שלא רשומים כיהודים חדשים, ואנחנו הרי גם לא רואים אופק לפתרון הזה, איפה האחראיות של הממשלה לעתיד עם ישראל?

בתאריך ה-12.7.2017 עלתה להצבעה במליאת הכנסת הצעת חוק הגיור (הוראת שעה), התשע"ו 2016, של חברי הכנסת אלעזר שטרן ועליזה לביא (יש עתיד) המבקשת להסדיר את המסגרת החוקית לעריכת גיורים על ידי הקמת יחידה לפיקוח על הגיור, שתהיה אחראית על הסדרת נושא הגיור בארץ, ובראשה יעמוד ממונה על הגיור. מליאת הכנסת דחתה את ההצעה ברוב של 33 מתנגדים מול 17 תומכים.

להלן לקט דברים
ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד):
מהפעם הקודמת מותר להעלות חוק כל חצי שנה. למה אני מעלה את זה עוד פעם? אגיד לך למה. לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נולדים פה בערך כל יום לאחינו שעלו מחבר העמים 14 תינוקות שלא רשומים כיהודים. זאת אומרת, מהפעם הקודמת שהחוק היה יכול לעלות, עד עכשיו,  נולדו כאן יותר מ-2,500 תינוקות לאחים שלנו, לילדים שלנו, למשפחות שלנו, שהם לא רשומים כיהודים. מי יתחתן אתם? כולנו. אחרי זה נישא ססמאות: כן מדינה יהודית, לא מדינה יהודית, ונעשה חשבונות דמוגרפיים כמה ערבים יש ביהודה ושומרון, ומה זה אומר מבחינת הסיכון הדמוגרפי, כמה לא-יהודים יהיו בארץ ישראל. 
אדוני השר, תגיד לי אתה: כשיש פה 2,500 תינוקות בחצי שנה שלא רשומים כיהודים חדשים, ואנחנו הרי גם לא רואים אופק לפתרון הזה, אני תכף אגיע לזה, איפה האחריות של הממשלה הזאת, חוץ מכל שר וראש הממשלה שישמרו על הכיסאות שלהם, איפה האחריות שלהם לעתיד עם ישראל? הם הרי מדברים על התבוללות שם – גם אנחנו מדברים על התבוללות שם. הרי אתה יודע, אני לא יודע על הילדים של מי אפשר להבטיח יותר. שמעון פרס פעם אמר שמיהו יהודי –  מי שהנכדים שלו יהודים.– אני לפחות רוצה שמי שרוצה להתגייר בדרך אורתודוקסית – תהיה לו דרך יותר מקובלת, יותר קלה.

שר התיירות, יריב לוין (הליכוד):

זה לא סוד שכאשר ניסית לקדם חקיקה בקדנציה הקודמת, אני – שבאופן אישי, למרות שאינני אדם דתי, רואה חשיבות עצומה בכך שנאפשר מסלול גיור מקפיד ומחמיר על פי ההלכה אבל כזה שבסופו של דבר יאפשר לפתור חלק מהבעיות שאתה תיארת כאן; וכמובן, לעשות את זה בדרך שמקובלת במלואה על הרבנות הראשית, ולא בכל מיני דרכים אחרות – ניסיתי אז לסייע בידך כמה שיכולתי כדי לקדם פתרון בהסכמה כמה שיותר רחבה לעניין הזה. היינו די קרובים, ואני אומר: נכשלנו, כי אני לא חושב שזה היה כישלון רק שלך; זה בטח היה דבר שכולנו – אני חושב – היינו צריכים לנסות להביא אותו לידי גמר ולא הצלחנו, אחרי הרבה ימים ולילות ואחרי לא מעט מאמצים שגם אני באופן אישי עשיתי, שהביאו את הקואליציה לסף קרע מוחלט.
במידה רבה – לא הצלחנו בסוף להסדיר את העניין הזה בתוך הקואליציה של אז, וחבל. ואמרתי לך אז לא פעם שאני חושב שגודל השעה מחייב גם גמישות, ומחייב גם נכונות אולי לא להגיע לתוצאה המושלמת והאידיאלית, אבל לתוצאה שכולם יוכלו לחיות אתה. היינו יכולים לחוקק אז חוק, והחוק שהיינו יכולים להגיע אליו היה יכול להיות חוק טוב – לא מושלם אבל טוב, ונדמה לי שנעדרה מידת הגמישות מכל הצדדים המעורבים בדבר. אי-אפשר, כמו שאמרתי בעניין של החוק הקודם גם כאן, לחלק ולעשות דיכוטומיה של טובים ורעים, אלה שאכפת להם מעם ישראל.