ח"כ עידן רול בהצעת אי אמון בממשלה: "ממשלת נתניהו-גנץ לא תקדם שום זכויות לקהילה הגאה" – ח"כ נפתלי בנט תמך

אתמול, שני 29.6.2020 במליאת הכנסת, העלה ח"כ עידן רול (יש עתיד) הצעת אי אמון בממשלה בשם סיעת יש עתיד, בשל כישלונה בהשוואת התנאים של הקהילה הגאה בישראל לאור אי קידום חוק הפונדקאות, חוק איסור טיפולי המרה לקטינים והצעות נוספות. עם סיום הנאומים, פנו חברי הכנסת להצבעה על הצעת אי האמון שנפלה ברוב של 52 מתנגדים מול 30 תומכים. בין התומכים, חברי הרשימה המשותפת ויו"ר מפלגת ימינה, ח"כ נפתלי בנט שבחר שלא להיעדר מההצבעה כמו שאר חבריו לסיעה.

בנאומו במליאה תקף ח"כ רול את חברי הממשלה שהם גם חברי הקהילה הגאה ואמר:

"חבריי וחברותיי, כנסת נכבדה, אני מביע היום אי-אמון בממשלה לא רק בשמי, בשם סיעת יש עתיד-תל"ם, גם לא רק בשם האופוזיציה; אני מביע אי-אמון בממשלה הזאת בשם עשרות אלפי זוגות להט"בים, שלא יזכו לגדל משפחה ולגדל ילד בגללכם; בשביל אין-סוף הורים שלא יזכו להיות סבים וסבתות ולהחזיק נכד בידיים בגללכם; בשביל נערים ונערות טרנסיות, שמפחדים ללכת ברחוב, שיקבלו מכות, אפילו בדרום תל אביב; בשביל ילדים בפריפריה, שאולי פוחדים לצאת מהארון; בשביל ילדים מהמגזר הדתי-לאומי ומהמגזר החרדי שעוברים טיפולי המרה; בשביל שיעור האובדנות הגבוה בקהילה שלנו. בשביל כל הדברים האלה, כקהילה שלמה שממשיכה לסבול מאפליה יומיומית בחסות החוק, החוק שאתם מסרבים לתקן; בשביל כל אותה קהילה שממנה אני מגיע ואליה אני שייך, אני מביע היום אי-אמון בממשלה הזאת.

ממשלת נתניהו-גנץ לא תקדם שום זכויות לקהילה הגאה. עכשיו, אתם יכולים לבוא ולומר: טוב, אתה מדבר מפוזיציה, זו הפרשנות שלך – לא, זו לא פרשנות, אמר את זה חבר הכנסת גינזבורג בקולו לפני שבועיים. הוא אמר: אוי, תראו, זה נורא מסובך, לא נצליח לקדם זכויות לקהילה הגאה בממשלה הזאת. אנחנו דאגנו להכניס את הקהילה הגאה לתוך הקווים הקואליציוניים, אותו דבר שגנץ התחייב לעשות ופשוט שיקר לקהילה שלמה שהצביעה לו – אנחנו עשינו את זה; אנחנו עשינו רפורמה בוועדה לניתוחים לשינוי מין; אנחנו פתחנו דירות מקלט לטרנסים וטרנסיות; אנחנו השווינו נקודות מס לזוגות גאים. עשינו המון המון דברים, גם בחקיקה וגם לא בחקיקה. ומעולם לא הסתתרנו מאחורי "זה קשה". כשהיה צריך, שיתקנו את הקואליציה ודאגנו שזה יקרה.

פונים אליי מהתקשורת בכל השבוע האחרון ואומרים: נו, מה אתה אומר על זה שיש לנו שישה ח"כים גאים מחוץ לארון? ואני אומר להם: מה זה משנה? מה זה משנה כמה ח"כים גאים מחוץ לארון יש, אם בפועל שלושה מהם לא עושים שום דבר למען הקהילה? יש לנו פה שני שרים וחבר כנסת, את השר אוחנה, השר שמולי ואת חבר הכנסת גינזבורג, שאומנם הם להט"בים והם גאים והם מחוץ לארון, אבל להם יש כבר את המעמד שלהם – להם יש כסף, מעמד, הם לא מפחדים ללכת ברחוב; והכי חשוב, יש להם כבר ילדים שהם הביאו בהליך פונדקאות. אז כמה קל זה מהמקום הפריבילגי הזה לוותר על זכותם של אחרים, על החלום הכל-כך בסיסי הזה של המון המון זוגות במדינה שלנו, שרק חולמים להקים משפחה;

כמה קל לכם, שמולי ואוחנה וגינזבורג, להחליט: אוקיי, אני את שלי קיבלתי, אפשר להפסיק. אין לכם שום זכות למכור את החלום של הקהילה הזאת, ואנחנו לא ניתן לכם למכור חלומות של אחרים.  אישית, מילה אישית: כשאני הפכתי לאבא זה רק הגדיל אצלי את הדרייב לדאוג שגם אחרים יוכלו להיות הורים. אני באמת לא מבין איך לא קרה לכם אותו תהליך. אני רוצה להקריא לכם שנייה משהו קצר ממצע כחול לבן, המצע הגאה של כחול לבן, שעליו חתומים כל כחול לבן וכמובן חבר הכנסת בנימין גנץ: "שוויון זכויות לקהילה הגאה הוא חלק מהותי במדינה המקיימת שוויון זכויות לכל אדם על פי עקרונות מגילת העצמאות. לכל אדם זכות לחיות את חייו כפי שהוא בוחר, להיות מי שהוא, לאהוב מישהו, להקים איתו משפחה, להוליד איתו ילדים, לקבל את כל הזכויות הקבועות בחוק באופן שוויוני ולהסתובב בינינו גאה במי שהוא". תגיד, בני, זה נשמע לך מוכר? כי אתה חתום על זה, והאנשים שלך ניסחו את הדברים האלה יחד כשיצרנו את המצע.

המצע של כחול לבן נכון להיום מחולק לדברים שכבר הפרתם ודברים שסביר שתפרו בשבועות הקרובים. כחול לבן מכרה את הקהילה הגאה. בני גנץ ביקש ממני לכנס את כל ארגוני הקהילה הגאה ולהפגיש אותו איתם; הוא התחייב בפניהם, בצורה ברורה שלא משתמעת לשני פנים, שהוא ייתן להם שוויון זכויות מלא בחוק. ואז הלך ונכנס לממשלת נתניהו, בלי מילה על שוויון לקהילה הגאה, ובעצם קיבע את הסטטוס-קוו הקיים, שאומר שאנחנו אזרחים סוג ב'. אתמול בבוקר דחתה ועדת שרים לענייני חקיקה, שעומד בראשה שר המשפטים אבי ניסנקורן מכחול לבן – היא דחתה את הצעת חוק הפונדקאות שהעליתי, הצעה שאמורה לעשות דבר בסיסי שבני גנץ התחייב עליו בקולו כמה פעמים: לאפשר לזוגות גאים לעשות תהליך פונדקאות בישראל, להקים משפחה בישראל. בואו תספרו לי עוד, בכחול לבן, על החשיבות של השפעה מבפנים, הרי אתם מוכרים לנו את זה כבר כמעט חודשיים, נכון? נכנסתם מתחת לאלונקה הדמיונית שלכם כדי לעזור, להשפיע מבפנים. אז כנראה שלהיות שר משפטים ולהיות ראש ועדת שרים לענייני חקיקה לא מספיק כדי להשפיע מבפנים, כי חוק הפונדקאות נדחה, שבוע בלבד אחרי שגם חוק איסור טיפולי המרה נדחה. מה שכן כחול לבן הגדילו לעשות ועושים יותר טוב מהליכוד, זה שאתמול, כמה שעות אחרי שאבי ניסנקורן דחה את הצעת חוק הפונדקאות שלי, הוא הגיע לעצרת הגאווה שלנו בירושלים, כדי לנקות את המצפון שלו ולעשות איתנו סלפי, במחשבה שזה ירצה את הקהילה שלנו.

הליכוד, בזמנו, כשהוא עשה את זה – מירי רגב עשתה את זה, עוד אחרים עשו את זה – לפחות לקח להם כמה ימים מאז מצעד הגאווה ועד שהם הצביעו נגדנו. אז אני פה כדי להגיד לכם בצורה מאוד ברורה, לכל אותם חנפנים, לכל אותם אלו שחושבים שהם ימרקו את המצפון שלהם בזה שהם יגיעו: אל תבואו, אנחנו לא מעוניינים בכם. את אירועי הגאווה שלנו אנחנו שומרים לאנשים שנלחמים עבורנו. אתם נבחרי ציבור – תדברו, זה לא מעניין אותנו; תעשו. אתם נבחנים במעשים ולא בדיבורים, בין אם אתם איתן גינזבורג או איציק שמולי או אוחנה, ובין אם אתם אבי ניסנקורן או כל אחד אחר שהיה אתמול. אתם, התפקיד שלכם זה להצביע בעד שוויון זכויות לקהילה הגאה. אם אתם לא מבינים שזו החובה שלכם, ואם אתם בכחול לבן לא מבינים שמכרתם את הקהילה הגאה – ואנחנו רואים את זה היטב – אז הינה, אני אומר לכם בצורה ברורה שוב: אל תבואו, אנחנו לא מעוניינים. אנחנו נסתדר. המאבק הגאה לשוויון זכויות היה פה שנים לפני כחול לבן, והוא יהיה פה הרבה שנים אחרי שכחול לבן תימחק מהמפה הפוליטית. אנחנו את שוויון הזכויות נשיג, אנחנו לא צריכים טובות. אבל אל תבואו לעשות עלינו תרגילים.

הקהילה שלנו כבר מזמן לא נמצאת במקום הזה שעושים עלינו תרגילים. ביום רביעי אני אעלה את הצעת חוק הפונדקאות כהצעת חוק פרטית כאן במליאה, ויש לכם הזדמנות לעשות את הדבר הנכון. יש לכם עוד הזדמנות לתקן, להיזכר בכל אותן הבטחות שנתתם, להיזכר בכל אותם אנשים שעמדו בפניכם עם עיניים דומעות – ואני הייתי נוכח בשיחות האלה – ואמרו: תבטיחו לנו שתעזרו לנו להביא ילדים לעולם, תבטיחו לי שהבן שלי יוכל להקים משפחה. אני זוכר את כל אחת מהשיחות האלה, וגם הם זוכרים. ביום רביעי החוק יעלה להצבעה, ויש לכם הזדמנות שם בממשלה – ולבטח בכחול לבן, שהיה לה מאוד נוח לרכוב על גב הקהילה אל תוך הממשלה הזו, קהילה שנרתמה בהמוניה להצביע לך, בני גנץ – יש לכם עוד הזדמנות לעשות את הדבר הנכון פעם אחת מאז שפירקת את כחול לבן, ולהצביע בעד חוק פונדקאות שוויוני לזוגות גאים".

השר דוד אמסלם השיב להצעת אי האמון ואמר:

"בשנים האחרונות תקציב השירותים החברתיים, ובראשם תקציב משרדי הרווחה, החינוך והבריאות, גדל באופן משמעותי, באופן המאפשר למשרדים אלו להתמודד בצורה טובה יותר עם צרכים וקשיים בתחומי אחריותם השונים. הקהילה הלהט"בית, כמו כל קהילה אחרת, נהנית מההשקעה התקציבית בשירותים אלו, בעיקר באמצעות מבחני תמיכה שוויוניים, וזאת במסגרת מבחני תמיכה מכוח סעיף 3א לחוק יסודות התקציב, התשמ"ה–1985. במסגרת דיני התקציב לשנים 2018-2017, בעקבות דיאלוג מקצועי שהתנהל מול נציגים מהקהילה הלהט"בית, סוכם על תקציב ייעודי לקהילה בגובה של 10 מיליוני ש"ח בשנה עבור פרויקטים בחברה למתנ"סים, קבוצות תמיכה במרכזים לקהילה, קמפיין למניעת אפליה וכן תקציב לתמיכה בארגוני נוער. במסגרת זאת משרד החינוך העלה צורך בפתיחת תקנה ייעודית עבור תמיכה בארגוני נוער, וזאת אכן נפתחה לבקשתו כבר בשנת 2017".