ח"כ סמוטריץ' על הצעת חוק לצמצום חוק השבות: "הנאצים הרגו צוענים, הרגו נכים. מישהו חושב לתת להם את האישור על חוק השבות?".

אתמול, רביעי 26.8.2020 עלתה להצבעה במליאה בקריאה טרומית הצעת חוק השבות (תיקון – זכויות בני משפחה), התש"ף–2020 של ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה).

הצעת החוק מבקשת צמצם את זכויות בני המשפחה הנכנסים בגדרי החוק, באופן כזה שהצאצאים הזכאים לכך יהיו רק ילדיו של יהודי ולא נכדיו.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) עלה לדוכן המליאה, הציג את הצעת החוק ואמר:

"בגלות היינו עצמות יבשות. סבלנו רדיפות והתבוללות רבה. איבדנו חלקים עצומים מהעם היהודי, ואנחנו הולכים ומאבדים גם היום, לדאבוננו הרב. תראו מה קורה בארצות הברית ובאירופה. תראו את שיעורי ההתבוללות האדירים והכואבים. מדינת ישראל היא שרשרת של דורות. מאברהם אבינו ויצחק ויעקב, דרך גלות מצרים באהבה לארץ ישראל, ועוד גלות, ושוב שיבה, ועוד גלות ארוכה של 2,000 שנים, וברוך השם, בחסדי שמיים – שיבה. העצמות היבשות, קרמו עור וגידים, מארבע כנפות הארץ. ואז באה הרוח. מדינת ישראל היא עור וגידים, אבל היא רוח. זאת המשמעות של היהדות. מעטים מאוד החוקים – אדוני היושב-ראש – שעולים כאן, אל המליאה הזו, ובאוזניים אנחנו שומעים את משק כנפי ההיסטוריה. האחריות הכבדה שמוטלת על כתפינו לעתידו של העם היהודי, במובן הפיזי הכי בסיסי של המילה. בואו נדבר קצת על נתונים: לפי נתוני הלמ"ס, בשנת 2016 חיו בישראל 349 איש ואישה שמוגדרים חסרי דת. שלוש שנים אחר כך, ב-2019, הנתון הוא 440,000. לצערי כ- 30,000 התגיירו ב-15–20 השנים האחרונות. בעוד שני דורות זה שלושה מיליון שאינם יהודים. זו התבוללות עצומה. מדינת ישראל היא המקום היחיד שהעם היהודי יכול לשמור בה היום על קיומו אל מול ההתבוללות באירופה. אתם הרי קוראים לעולים היקרים האלה לא להתגייר. אתם הרי קוראים להם לא להרגיש אזרחים סוג ב' ולא להתגייר. כדי שמסירות הנפש של כל הדורות האלה שלכם ושל כולנו בגלות לא תהיה לשווא. שלא יהיה מצב שדווקא כאן, כשאנחנו מגיעים למדינה שלנו, של היהודים – כאן העם היהודי ילך לאבדון ויתבולל, וייעלם מעל בימת ההיסטוריה; כפי שקרה לכל כך הרבה עמים שעלו ונעלמו כיוון שהם לא שמרו על הזהות ועל היהדות שלהם. העלייה מברית המועצות, כמו העלייה מארצות הברית, ומצרפת, ומאתיופיה, היא נס גדול של קיבוץ גלויות. זו תחיית העצמות היבשות. אל תטיפו לנו. אנחנו אלה שהובלנו את המאבק להפלת חומת הברזל בברית המועצות. אנחנו הובלנו את קליטת העלייה של יהודי ברית המועצות – אל תטיפו לנו. חבריי בליכוד, חבריי בכחול לבן, אוהבי היהדות והזהות והמסורת, אתם יודעים שזה תיקון היסטורי מתבקש. יש לכם אחריות למשק כנפי ההיסטוריה. נצלו את ההזדמנות שלפיד וליברמן הם לא חלק מהממשלה, ותעשו את התיקון ההיסטורי הזה. אל תתפתו לדמגוגיה. תקראו בדברי הכנסת על התיקון של חוק השבות בשנת 1970. לא תמצאו מילה, מילה, על חוקי נירנברג, וקונטרה לנאצים. זה דברי הבל מוחלטים. אנחנו שמחים, ואנחנו רוצים לקרב ולאהוב – כן, ולהשלים את התהליך; להפוך אותם ליהודים אמיתיים על פי ההלכה היהודית. אין רב אחד, הרי, שיכול לקבוע שמי שלא נולד לאם יהודייה הוא יהודי. מה זה קשור לרבנים קיצוניים? זה הפופוליזם הזול של לפיד וחבריו, שטיפת ענייניות אין להם. שירות צבאי קובע מי הוא יהודי?. הנאצים, יימח שמם וזכרם, הרגו צוענים, הרגו נכים, אז מה? מישהו חושב לתת להם את האישור על חוק השבות?

השרה להגנת הסביבה ח"כ גילה גמליאל עלתה לדוכן המליאה למסור את תשובות של שר הפנים אריה דרעי ואמרה:

"כבוד היושב-ראש, מזכירת הכנסת, כבוד השר וחברות הכנסת, אני פונה לשר סמוטריץ' כיון שהצעת החוק לא עלתה לדיון בוועדת שרים לחקיקה; שר הפנים מציע להסכים להצבעה במועד אחר ולפעול בהמשך להעלותה לדיון בוועדת שרים לחקיקה. אם זה יהיה מקובל עליך, יתאפשר דיון מעמיק בוועדת שרים לחקיקה. אם לא, העמדה של הממשלה זה להתנגד להחלטה. אז הכול תלוי במה שאתה מחליט".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) השיב ואמר:

"גברתי השרה גמליאל, קודם כול אני שמח ומעריך את העובדה שהממשלה מבינה שמדובר בחוק חשוב ואמיתי, שכל מי שיש לו אחריות למדינת ישראל ולעתידה כמדינתו של העם היהודי, וכפי שאמרתי קודם, לעתידו, לעתיד קיומו הפיזי של העם היהודי, בלי להתבולל. אני שמח על זה שאתם מבינים שזה חשוב. מאחר שהחוק הזה חשוב גם לי, אין לי שום עניין לעסוק בהטרלות והבכות, ואני ממש לא רוצה שהוא ייפול. השאלה היא, השרה גמליאל, אם אפשר לקצוב איזה לוח זמנים – שבועיים–שלושה? כי אני באמת לא יודע, הרי לא תהיה ועדת שרים".

יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) אמר:

בריי חברי הכנסת, אדוני היושב-ראש, עמדת הקואליציה, נכון לעכשיו, כמובן, היא נגד ההצעה. העקרונות שאתה מדבר עליהם הם עקרונות שצריכים להיות סביב שולחן רחב, סביב שולחן עגול – לא באופן חקיקתי כמו שאתה מנסה לקדם. אנחנו לא מתכוונים ליפול לכל הפופוליזם הזה וכל המשחקים האלה שאתה עושה ולהטרלות של הקואליציה. אנחנו נעשה שולחן עגול מסודר בנושא חשוב שאתה מעלה, ולאחר מכן נוכל באמת לנסות לבחון את הסוגיה החשובה הזאת בצורה רצינית ומקצועית, ולא באופן פופוליסטי, כמו שחבר הכנסת סמוטריץ' מציע".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' החליט להסיר את ההצבעה מסדר היום של המליאה ואמר:

"אני דוחה את ההצבעה. אני שומר לעצמי, כמובן, את הזכות להעלות את זה חזרה להצבעה בעיתוי שאני אבחר. ואני אתן את ההזדמנות לממשלה, לקואליציה, שלהערכתי מזדהה עם 90% מההצעה הזאת, על כל חלקיה, לקדם את החוק הזה. זאת תהיה זכות עצומה לכולנו. ההיסטוריה היהודית תשפוט אותנו על זה".

יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד) עלה לדוכן המליאה בכדי להתייחס להצעת החוק ואמר:

"חבר הכנסת סמוטריץ', אם כבר פתחת בנביא יחזקאל – הרי בנוסף לכל הצרות, אתה לא מבין כלום ביהדות. מ"ז, כ"ב: "והיה תפלו אותה בנחלה לכם ולהגרים הגרים בתוככם אשר הולִדו בנים בתוככם והיו לכם כאזרח בבני ישראל". אתה גם גזען, אתה גם בור ועם הארץ. אתה לא מבין שום דבר – לא בהוויה היהודית, לא בשאלה איך מגינים על העם היהודי. ואני מנסה לחשוב, למה חשבת שההצעה הזאת תעבור? כי נדמה לך שאתה תגדיר לנו מהו העם היהודי ומיהם היהודים. הנכדים האלה שהגיעו לארץ מברית המועצות לשעבר ומשרתים בצה"ל תורמים למדינה יותר מכל הרבנים הקיצוניים שלך ביחד. מי אתה שתקבע להם אם הם יהודים או לא יהודים? זכאים להיות אזרחים או לא להיות אזרחים? מי אתה ומי רבניך? חצופים. אתם רוצים לדבר בשם היהדות? אין בכם נפש יהודית, ונשמה יהודית אחת, באף מילה שאתם אומרים. מי אתם שתקבעו להם אם הם אזרחים ישראלים או לא אזרחים ישראלים? יושב פה בוגי יעלון – בזמן שהוא היה שר ביטחון, הוא זה שהתיר את זה שיקברו אותם בבתי עלמין צבאיים, כי הם נלחמים למען מדינת ישראל. אז הגזענות מתבקשת להרכין את ראשה למול הגורל היהודי. לא שואלים אתכם. אתם לא תגידו לנו מה זה יהודים; אתם לא תגידו לנו מה זה יהדות, ואתם בטח לא תגידו לנו מי ישראלי ומי לא ישראלי".

המפלגות החרדיות נעדרו מהדיון על הצעת החוק אך ח"כ ישראל אייכלר קרא לתמוך בהצעת חוק ואמר:

"חוק השבות הפך מחוק שמטרתו לפתוח את שערי ארץ הקודש בפני כל יהודי במצוקה, לתעשיית דרכונים לא יהודית. מדינת ישראל הפכה לאופציה נוחה עבור גורמים בינלאומיים, שהדרכון הישראלי פותח להם גבולות דווקא בחו"ל. מאידך בעידן הקורונה, המדינה מתנכרת ליהודים כשרים, הנקראים "אזרחים זרים" המתדפקים על שערי ארצנו וחוסמת את כניסתם. הצעתו של ח"כ בצלאל סמוטריץ' להחזיר את חוק השבות ליעדו המקורי, תחזיר את ארץ ישראל לעם היהודי ותהיה בית חם ואוהב לכל יהודי הגולה המבקשים לבוא ארצה לשלוח ילדיהם ללמוד כאן, לחוג שלש רגלים, להגיע למקומות הקדושים ולחצרות הקודש ולא יקראו להם "זרים" בארצם. אני קורא לחברי במפלגות הדתיות והלאומיות לתמוך בתיקון החוק ולקיים דיון רציני ומעמיק על מהות חוק השבות, שכבר לא דואג ליהודים במצוקה".

 

לצפייה בהצעת החוק יש ללחוץ כאן