ח"כ לביא על הצע"ח ברית הזוגיות שנדחתה ע"י מליאת הכנסת: "ניסחנו הצעה שמתכתבת עם הדין הדתי, שמתכתבת עם המציאות הישראלית, המבקשת לתת מענה ראוי, מענה חלופי אזרחי ראוי"

בתאריך ה-31.1.2018 עלתה להצבעה במליאת הכנסת, הצעת חוק ברית הזוגיות האזרחית, התשע"ז–2017 של ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) וקבוצת ח"כים. לאחר הודעתו של השר אויב קרא (הליכוד) בשם שרת המשפטים, איילת שקד (הבית היהודי), שההצעה איננה עולה בקנה אחד עם ההסכמים הקואליציוניים המבטיחים את שמירת הסטטוס-קוו בנושאי דת ומדינה, הממשלה מתנגדת לחוק, והצע"ח נדחתה ברוב של 31 מתנגדים, אל מול 24 תומכים.

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): 
ט"ו בשבט נותן לנו הזדמנות להתבונן קדימה, אבל גם אחורה, ובעיקר לומר תודה. לחגוג כאן, בארץ ישראל, בכנסת ישראל, את חג הט"ו בשבט היה חלום של הרבה מאוד שנים של רבים מההורים שלנו, סבים וסבתות בוודאי – שתהיה לנו מדינה משלנו, שנחזור לדבר עברית ולברך בעברית, לטעת עצים ושהשממה תפרח. אי-אפשר רק לבוא ולדבר יפה יפה; צריך גם לראות איך מתקנים, איך עושים מעשה ואיך חוזרים באמת אל היחד היהודי שכל כך ביקשנו לחזור אותו, ושהשנה אנחנו מציינים 70 שנה.

אנחנו נמצאים היום בשעה מאוד גורלית, מאוד מאוד גורלית, שאנחנו במו ידינו מרחיקים אחים ואחיות שלנו מנשמת אפה החיה של הנשמה היהודית. בישראל שלנו יש הרבה מאוד אזרחים ואזרחיות שאולי היינו מגדירים אותם יהודים אם היו אנשים הרבה יותר קשובים ורגישים יושבים בצוותים שאנחנו הקמנו. אבל לצערנו, יש הרבה מאוד אנשים שלא יכולים להתחתן על פי הדין הדתי. הם אוהבים את מדינת ישראל, הם משרתים בצבא, הם אוהבי יהדות, בהרבה מהמקרים, בכל נימי נפשם, אבל אנחנו לא מאפשרים להם להתחתן. אנחנו פוגעים בנשמה היהודית של מדינת יהודית ואנחנו מחלישים אותה. כשמדינה ריבונית דמוקרטית שולחת את האזרחים שלה לקנות כרטיסי טיסה כדי לממש את האהבה שלהם וכדי להתחתן בחוץ לארץ היא בוגדת באזרחים שלה. 

יותר ויותר אנשים לא מתחתנים על פי הדין הדתי – גם אנשים שיכולים להתחתן על פי הדין הדתי. כן, יש גם אנשים דתיים שמבקשים לא להתכתב יותר עם הביורוקרטיה הדתית. אבל מה שהכי מכעיס זה שאין פה הקשבה והבנה ורצון לשבת לפחות ולראות איך עושים את זה טוב יותר, נכון יותר וראוי יותר, ורק ריב ומדון סביב בקשות של לבוא ולעשות את זה. אף אחד לא יכול לעמוד פה על הדוכן ולסתור את המציאות הישראלית שמשתנה ואת המענה שחברה יהודית-דמוקרטית צריכה לתת.

 ברית הזוגיות הסכם אזרחי לחיים משותפים. אין בה התרסה או אין בה, חלילה, מאבק בנישואים הדתיים. היא לא פוגעת במסורת היהודית או בסמכות הרבנית. כשישבנו וחוקקנו את החוק הזה מבחינת כתיבה והתייעצות, עם אנשי אקדמיה ועם רבנים ועם אנשים שמכירים היטב, לעומק, ניסחנו הצעה שמתכתבת עם הדין הדתי, שמתכתבת עם המציאות הישראלית, שמבקשת לתת מענה ראוי, מענה חלופי אזרחי ראוי.

 רק כדי לסבר את האוזן, בשנת 2011, יצאו לחו"ל להינשא בנישואים אזרחיים 8,995 זוגות. וזה היה ב-2011, כ-11% מכלל הזוגות שנישאו באותה שנה. ולהם צריך להוסיף את כל האנשים שבוחרים בכלל שלא להינשא כלל. הם לא מתחתנים וחיים כידועים בציבור. ואתה יודע כמה אני פועלת, גם לשנות במסגרת משרד הביטחון את היחס הזה, כי אנחנו רואים שהמבנה המשפחתי משתנה, המבנה המשפחתי משתנה וצריך לבוא ולתת מענה. ומספר האנשים שנישאים ברבנות הולך ויורד. הולך ויורד במדינת ישראל, ואנחנו לא נותנים אלטרנטיבה.ומי שמרוויח מהמציאות הזאת זה רק סוכני הנסיעות שמוכרים כרטיסים לקפריסין או לפראג. ואם אתם רוצים לבוא ולומר לי: מה יהיה, ופנקסים ורשימות? אז אני מזכירה לכם שאחינו החרדים מנהלים פנקסי נישואין נפרדים מאלה של הרבנות הראשית. ובפועל לעולם הם לא מתחתנים עם מי שלא נמצא תחת המעטפת של העדה החרדית. אז גם בפרקטיקה הזאת הרי יש פתרונות ויש מענים. ואי אפשר רק בשם הזה לבוא ולמנוע את זה. אז אין הסבר אחד שההצעה הזאת לא תתקבל.

 תהיו כנים עם עצמכם, יש פה פגיעה הולכת וגדלה של אנשים שהם אוהבי יהדות, אנשים שרוצים להיות כאן בארץ הזו, אבל מדירים את רגליהם מהרבנות, כי היא לא מייצגת אותם, וכי יש הרבה מאוד דברים שהם לא מוכנים יותר לוותר. הם כן רוצים יהדות מאירת פנים, והם כן יודעים שאפשר לעשות את זה אחרת. אז לצערנו הם הולכים ומחפשים חלופות אחרות, לרוב מחוץ לישראל. אז  72% מהציבור בישראל, היהודי במדינת ישראל, תומך בנישואים אזרחיים. אלה הסקרים שאנחנו מכירים אותם, גם אתה מכיר אותם. ו-72% מהציבור היהודי מסכים עם האמירה, כי לכל תושב בישראל יש זכות להינשא בארץ עם מי שהוא בוחר ועל פי הדרך שבה הוא בוחר. והנתונים האלה, אתם מכירים אותם, הם מלמדים את מה שכולנו יודעים, שמדיניות ממשלות ישראל סותרת את הרצון של רוב הציבור במדינת ישראל.

אז תרשו לי דווקא במקום הזה לבקש מכם, גם חבריי החרדים וגם חבריי בבית היהודי וגם חבריי בציונות הדתית, אנחנו חייבים לראות איך אנחנו עושים את זה. אם לא, אנחנו נאבד את הכול. אנחנו פוגעים באופייה של המדינה ובנשמה שלה. בסיור שעשיתי במועצה הדתית בתל אביב, שהנגישה את עצמה ופתחה עוד אפשרויות, אומר לי יו"ר המועצה: פחות ופחות באים להתחתן באמצעות המערכת, פחות ופחות מגיעים אלינו. אז אני באה ואומרת, שההצעה הזאת תחזק את הרבנות ותשפר אותה ותייעל אותה. אבל בצידה צריך להקים מסד של משפט אזרחי מקביל עבור אותם אלו שלא יכולים ושלא רוצים.

שר התקשורת, ח"כ איוב קרא (הליכוד) בשם שרת המשפטים, איילת שקד (הבית היהודי):
מאחר שאנחנו נמצאים השבוע בפרשת יתרו, אני חייב להתוודות, לפני שאני עונה בשם שרת המשפטים, שאני לא התחתנתי כדת משה וישראל אלא כדת יתרו וישראל אבל אני חייב לענות בשמה של שרת המשפטים בהצעת חוק של ברית הזוגיות האזרחית, התשע"ז–2017, של חברת הכנסת עליזה לביא ויחד איתה חברי כנסת נוספים. ההצעה הזאת מבקשת לכונן מוסד של "ברית זוגיות אזרחית" בישראל שיהווה מסלול מקביל למוסד הנישואין הדתי, ואשר יחיל על בני זוג שיבחרו בו את מלוא הזכויות והחובות האזרחיות החלות על בני זוג נשואים. הצעת החוק מבקשת ליצור שינוי מדיניות מהותי בנוגע למצב המשפטי הקיים כיום בישראל, ונוגדת את ההסכמים הקואליציוניים, הקובעים שלא לשנות את הסטטוס קוו בענייני דת ומדינה אלא בהסכמת כל סיעות הקואליציה. מאחר שההצעה אינה מקובלת על כלל מפלגות הקואליציה, עמדת הממשלה היא כי יש להתנגד להצעת החוק.

 

לקריאת הצע"ח ברית הזוגיות של סיעת יש עתיד
 

 

שינוי גודל גופנים