ח"כ בצלאל סמוטריץ' על בקשתו של ראש עיריית גבעתיים לאשר שינוי בחוק עזר עירוני שיאפשר פתיחת עסקים בשבת: "עליו להבין כי לצעדים חמורים כאלה יש מחיר"

בעקבות נסיון לשנות את חוק העזר העירוני בגבעתיים, ח"כ בצלאל סמוטריץ פונה במכתב לראשי המפלגות החרדיות השר אריה דרעי, וחברי הכנסת משה גפני ויעקב ליצמן, בו הוא מבקש לפעול במיידי למנוע את שינוי חוק העזר העירוני בגבעתיים ואת פתיחת המרכולים ובתי העסק בשבת, תוך כך שראוי שיבהירו לראש העיר באופן אישי שבאם יפתחו בתי העסק בשבת הקשר בינו לבין ראשי המפלגות החרדיות "עשוי להיפגע".

ראש עיריית גבעתיים רון קוניק הודיע על כינוס ישיבת מועצת עיר דחופה שלא מן המניין, כבר מחר (שני), ובה יבקש לאשר שינוי בחוק עזר עירוני שיאפשר לבתי עסק לפתוח את שעריהם בשבת.

הנה כמה מן הדברים שכתב ח"כ סמוטריץ' במכתב ששיגר לראשי המפלגות החרדיות:
"כאשר יגורנו בא לנו, ראשי הרשויות מבינים כי ניתן לשנות את הנורמות שנהגו ביחס לשמירה על קדושת השבת במרחב הציבורי מאז הקמת מדינת ישראל. צעדים אלו פוגעים, להלכה ולמעשה, בסטטוס קוו וחמור מכך, בשבת קדשנו. גבעתיים עלולה להיות חלילה אבן הדומינו הראשונה שתקרר את האמבטיה ותסמן את הכיוון לראשי רשויות נוספים ומשום כך עלינו לעצור את ההתדרדרות הזו כאן ועכשיו".

סביר להניח כי ראש העיר מבין היטב כי שר הפנים הנוכחי לא יאשר את התיקון לחוק העזר והוא בונה על הגשת עתירה לבג"ץ בדרישה שם השוויון להכיר בחילול השבת שלה כשם שהכיר בחילול השבת בתל אביב. משום כך לא ניתן להסתמך על יכולתו של שר הפנים שלא לאשר את התיקון לחוק העזר לבדה".

יש לדרוש לאלתר את התערבותו של ראש הממשלה מול ראש העיר ולהבהיר לראש הממשלה בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים כי אם יתוקן חלילה חוק העזר בגבעתיים תדרשו, בהתאם להסכם הקואליציוני, להכליל גם את תל אביב בחוק המרכולים בכדי לשלול טענת שוויון בינה לבין יתר ערי ישראל ולקדם בנוסף חקיקה ברורה שתשלול את הסמכות בענייני השבת מראשי הערים. ניתן להעריך כי לראש הממשלה ישנם מנופי לחץ על ראש העיר ועלינו לדרוש ממנו להפעיל אותם.

בנוסף הוא מציע: "להודיע לראש העיר כי ככל שהוא יממש את כוונתו ויתקן את החוק הוא יכול "למחוק את מספרי הטלפונים שלכם מהזיכרונות שלו". עליו להבין כי לצעדים חמורים כאלה יש מחיר. אני קורא לכם להנחות את אנשי משרדכם לנתק כל קשר עם עיריית גבעתיים והעומד בראשה, ולהודיע לעירייה כי כך יישאר המצב כל עוד צו הפינוי יישאר בתוקפו. אני סבור כי ניתן יהיה לצרף שרים נוספים להבהרה זו".

לקריאת הכתבה המלאה שפורסמה באתר 'בחדרי חרדים', לחצו כאן.