"חוק המקוואות" עבר במליאה. ח"כ קסניה סבטלובה: "לאויבים שלנו היתה מספיקה טיפת דת יהודית בשביל חוקי נירנברג, והממשלה הזו מבחינה בין דם יהודי לדם יהודי"

אמש, בתום דיון סוער במליאה, עבר "חוק המקוואות" של ח"כ משה גפני ברוב של 28 מול 18.
החוק מבקש לעקוף את פסיקת בג"צ הקובעת כי גיורים רפורמים וקונסרבטיבים יוכלו לטבול במקוואות הממונים ע"י המדינה, ובזאת יוצר חיץ נוסף בין הזרמים השונים ביהדות לבין מדינת ישראל, אשר לא מקבלת אותם כחלק מהעם היהודי.
לחצו כדי לקרוא מה אמרו חברות וחברי הכנסת המתנגדים/ות לחוק, מה היתה תשובתו של ח"כ גפני, וכיצד הצביעו הח"כים שלכם/ן?

אתמול (28.6.16) בשעה 22:58, בתום דיון סוער במליאה, עבר ברוב של 28 מול 18 "חוק המקוואות".
החוק מבקש לסגור את המקוואות – הממומנים ע"י המדינה – בפני גיורים של התנועה המסורתית והקונסרבטיבית. זאת בניגוד לפסיקת בג"צ שהתקבלה בפברואר 2016, הקובעת כי אסור לחוקק כך.
ההחוק עבר אמש בקריאה ראשונה, וכעת עובר להמשך דיונים בוועדת הפנים והגנת הסביבה. 
במהלך הדיון נשמעו טענות קשות כלפי יוזמי החוק, הנה הן:

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) אמרה: "למה אתה מעמיד אותנו במצב הזה, שאתה מביא לנו פשרות רקובות? אנחנו מדברים על החלטת בית המשפט העליון בשבתו כבגצ, שקבע שגם הרפורמים וגם הקונסרבטיבים רשאים כמוכים וכמוני וכמו כל אחד."
"מצאתם גוי של שבת, הסוכנות, אמריקה," אמרה גלאון "הסוכנות תביא כסף ותבנה מקוואות. שיבנו מקוואות לנשים המצורעות האלה, לאנשים המצורעים האלה. זה המסר המובלע.
היהדות היא לא רק שלכם, אין לכם מונופול עליה. יש אנשים מזרמים אחרים שהגיע הזמן לתת להם כבוד. מה קורה לכם? מה זה שכרון הכוח הזה.
אנחנו במציאות של חברה פלורליסטית שאתם צריכים להשלים איתה.
אתם לא יכולים לתת גט כריתות וחוקים שמפלים ומתייגים."

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) פנתה ישירות ליוזם החוק:" אתה, ח"כ גפני, לא היית צריך להניח את החוק הזה, הוא חוק מיותר. תראה מה עשית? ח"כ גפני הממולח מביא פה נזק עצום, זה לא יהודי ולא ערכי. אתה הורס ומביא לשנאה. אתה מביא למצב שנשים לא תוכלנה לקיים את אחת מהמצוות החשובות שלהן. זה לא רק הזרמים, זה גם מתגיירים בגיורים פרטיים. למה אתה עושה את זה? איפה המוסר היהודי שלך?"

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) הביעה את תרעומתה כלפי החוק, ואמרה כי "כמה שאתם הייתם רוצים שזה עניין שלכם בלבד, של הדתיים. הפכתם את העניין לפנים דתי ופנים אורתודוקסי. בגלל שאתם מחזיקים ביד את המפתח לנישואין, לגירושין, לגיור, למקוואות- לנו יש יד ורגל בעניין הזה. אתם שולחים את כולם למקווה שלכם. כשאישה חילונית רוצה להתחתן- לאיזה מקווה היא תלך?
יש לכם שתי אפשרויות- הסכימו להפרדת הדת והמדינה, ואז תסתדרו ביניכם איך שאתם רוצים.
אבל אם אתם לא רוצים- אז לנו יש יד ורגל בשירותי הדת הממלכתיים של מדינת ישראל. כי שירותי הדת הם של כולם, ולכן אנחנו תובעים שהם ינתנו בצורה שויונית.
אתם סגרתם ביניכם דיל אורתודוקסי.
אנחנו ניתן לנשים האורתודוקסיות משהו קטן, סגרתם דיל ביניכם. אבל את הרפורמיות והקונסרבטיביות השארתם בחוץ."

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד),  אמר: "אינני מתעסק בטבילה עצמה ובכל הסידורים שמסביב לך, אבל אני מבין שהממשלה הזו החליטה לחסל ולהוציא מהכלל את הקהילות הרפורמיות והקונסרבטיביות. הצעת החוק מיועדת ישירות נגד הקהילות הלא אורתודוקסיות. וזה לאחר שבגצ פסק ונמצאו הפתרונות.
החלטתם להוציא אותם מקהל ישראל. אני מבין שראש הממשלה החליט לחסל ולחרב את יחסי מדינת ישראל עם הקהילות. הוא נפל על הראש. כשהוא יגיע לארה"ב נראה מי יקבל אותו. אתם נפלתם על הראש מתוך עדת ישראל, וכולנו נשלם.
תביא 100 מיליון שח ואז אני אצביע בעדך."

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) התנגדה גם היא לחוק באומרה: "בית המשפט העליון מאפשר לכם, ח"כ גפני, את הסטטוס קוו. בית המשפט הוא הצינור שמוציא את הקיטור ומאפשר לציבור את הזכויות. הוא מאפשר לכם להמשיך את המצב החוקי המעוות שבו יש גוף מונופוליסטי אורתודוקסי אחד שקובע את זכויות האזרח הכי בסיסיות. אתה אומר לבית המשפט העליון "נה", וזה צעד אחד רחוק מדי."

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) אמרה: "היהדות היא שלי בדיוק כמו שלך. שנים התנהלו התנועות מול הממשלה, והגיעו לסיכומים עם הממשלה. אתה אומר לזרמים- המקוואות סגורים בפניכם. אלה שירותים שניתנים בכספנו, ולכן אינכם יכולים להחליט שיש אזרחים ואזרחיות שאינם יכולים להשתמש בשירותים האלה.
כל עוד שירותי הדת ניתנים על ידי המדינה, לא ניתן להפלות בין אזרח לאזרח ובין אזרחית לאזרחית. היהדות שלנו, והיהדות הרפורמית והקונסרבטיבית הן לא פחות מהיהדות שלך."

ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) אמר: "אין לנו את הפריבילגיה להתחלק בינינו, אין לנו את הפריבילגיה לבדוק מי יהודי יותר ומי יהודי פחות. אני מאמין שמדינת ישראל היא מדינת העם היהודי, וחשוב שתהיה בה מסורת יהודית, אבל אני כואב את ההפרדה שאתם מנסים לעשות. זה מסוכן ביותר.
אנחנו עומדים ברמה של 50% התבוללות בארה"ב מכיוון שבמקום לחבק אנחנו מרחיקים. אי אפשר להיתמם. מקום המדינה ועד היום הזרם האורתודוקסי נותן את הטון, תפתחו קצת את הידיים ותבינו שאלה אחינו בני הדת היהודית, אנחנו לא יכולים לוותר על אף יהודי.
עליתם על פטנט, תעזבו אותנו ותקימו מתקנים, לא מכספי מדינה, אלא מכספי נדיבים, זה כיוון רע."

ח"כ קסניה סבטלובה התנגדה גם היא לחוק ואמרה כי "אם רות המואביה היתה נכנסת לאחד ממקוואות הטהרה, לא היו נותנים לה להכנס. הגיורת המפורסמת ביותר בעם שלנו- לא היו נותנים לה להכנס. ואולי היו מסרבים לחתן אותה, וקוברים אותה מחוץ לגדר. אני אומרת בצער, עלינו לעבוד לטובת האחדות היהודית. לאויבים שלנו היתה מספיקה טיפת דת יהודית וכולם מכירים את חוקי נירנברג. והממשלה הזו מבחינה בין דם יהודי לדם יהודי. בשקט בשקט אתם מפוררים את העם היהודי. אני קוראת לכל בר דעת, אל תצביעו לחוק הזה, אל תפוררו את העם היהודי."

לכל אלו ענה ח"כ משה גפני את הדברים הבאים: "אני לא זוכר דיון כזה שבינו לבין החוק אין בכלל קשר. רוצים לדבר על רות המואביה? זה בסדר. רוצים לדבר על ההתבוללות ועל הסוכנות? זה בסדר.
אתם במרצ לא יודעים לקרוא בלי ניקוד? בחוק הזה כתוב דבר אחד, כל אחד וכל אחת שמגיע למקווה איש לא יכול לעצור בעדם. לחרדים יש מקוואות פרטיים. אין חוק במדינת ישראל שאוסר לבנות מקווה בבית. רות המואביה אומרת לנעמי חמותה "עמך עמי" והיא לא מסתפקת בזה ואומרת לך "ואלוהיך אלוהי". רות המואביה היתה בדור שלנו- היו מקבלים אותה במאה שערים.
לפי דעתי המשיח יכול לבוא. 27 שנים אני בכנסת, ואני לא זוכר שסיעת מרצ נלחמה כל כך בעד זה שיטבלו במקווה.
הרפורמים בארצות הברית מגיעים לרמה של קטסטרופה ושואה בעם היהודי. יש פסק דין של המועצה שלהם שאפשר לטבול בבריכת שחיה."

אלו חברות וחברי הכנסת שהצביעו בעד החוק:
אלי בן דהן
נפתלי בנט
שולי מועלם-רפאלי
בצלאל סמוטריץ'
אמיר אוחנה
זאב בנימין בגין
נאוה בוקר
דוד ביטן
ענת ברקו
שרן השכל
מכלוף מיקי זוהר
אברהם נגוסה
נורית קורן
יואב קיש
איוב קרא
יעקב אשר
משה גפני
יעקב ליצמן
מנחם אליעזר מוזס
אורי מקלב
רוברט אילטוב
עודד פורר
מיכאל אורן
מירב בן ארי
אכרם חסון
רחל עזריה
רועי פולקמן
טלי פלוסקוב

אלו חברות וחברי הכנסת שהצביעו נגד החוק:
מיכל בירן
איל בן ראובן
עמר בר לב
חיליק בר
איתן ברושי
יואל חסון
מרב מיכאלי
קסניה סבטלובה
מיקי רוזנטל
נחמן שי
איציק שמולי
עאידה תומא סלימאן
עליזה לביא
מיקי לוי
אילן גילאון
זהבה גלאון
תמר זנדברג
מיכל רוזין

בין חברי הכנסת שהצביעו בעד החוק ניתן למצוא את שר החינוך, נפתלי בנט (הבית היהודי), שהתבטא רבות בעברו על חשיבות הקשר ליהדות התפוצות.
כך נמסר ממשרדו בחודש דצמבר דאשתקד: "אנו נמצאים היום במצב חרום ליהודי התפוצות, כאשר תופעת ההתבוללות מגיעה למילוני יהודים. כמי שאחראי בממשלת ישראל לנושא התפוצות,השר בנט גאה בכך שהוא דואג לכל יהודי באשר הוא יהודי, וימשיך לפגוש כל יהודי, מכל זרם שהוא".
לא זו בלבד, גם השר בנט עצמו אמר דברים דומים לפני חודש בלבד, במסגרת יום ההוקרה ליהדות ארה"ב: "מדינת ישראל היא שני דברים: היא מדינת כל האזרחים שבה, יהודים וערבים כאחד, אבל יש לה עוד כובע – היא מדינת העם היהודי כולו.אני חושב שאנחנו צריכים להתחיל לחשוב על מודלים מיוחדים לזיקה של יהודים, שיהיה להם איזה שהוא say פה."

כמו כן ניתן למצוא בין תומכי החוק את ח"כ מייקל אורן (כולנו), שגם הוא התגאה רבות בקשריו עם יהדות התפוצות, כאשר התבטא כך ביום ההוקרה ליהדות ארה"ב: "שנתיים השקעתי בהסכם הכותל. לא אתן לו ליפול. אנחנו מדינת הלאום של העם היהודי. אם אנחנו מאבדים את העם, אנחנו מאבדים את 'הרזון-דטרה' שלנו כמדינה. אסור שזה יקרה."

עוד בין תמוכי החוק- ח"כ רחל עזריה שהתבטאה לפני 3 חודשים באופן הבא: "היועץ המשפטי לממשלה חיזק את עמדתנו על ידי כך שקבע כי התרת הטבילה במקוואות ציבוריים בדרך הלכתית מסוימת בלבד, פוגעת בליבת הזכות לחופש הדת, ופוגעת גם בזכות לשוויון", או את ח"כ אמיר אוחנה, שהיטיב לנסח באומרו: "ש לנו דרך לעבור כדי להיות ראויים לתואר מדינת היהודים, ולא מדינתם של חלק מהיהודים".

לפירוט ההצבעה באתר הכנסת לחצו כאן