התנאים לסיום המשבר הקואליציוני סביב חוק הגיוס: פטור ממשמעת קואליציונית והתחייבות של המפלגות החרדיות שלא להעלות לאישור הצעות חוק בנושאי דת ומדינה עד סוף 2019

מוקדם יותר הערב הגיעו סיעות הקואליציה להסכמה על מתווה לפתרון המשבר הקואליציוני סביב ההצבעה על חוקי הגיוס של המפלגות החרדיות: לפי המתווה, שפרטיו פורסמו לראשונה בוואלה! NEWS, לחברי הקואליציה יוענק חופש הצבעה על החוק, כל מפלגה בהתאם להחלטת העומד בראשה, ובתמורה יתחייבו המפלגות החרדיות לפי סעיף 3 למתווה להימנע מהעלאת הצעות חוק נוספות בנושאי דת ומדינה עד לסוף שנת 2019.

חוק הגיוס שצפוי להיות מאושר הערב בקריאה טרומית קובע כי הממשלה תקבע יעד מתגייסים חרדים לצה"ל ולשירות לאומי. בנוסף, תחול עלייה הדרגתית של יעד המתגייסים מדי שנה, ושר הביטחון יחויב לדחות את שירותם הצבאי של תלמידי ישיבה לבקשתם, למעט במקרים חריגים.

אחרי ההסכמה על חופש הצבעה סיעתי איים ח"כ יואב קיש (הליכוד) להצביע נגד חוק הגיוס, ובלשכת נתניהו מפעילים עליו לחצים כבדים כדי שיהפוך את החלטתו ויתמוך גם הוא בחוק. גם חברות הכנסת רחל עזריה ומרב בן ארי (כולנו) העדיפו להתקזז או להימנע בהצבעה ולא ברור איך יצביעו בסוף.

להלן נוסח המתווה שגובש על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו:

בעקבות ההכסכמה על המתווה התבטאו חברי כנסת שונים בנושא:

ח"כ אבי גבאי (המחנה הציוני):"אזרחי המדינה הם המפסידים מביטול הקדמת הבחירות. היום קיבלנו עוד המחשב לתרבות השחיתות השלטונית, לאובדן העשתונות הערכי ולעמוד השדרה המוסרי הלא קיים של מפלגות הקואליציה, שהסכימו שוב לשמש כבלון החמצן של ראש ממשלה שעסוק בעצמו.אבל אל תתבלבלו, ימיה של הממשלה הרעה הזו קצרים מאוד. ה'משבר' הבא שנועד לכסות את משבר החקירות הוא רק עניין של זמן".

שר החינוך נתלי בנט (הבית היהודי): "השכל הישר ניצח, האינטרס הלאומי גבר. אני מברך את חבריי בקואליציה שהיו שותפים לפתרון משבר זה. נמשיך לשרת את ישראל, הרבה עבודה לפנינו".

ש הביטחון אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו): "מילה זו מילה. המתווה שעליו עמדנו לכל אורך הדרך התקבל במלואו".

לקריאת הפרסום המלא באתר 'וואלה', לחצו כאן.