השר כץ לח"כ רוזנטל על הצע"ח לתשלום פיצוי של כ-300% לכל מי שייאלץ לעבוד בשבת: "למרות שזה מסובב לי את הבטן. אני חייב להצביע נגדך, תן לי חודש לנסות מול האוצר ולהביא את ההצבעה"

ביום רביעי ה-10.1.2018, על רקע אישור חוק המרכולים יום קודם, דנה מליאת הכנסת בהצע"ח: חוק שעות עבודה ומנוחה (תיקון – פיצוי בגין אי מתן מנוחה שבועית) של ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני). לאחר ששר העבודה והרווחה, חיים כץ (הליכוד) הצהיר שהוא תומך בחוק, ומבקש כחודש לבדוק את ההיתכנות של החוק אל מול משרד האוצר, הסכים ח"כ רוזנטל לדחות את ההצבעה בכחודש.

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני):  אני חילוני מאמין. אני לא קונה בשבת, אני משתדל לא לענות לטלפון בשבת. אני גם בן אדם ואני זקוק ליום מנוחה שבועי, ואני עושה את זה ביום שבת בדרך כלל. אבל, יש במדינת ישראל מאות אלפי אנשים שמחייבים אותם לעבוד בשבת, מחייבים אותם. כי אחרת לא ייקחו אותם לעבודה, כי אחרת יעמידו להם תנאים אחרים. ו-92,000 מהם, לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, גם לא מקבלים אפילו יום חופש אחר. לא רק שמאלצים אותם לעבוד בשבת, גם אין להם אף יום חופש אחר. זה לא שייך לאמונה, זה שייך להגינות בסיסית. אדם עובד כל השבוע, לא מגיע לו חופש? אני מעדיף שהחופש יהיה בשבת, אני רוצה שכמה שיותר חנויות יהיו סגורות בשבת. זו דעתי, אבל אני מכבד את דעתם של אחרים. מי שמרגיש צורך נורא עז לקנות בשבת, שיהיה לי בריא. אבל באופן עקרוני, אנחנו מדינה יהודית, ואני חושב שהחופש צריך להתקיים ביום שבת. מי שחושב אחרת, שינהג כרצונו.

אבל, זה לא שייך לניצול. לקחת עובד, להכריח אותו לעבוד שבעה ימים בשבוע, לא לתת לו יום חופש – מה אנחנו, בג'ונגל? ולכן, ההצעה הזאת היא הצעה מאוד פשוטה, והיא גם, חבריי – שהצבעתם רק לפני כמה ימים על חוק המרכולים – תסייע לצמצום העבודה בשבת יותר מחוק המרכולים. וההצעה אומרת את הדבר הפשוט הבא, ממקום חברתי, סוציאל-דמוקרטי של הגינות: מי שמאלצים אותו לעבוד בשבת, ולא ניתן לו שום יום חופש אחר, יתכבד המעסיק וישלם לו 300% פיצוי. זה כל החוק.

 ואם אתם הגונים, חברי הקואליציה, שהצבעתם בעד חוק השבת וצמצום עבודה בשבת, החוק שאני מציע מצמצם את העבודה בשבת עוד יותר, והוא גם יותר הגון כי הוא עושה צדק עם הרבה מאוד אנשים שנאלצים לעבוד בימי שבת ואין להם יום חופש אחר. אני מציע לכם, לכן, להיות הגונים עם עצמכם ולהצביע בעד החוק הזה.
שר העבודה והרווחה, חיים כץ (הליכוד): גם אני מסכים לחוק הזה. אני לא יודע אם הייתי מסכים ל-300% כי אנחנו צריכים גם להתחשב בגופים המעסיקים ולא צריך לקחת יותר מדי, אבל 225% או 150% ויום חופש  מי שעובד בשבת ויש לו יום חופש, מקבל 150%. ההצעה שלי אומרת שמי שלא מקבל יום חופש יקבל 300%, או 150% ויום חופש זה לגיטימי, כי אנחנו בשורה התחתונה רוצים שלא יעבדו בשבת. יחד עם זה, איפה שאין ברירה – יעבדו.

יחד עם זה, למרות שאני תומך בחוק שלך, אני צריך להצביע נגד, כי אתה יודע איך זה בכנסת. גם אתה, כשאתה יושב פה באופוזיציה, יש לפעמים הצעות חוק שאתה לא כל כך מסכים להן, ואתה אומר שאתה חלק מקבוצה, והקבוצה החליטה לעשות מעשה, ואני מצביע עם הקבוצה, למרות שזה מסובב לי את הבטן. אני חייב להצביע נגדך, מה שאני מבקש ממך, תעשה את ההערכה שלך ואני הולך איתך. אני מציע לך, תן לי חודש לנסות מול האוצר ולהביא את ההצבעה, כי לא השבתי לך לגופו של עניין, רק עליתי בשביל ההצעה שהתשובה וההצבעה תהיה במועד אחר.

לקריאת הצעת החוק של ח"כ רוזנטל