השבוע תידון בוועדת שרים לחקיקה, הצעת חוק המבקשת לשלב נשים באסיפה הבוחרת לרבנות הראשית של ח"כ לביא. ח"כ עליזה לביא: "גוף שאמור לייצג את כלל הציבור לא יכול להדיר מחצית ממנו".

מחר, ראשון 10.6.2018 תעלה לוועדת השרים לחקיקה הצעת חוק המבקשת לשלב נשים בהרכב האסיפה הבוחרת לרבנות הראשית, שמובילה ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), בשיתוף עם 'אמונה'.

על פי חוק הרבנות הראשית לישראל הרבנים הראשיים לישראל נבחרים על ידי גוף המכונה "האסיפה הבוחרת" המורכב מ-150 נציגים, מתוכם 80 רבנים ו-70 נציגי ציבור. מטרתה של הצעת החוק הינה  לאפשר ייצוג הולם של נשים בגוף האסיפה הבוחרת, ולמנוע את הדרתן של נשים מתהליך קבלת ההחלטות בנוגע לזהות הרב הראשי שייבחר.

ההצעה מבקשת לשנות את ההרכב הפנימי של 70 נציגי הציבור, לשריין בו מקומות לנשים ולהבטיח ייצוג מינימלי של לפחות 20% נשים מ-150 חברי הגוף הבוחר.  כמו כן ההצעה מבקשת לערוך הקבלה בין מספר ראשי הערים והמועצות המקומיות הגדולות לבין מספר ראשי המועצות הדתיות שפועלות בהן, להבטיח את ייצוגן של חברות הממשלה, חברות הכנסת ונציגות ציבור בגוף הבוחר. בנוסף, מוצע  להוסיף נציגות מארגוני נשים וטוענות רבניות או עורכות דין כדי להבטיח בגוף החוק, את ייצוגן של נשים ואת מניעת הדרתן מתהליך קבלת ההחלטות בנוגע לזהות הרב הראשי שייבחר.

 

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): "המצב הקיים אבסורדי לחלוטין. גוף שאמור לייצג את כלל הציבור במדינת ישראל לא יכול להדיר מחצית ממנו. כפי שעשינו בוועדה למינוי דיינים ושופטים, כשם שאף בתי הדין כבר ערים להכרח לשלב נשים, זה אל טבעי שגם האסיפה הבוחרת את זהות הרבנים תהיה שווינית ומחוברת לעם. גיוון התמהיל יאפשר בחירה של רבנים קשובים וערים לצרכי הציבור הרחב, ולבסוף גם תגביר את אמון הציבור במערכת. ההצעה מאוד מידתית ומציעה שינוי הדרגתי, כך שלנשים תהיה סוף סוף דריסת רגל בגוף הזה. יש כאן הזדמנות אמיתית לתקן עוול ארוך שנים".

לקריאת הצעת החוק יש ללחוץ כאן