הצעת חוק שיפוט בתי דין רבניים (תיקון נישואין אזרחיים בשטח שגרירות בישראל עקב נגיף הקורונה ) נפלה ברוב של 45 מתנגדים

היום, רביעי עלתה להצבעה במליאה בקריאה טרומית הצעת חוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין) (תיקון – נישואין אזרחיים בשטח שגרירות בישראל עקב נגיף הקורונה החדש), התשפ"א–2020 של ח"כ יבגני סובה (ישראל ביתנו).

הצעת החוק מבקשת לאפשר לזוגות לבוא בברית הנישואין בשגרירויות הזרות הנמצאות בישראל ולהירשם לאחר מכן במרשם האוכלוסין ובמשרד הפנים.

הצעת החוק נפלה ברוב של 44 מתנגדים אל מול 35 תומכים.

ח"כ יבגני סובה (ישראל ביתנו) הציג את הצעת החוק ואמר:

"אני אפנה ישירות לאדוני השר. תגיד אתה רוצה לפתור בעיה של אזרחים נכון? אבל זה לא בעיה שלא קשורים לעם היהודי. הם קשורים לעם היהודי. זה אזרחי ישראל. היום לפני שעתיים עשינו טקס חופה סמלי לזוג נפלא אלי ומור, אלי היה חובש קרבי בנחל ומור נולדה בארץ. שניהם צברים. הם רוצים להתחתן עכשיו הם כבר הסכימו עם הדבר הזה שאתם מנחילים שאי אפשר להתחתן בארץ. הם הזמינו טיסה לקפריסין ונתחתן שם. ולא רוצים לשמוע מילה על הרבנות אבל הקורונה נכנסה לחיינו והזוג ביטל טיסה לקפריסין כי היא לא מכניסה ישראלים לקפריסין. פעמיים הזוג ביטל טיסה. ההצעה הזאת לא באה להפוך אותם ליהודים על פי ההלכה, אני לא מנסה להיות צדיק גדול ולהגיד מי יהודי ומי לא יהודי. מתי התחילו לדבר על כך שיהודי לפי ההלכה זה רק לפני האימא לפני 150 שנה? הזוג הזה אזרחי ישראל לכל דבר אז אתה כמדינה אדוני השר שולח אותם לצבא אומר להם תשלמו מיסים, אתה רוצה שהזוג הזה יישאר בארץ ולא יעזבו לקנדה ובתוך ליבך אדוני השר אתה מקווה שהם יחזרו בתשובה אבל בזה שאתה לא נותן להם פתרון אתה מרחיק אותם מהדת. אנחנו אמרנו יש קורונה אז בתקופת הקורונה תמצאו פתרון. למה אדוני השר אתה לא יכול לתמוך בדבר הפשוט ביותר אני מרשה לממשלת נורבגיה לאפשר לחתן בשגרירות שלהם אזרחי בישראל. הם מבינים מה זאת הזכות הבסיסית של האזרח שמדינה נותנת לאזרחיה. זכות להתחתן זה זכות בסיסית. זה שאתה לא מקבל על עצמך את הצעתה של ממשלת נורבגיה, תגיד לי למה? אני לא מבין את ההיגיון כמו שאני לא מבין את ההגון בהרבה דברים בקורונה. עשרת אלפים זוגות האלה הם אזרחי ישראל לכל דבר בעניין. אם ממשלת ישראל לא מסוגלת להחליט אל תפריעו ותנו לנורבגים לפתור את הבעיה. תבינו שיש הרבה אנשים ששוקלים לרדת מהמדינה בגלל מה שאתם עושים".

השר לשירותי דת יעקב אביטן (ש"ס) הציג את עמדת הממשלה להצעת החוק ואמר:

"שמעתי את הדברים. מחר בערב עם ישראל ידליק את הנר הראשון של חג החנוכה. בתלמוד מובא מהי חנוכה? אמוראים שואלים מה זה חנוכה? ואז הגמרא עונה שמצאו פח קטן של שמן והוא לא יספיק ליום אחד ודלק שמונה ימים. אנחנו יודעים שהייתה אימפרייה אדירה שרצתה לכלות את עם ישראל. אלא מה? בניגוד לבבלים ולפרס ומדי ולמצרים ולכל העמים, הם לא ביקשו להרוג את עם ישראל במלחמה של צבא. היוונים גזרו גזרות איך לחסל את העם היהודי כי הם הבינו שבכוח צבאי אי אפשר לחסל אותו והחלו לגזור עליהם גזרות כמו לא להינשא. ואז הצבא של יהודה המכבי הצליח להביס את אימפריית היוונים וראה שיש לו עוד מאבק בבית שהיו אנוסים ושמעו ליוונים והתחתנו עם יווניות ולא שמרו על המורשת. התנתקו מכל אותם דברים. קם יהודה המכבי ואמר מה אני עושה עם האחים שלי בתוך הבית שלי? בסוף המכבים מצליחים להדליק נר כי אנחנו בינינו צריכים להדליק אור שיגביר את האהבה והאחדות בינינו. תדעו לכם שלא רק בדור הזה, גם אחרי היוונים הייתה להם מטרה אחת. אסור לקרוע את העם הזה.  היום מחכים לבית משפט העליון לגיור שאם הוא יתקבל הוא יהיה קרע בעם. צריך לשמור על האחדות של העם שמתחתנים לפי היהדות שלנו וההלכה היהודית. ברגע שאנחנו יהודים אנחנו צריכים להתנהג כמו יהודים לפי תורת ישראל ואותה אני לא יכול לשנות פסיק אחד. אסור לנו בבית הזה לעקור את המזוזה שמאחדת בינינו. אני אומר לכם יותר, יש נציגויות דיפלומטיות של מדינות חוץ שנמצאות בשטח הריבוני בישראל ואל להם לנהוג שלא לפי החוק במדינת ישראל. החוק חל בכל מקום שהוא חלק משטחה של מדינת ישראל כולל השטח של הקונסוליות. אין שום מקום לשינוי בהוראות בפקודת הנישואין והגירושין. מדינת ישראל היא מדינה יהודית גאה והמקום היחיד בעולם שהיהודים יכולים להינשא לפי דתם ללא חשש וללא בעיות של יוחסין. קברניטי המדינה לארוך השנים מאז הקמתה הכירו בצורך לשמור על הסטאטוס קוו והמרקם והשמירה של ייחוס העם היהודי. זה הדבק שמחזיק אותו כעם יהודי לאורך שנים. המשרד לשירותי דת מתנגד להצעות החוק הללו שמתנגדים לחוקי המדינה".

ח"כ יבגני סובה (ישראל ביתנו) הגיב לדברי השר ואמר:

"אדוני השר אני חושב שאתה הקשבת ולא הקשבת. זה לא בעיה של הזהות היהודית. משרד פנים הרי מכיר בנישואים שמחוץ לארץ. בזה שאתה דוחה את הפתרון אתה לא מקרב את האנשים לדת כי הם לא עוברים דרכך ודרך הרבנות הראשית אבל בזה שתתן להם פתרון טכני אולי הם יתקרבו לדת. הילדים שלי אני מגד באהבה לערכים יהודים. הילדים שלי ומדים במסגרת שמעניקה ערכים יהודים. שהם יגיעו לגיל 18 הם יחליטו איך ומה הם רוצים לשמור אבל את הזכות להתחתן אי אפשר למנוע מהם".