הצעת חוק להנצחת הרב קוק (ציון זכרו ופועלו) התקבלה בקריאה ראשונה

ביום ב', 6 ביוני 2022 ז' בסיוון תשפ"ב, הועלתה בפני מליאת הכנסת הצעת חוק להנצחת הרב אברהם יצחק הכהן קוק (ציון זכרו ופועלו) לקריאה ראשונה, יוזם הצעת החוק ח"כ ניר אורבך (ימינה) אמר שהציג את החוק:

"קצרה היריעה מלתאר את פועלו של הרב קוק, זכר צדיק לברכה. על הרב קוק ודאי יש הרבה מה להגיד ולספר. אני רוצה שהפעם דווקא נקרא יחד משהו קטן שנכתב על ידו לעילוי נשמתו, לרפואת חולי עמך ישראל, בעזרת השם. זכותו תגן עלינו. מתוך הלימוד הקטן הזה אני מאמין שנלמד עוד חלק קטן מני רבים על דמותו של הרב קוק, גודלו וחשיבותה של הדמות לכלל עם ישראל והחברה הישראלית, ונבין למה החוק הזה הוא חוק באמת גדול וחשוב. ואני מצטט: "אפילו כשנדמה שאין מוסיפים דבר ושום רעיון חדש – אין הדבר כן, כי במה שמעתיקים את העניינים ממקום למקום, מוסיפים תנועה חיותית ואור פנימי, אור חיים חדש מזריח ושופע". אני מאחל, בעזרת השם, לכולנו שנמשיך ונרבה רעיונות חדשים, שנמשיך לנוע ושנמשיך ונאיר את אור החיים החדש".

ח"כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה) הוסיף:  

"אדוני יוזם החוק, אני חייב לומר לך שזכית הערב. החוק שלך נדחה מפעם לפעם, אבל זכית הערב. בעזרה של חברה לסיעתך נעצרה קצת, קצת הפגיעה בכבודו של הרב קוק. יש לך חבר לסיעה שאת כל מורשתו של הרב קוק הוא הורס, מחריב יום אחרי יום כשר דתות. ובזכות חברתך לסיעה נמנע המינוי שלו היום להיות שר; ונמנע הביזיון שחובש כיפה סרוגה, בוגר ישיבות ציוניות שמתהדרות בשמו של הרב קוק – שאני גם חולק על זה שהוא היה שייך לחוג מסוים. כידוע, היו הרבה רבנים מחוגים אחרים שהרגישו תלמידיו, ביניהם גדולי הדור שהלכנו לאורם אבל הדבר הזה נמנע בזכות חברת סיעתך, והיא הצילה את כבודכם האבוד. התגלגלה זכות על ידי זכאי שהערב אתה מעלה את ההצעה הזאת". 

לאחר ההצבעה, התקבלה הצעת החוק בקריאה ראשונה.