הצעת חוק- יסוד: מדינת ישראל, של סיעת יש עתיד

בתאריך ה-1.1.2017 הניחה סיעת יש עתיד בראשות יאיר לפיד, את הצעת חוק-יסוד: מדינת ישראל, המבקשת לעגן בחוק-יסוד בעל נוקשות את תמצית מהותה של מדינת ישראל ואת סמליה העיקריים, על בסיס מגילת העצמאות. הצע"ח זאת באה על רקע הדיונים המתקיימים בכנסת בנושא הצע"ח הלאום שמקדמת הקואליציה, והמחלוקות בנושא. הצע"ח דומה נדחתה ע"י מליאת הכנסת בתאריך ה-25.12.2017.

הכנסת העשרים

יוזמים:      חברי הכנסתיאיר לפיד
יואל רזבוזוב
יעקב פרי
מיקי לוי
עליזה לביא
עפר שלח
יעל גרמן
מאיר כהן
חיים ילין
קארין אלהרר
אלעזר שטרן

             

______________________________________________  

פ/4953/20

הצעת חוק-יסוד: מדינת ישראל

מהות המדינה

1.

ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, המושתתת על יסודות החרות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל ומקיימת שוויון זכויות לכל אזרחיה.

משטר מדינת ישראל

2.

מדינת ישראל היא דמוקרטיה.

סמלי מדינת ישראל

3.

(א)      דגל המדינה הוא לבן, שני פסי תכלת סמוך לשוליו ומגן דוד תכול במרכזו.

(ב)      סמל המדינה הוא מנורת שבעת קנים, עלי זית בשני צדדיה והמילה "ישראל" למרגלותיה.

(ג)       המנון המדינה הוא "התקווה".

נוקשות

4.

אין לשנות חוק זה, אלא בחוק-יסוד שנתקבל ברוב של שמונים חברי הכנסת.

דברי הסבר

מוצע לעגן בחוק-יסוד בעל נוקשות את תמצית מהותה של מדינת ישראל ואת סמליה העיקריים. הגדרת מהותה של מדינת ישראל בסעיף הראשון להצעת חוק זו נשענת על ההכרזה על הקמת מדינת ישראל הידועה כמגילת העצמאות, בה נאמר, בין השאר:

"מדינת-ישראל תהא פתוחה לעלייה יהודית ולקיבוץ גלויות; תשקוד על פיתוחהארץ לטובת כל תושביה; תהא מושתתת על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם שלנביאי ישראל; תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזעומין; תבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות; תשמור על המקומות הקדושים של כלהדתות; ותהיה נאמנה לעקרונותיה של מגילת האומות המאוחדות".

הצעות חוק דומות בעיקרן הונחו על שולחן הכנסת התשע-עשרה על ידי חבר הכנסת אלעזר שטרן וקבוצת חברי הכנסת (פ/2883/19), ועל ידי חברת הכנסת רות קלדרון (פ/2907/19), ועל שולחן הכנסת העשרים על ידי חבר הכנסת זאב בנימין בגין (פ/1587/20), ועל ידי חבר הכנסת אלעזר שטרן (פ/4252/20).

הצעת חוק זהה הונחה על שולחן הכנסת העשרים על ידי חבר הכנסת יאיר לפיד וקבוצת חברי הכנסת (פ/4302/20; הוסרה מסדר היום ביום ה' בחשוון התשע"ח (25 באוקטובר 2017)).

———————————

הוגשה ליו"ר הכנסת והסגנים

והונחה על שולחן הכנסת ביום

י"ד בטבת התשע"ח – 1.1.18