הצעת חוק חדשה של ח"כ רחל עזריה (כולנו): הגבלת משך כהונתו וצמצום השפעתו של רב הכותל

ח"כ רחל עזריה (כולנו) הגישה השבוע הצעת חוק חדשה המבקשת להסדיר את כהונת הממונה על הכותל המערבי ורחבתו ולקבוע נהלים לאישור או דחיה של קיום אירוע במרחב. זאת בין השאר בעקבות אירוע פרסום מכוניות הפרארי שנערך בכותל בחודש שעבר וספג ביקורת רבה, והן בשל התנגדותו לאפשר לסגן נשיא ארצות הברית מייק פנס לקיים מסיבת עיתונאים ברחבה העליונה בכותל במהלך ביקורו בישראל.

הסעיף המרכזי בהצעת החוק קובע כי כהונתו של רב הכותל "לא תעלה על חמש שנים", בניגוד למצב כיום, שבו כהונתו של הרב אינה מוגבלת בזמן. כך, הרב רבינוביץ' מכהן בתפקידו כ-17 שנה וכהונתו אינה מוגבלת. סעיף נוסף בהצעה מבקש למנוע מרב הכותל לעסוק בנושאי חוץ וביטחון, לרבות סידורי אבטחה וביקורים דיפלומטיים בכותל המערבי. הצעת החוק מבקשת להטיל את האחראיות על משרד החוץ, משרד ראש הממשלה וכוחות הביטחון לצד קביעת קריטריונים סדורים לאישור או דחיה של בקשות לקיום טקסים ואירועים בכותל המערבי ורחבתו.

עזריה ניסחה את החוק כך שייתן עדיפות לקיום "אירועים לאומיים, רשמיים, חינוכיים או מטעם כוחות הביטחון". יתרה מזאת, קיימת בהצעת החוק דרישה מהקרן למורשת הכותל לפרסם דוח חצי שנתי, שבו יפורטו מבקשי האירועים ונימוק אישורם או דחייתם. בנוסף לדוח כספי שנתי שבו היא תפרט את הכנסותיה והוצאותיה.

לקריאת הכתבה המלאה שפורסמה באתר וואלה!, לחצו כאן.