הצעת חוק הפרשנות של ח"כ הורוביץ נפלה ברוב של 43 מתנגדים. ח"כ הורוביץ: "ההשגים של הקהילה הלהט"בית קרו למרות נתניהו".

היום, רביעי 8.7.2020 הצעת חוק הפרשנות (תיקון – הגדרת הפליה על רקע זהות מגדרית או נטייה מינית), התש"ף-2020, של חבר הכנסת ניצן הורוביץ (מרצ) נפלה ברוב של  43 מתנגדים אל מול 25 תומכים.

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) הציג את הצעת החוק ואמר:

"חברי עפר שלח העלה את ההצעה בכנסת התשע-עשרה, אני, עפר, העליתי אותה כבר בכנסת השמונה-עשרה. אבל מה שנקרא, אנחנו עכשיו כאן ביחד בסיפור הזה, ועכשיו זה אקטואלי יותר מתמיד. מסתבר שכשנתניהו נוסע לחו"ל, אז מה הדבר שהוא הכי מתגאה בו ביחס לישראל? זכויות הלהט"בים. על מה הוא מדבר במועצת הביטחון? על מצעדי גאווה, על זוגות מאותו מין. רק כשכאן כשמביאים את הדברים האלה אז זה נדחבור לעניין הזה. אנחנו זכינו בהישגים רבים ועוררנו את המודעות. אגב, אני רוצה כאן להגיד, ההישגים שהקהילה הלהט"בית זכתה בהם בשנים האחרונות, המהפכה שחוללנו לא קרו בגלל הממשלה הזאת, לא קרו בזכותו של נתניהו, אלא למרות נתניהו ולמרות המכשולים של ממשלת נתניהו. זה שהוא מתגאה בזה בחו"ל אבל חוסם את זה בארץ זה פשוט ביטוי לצביעות מכוערת. ואני רוצה להגיד לכם עוד משהו. אני מקבל כל הזמן פניות מנציגויות ישראל בחו"ל, מכל מיני ארגונים יהודים, לבוא לדבר איזה יופי זכויות להט"ב בישראל, להראות את הפנים היפות של ישראל בחו"ל, הנה, כמה אנחנו ליברלים ונאורים. אני מסרב לעשות את זה כל עוד כאן תוקעים את הזכויות, כי אני לא מוכן להיות צבוע ולעשות את מה שאנחנו קוראים לו Pinkwash. אני קורא לכם להצביע בעד. זו הצעה אנושית, ראויה, נאורה, שתוסיף כבוד לכולנו".

השרה לעניינים אסטרטגים ח"כ אורית פרקש הכהן (כחול לבן) עלתה לנמק את עמדת הממשלה ואמרה:

"התבקשתי להשיב בשם שר המשפטים אבי ניסנקורן להצעת החוק, תיקון – הגדרת הפליה, שהציג חבר הכנסת ניצן הורוביץ, וזו התגובה: החלטנו שלא לקדם את הצעת  מאחר שמדובר בהצעת חוק שהיא לא טובה לקהילה הגאה, לא טובה לקבוצות מופלות אחרות בחברה לא טובה לקבוצות מופלות אחרות בחברה הישראלית ואף עלולה לפגוע בהן, ואני אסביר. אני מקריאה בשם שר המשפטים. כיום אין הגדרה בחוק הפרשנות למונח אפליה, ובמצב כזה מערכות אכיפת החוק פועלות נגד כל ביטויי האפליה. אם היינו מקדמים את הצעת החוק הזו היינו מצמצמים את חופש הפעולה של רשויות אכיפת החוק נגד אפליה רק לאותן קבוצות שהיו נמנות בסעיף הרלוונטי, וכוונה טובה הייתה יוצרת תוצאה גרועה. ואני רוצה להמשיך בשם שר המשפטים – אה, הנה עפר – אני שב ומדגיש כי אני מחויב להבטיח שוויון זכויות לקהילה הגאה בישראל במעשים ולא בהגדרת מונחים. כך התחייבתי לקדם את חוק הפונדקאות השוויוני בהסכמה, ואני נחוש לעמוד במשימה הזאת. יחד עם שותפיי בממשלה אני מקווה ומאמין שבתקופה הקרובה נוכל לבשר על צעדים נוספים שיקדמו שוויון זכויות לכל אזרחים ואזרחי ישראל, לא משנה מה מגדרם או נטייתם. ועכשיו אני רוצה לפרט. הצעת החוק הזו מבחינת המהות שלה חשובה ביותר, היא באה להגדיר בצורה ברורה איסור על אפליה על רקע זהות מגדרית או נטייה מינית. אבל אם יורשה לי להגיד את מה שביקש ממני בעצם לומר כאן שר המשפטים, בעצם בחוק הפרשנות היום במדינת ישראל אין למונח אפליה הגדרה. לא קיים מונח כזה בפרק הפרשנות, בפרק המושגים הפותח את חוק הפרשנות. אני חושבת שלגיטימי מצד ממשלה לומר: הצעת חוק מסוימת מעלה סוגיה חשובה ונכונה, ואני רוצה את ההזדמנות לקדם אותה בצורה מאוזנת יותר או נכונה יותר. זו זכותה של ממשלה להביע את הדעה הזאת, וזה מה שאנחנו עושים. אין שום זלזול ברעיון, אין שום התנגדות לזה. ובעיני היום גם האפליה הזו היא ברת אכיפה ונדרשת לאכיפה. אני מבקשת להדגיש כאן שוב את אמירתו של שר המשפטים, אנחנו מחויבים להבטיח שוויון ולקדם את חוק הפונדקאות השוויוני בהסכמה. זאת התחייבות של שר המשפטים, שהוא חוזר עליה כרגע".