הצעת חוק המים (תיקון – הנחות לבתי תפילה) עברה בקריאה טרומית

ביום ד', 2 במרץ 2022 כ"ט באדר א' תשפ"ב, הועלתה בפני מליאת הכנסת הצעת חוק המים (תיקון – הנחות לבתי תפילה) להצבעה בקריאה טרומית. מטרת הצעת החוק הינה לקבוע כי גם בתי תפילה יהיו זכאים לתעריף המופחת הקבוע בחוק המים לגבי צריכת מים בבתי המרחץ, מקוואות ובתי חולים. ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת) הציגה את הצעת החוק:

"אני חושבת שהגיע הזמן להביא בחשבון שחלק מטקסי הדת ולהתפלל בתוך כל מרחב תפילה, גם אצל יהודים בבתי כנסיות וגם בכנסיות וגם במסגדים, זה להשתמש במים, כדי שהאדם יוכל להתפלל, חוץ מאשר לנקות את המקום ולהשתמש במים. במיוחד למשל במסגד אל-ג'זאר, איפה שבימי שישי מגיעים אלפים ונכנסים ומתפללים. הגיע הזמן שמדינה שנותנת הנחות במחירי המים לבתי מרחץ, למקוואות וגם לבתי חולים, גם תעשה את זה לבתי התפילה, ותיתן את אותה הנחה, שמסתכמת בעשרות אחוזים, במחירי המים לבתי תפילה לכל דת, לכל עדה כך שירד העול הזה מכתפי האנשים שמנהלים את בתי התפילה, ויאפשר ליותר אנשים לקבל את השירות ולקיים את המצוות שלהם להתפלל בבתי התפילה".

שר התיירות יואל רזבוזוב (יש עתיד) השיב להצעת החוק:

"אני משיב במקום שרת האנרגיה. הצעת החוק האמורה מבקשת לתקן את חוק המים התשי"ט–1959 ולהוסיף לרשימה הסגורה והמצומצמת של אתרים שבהם נקבע תעריף מים נמוך על פי החוק את בתי התפילה. בנוסף, ההצעה מבקשת לקבוע בחוק משק החשמל כי בית תפילה ייהנה מהנחה של 50% על תעריף החשמל הביתי. אני קורא לחבריי להתנגד להצעת החוק הזאת, מהטעמים הבאים: חוק המים בנוסחו כיום מקנה לשלושה אתרים בלבד מדובר במקומות ספציפיים שבהם נעשה שימוש גבוה במים באופן מיוחד, הקשור במישרין לציוויים דתיים או שיקולים רפואיים וסניטריים. בתי תפילה אינם עונים לקריטריון זה, ואין הצדקה מקצועית להוזיל את תעריף המים בבתי תפילה".

והוסיף לאחר תשובתו:

"אני מאוד מעריך אנשים שמתפללים, שומרי מצוות, הם עושים את זה בזמן שלהם, ובאמת מגיעות להם הרבה זכויות. אבל יש גם חובות. אי-אפשר בסוף לתעדף אוכלוסיות, ושהדבר הזה ייפול על כלל האוכלוסייה".

ח"כ ינון אזואלי (ש"ס) אמר:

"אנחנו פה עושים דבר שהוא משותף ליהודים ולערבים. בתי תפילה, מה ביקשנו? לחסוך להם מהצדקה שהם מקבלים. מנסור, אני יודע שהלב שלך יכול להיות עכשיו חם למען אותם אלה, בתי התפילה, ומסתכלים עליך לפני שהם מגיעים לתפילה. אבל רק תראה באיזה ממשלה אתה יושב, של אטימות. את מי הם שלחו לנו להשיב?  שר התיירות. אתם מבינים, אתם חושבים שבתי תפילה זה תיירות? איך תבינו בכלל מה זה תפילה? שמו אותך, שר התיירות, להסביר לנו מה זה בתי תפילה. תגיד לי, זה נראה לך נורמלי? באמת, אני לא מבין את הדבר הזה".

לאחר ההצבעה, הצעת החוק התקבלה בקריאה טרומית.