הצעת חוק בתי דין רבניים (קיום פסקי דין של גירושין) של ח"כ אורי מקלב עברה בקריאה טרומית

ביום ד', 11 במאי 2022, י' באייר תשפ"ב, הועלתה בפני מליאת הכנסת הצעת חוק הצעת חוק בתי דין רבניים (קיום פסקי דין של גירושין) (תיקון – הגבלת שימוש בכרטיסי אשראי לסרבני גט), יוזם הצעת חוק ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) הציג בפני חברות וחברי הכנסת את ההצעה:

"כרטיסי האשראי למיניהם, נהפכו לאמצעי התשלום המרכזיים והעיקריים בשימוש האישי, בשימוש העסקי. אנחנו מבקשים לצרף את כרטיס האשראי לרשימת הסנקציות שבסמכות בתי הדין הרבניים להטיל על סרבני גט או על מעגני נשים. האשראי היום מחליף את האמצעים שהיו פעם, כמו הצ'קים.

כיום, כשהצ'קים נהפכו לחלק זעיר מהתשלומים, והדבר המרכזי היום כאמצעי תשלום ובכלל, בהתנהלות הכלכלית – גם העסקית וגם הפרטית – הוא כרטיסי האשראי, גם בגלל החוק לצמצום השימוש במזומנים שמכוון אותנו, מתעל אותנו לכיוון כרטיסי האשראי – זה יהיה כלי אפקטיבי ונצרך מאוד. והסנקציה, שהיא באמת תביא את התכלית שאנחנו רוצים לתת לבתי-הדין הרבניים, שהם, איך שלא יהיה, עושים הרבה מאמצים כדי למנוע עגינות בישראל. כדי למנוע עגינות, להתיר נשים מחבלי העגינות – זאת תהיה סנקציה שהיא חשובה ונצרכת מאוד. 

לכן אני אודה לחברי הכנסת אם יצביעו בעד הצעת החוק הזאת ויוסיפו את השימוש בכרטיסי האשראי למיניהם לרשימת הסנקציות שנותנת סמכות ומאפשרת לבתי-הדין הרבניים להטיל על סרבני גט ועל כאלה שמעגנים את נשותיהם, ולכן הן לא מקבלות את הגט שהן כל כך מייחלות אליו". 

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הוסיף:  

"אחד הדברים החשובים, הרציניים שעוסקים בעניין הזה, הוא לשחרר אישה מעגינותה. הצעת החוק הזאת, שיזם חבר הכנסת אורי מקלב, היא הצעת חוק חשובה, יש  להוסיף לפסקי הדין של בתי-הדין הרבניים את אי-השימוש בכרטיסי אשראי כשיש אישה עגונה שבעלה סרבן גט. אבל אני רוצה להזהיר: לפעמים רוצים לעשות טוב מאוד, ואז עלולים להביא למצב כזה שהגט הוא לא גט, ולכן, הצעת החוק הזאת נוסחה בזהירות כדי לעזור לבתי-הדין לשחרר את האישה מעגינותה, ואני לא רוצה שאחר כך יבוא מישהו בממשלה ויעשה דברים שיכולים לגרום נזק. אני מבקש מחברי הכנסת לתמוך בהצעת החוק הזאת". 

שרת הכלכלה והתעשייה אורנה ברביבאי (יש עתיד) השיבה להצעת חוק בשם השר לשירותי דת מתן כהנא (ימינה):  

"הצעת חוק בתי-דין רבניים (קיום פסקי דין של גירושין) (תיקון – הגבלת שימוש בכרטיסי אשראי לסרבני גט) התשפ"ב–2021, מבקשת להוסיף לדייני בתי הדין הרבניים כלי שכנוע נוסף כנגד סרבני גט: הגבלת הנפקת כרטיס אשראי או כל שימוש אחר בו או בכרטיס דומה לו.

בשבועות הקרובים השר לשירותי דת מתכוון להביא תזכיר חוק ממשלתי שיקבע הגבלות רחבות יותר על סרבני גט, ביניהן גם ההגבלה על כרטיס אשראי, זאת מתוך מטרה להגדיל בצורה משמעותית את מנופי הלחץ וההגבלות על סרבני הגט. אנו פועלים בכל המישורים על מנת להתיר עגונות בצורה המהירה והיעילה ביותר, כותב כהנא. הממשלה תומכת בהצעת החוק של חבר הכנסת אורי מקלב לקריאה טרומית. ההצעה תוצמד לתזכיר הממשלתי, שיגיע בזמן הקרוב להצבעה במליאה". 

שרת התחבורה מרב מיכאלי (עבודה) התייחסה להצעת החוק בנאומה:  

"אני רוצה להגיד שאני תומכת בהצעת החוק, משום שלמותר לציין שאני תומכת בשחרור נשים משימוש פסול בכוח שנותנת ההלכה לגבר, שימוש שערורייתי, ולצערי, פעמים רבות מדי. צריך כמובן להגיד שהפתרון האמיתי והנכון לסוגיה הזאת הוא לתקן את התקלה בחוק שלנו ולחוקק בישראל נישואים אזרחיים. ולשמור כמובן, חופש נישואים לכל מי שיבחר ותבחר להתחתן גם בנישואים דתיים".