הצעת חוק אימוץ ילדים (תיקון – אימוץ על ידי הורה יחיד), של ח"כ מיכאלי נפלה ברוב של 49 מתנגדים

היום, רביעי 9.12.2020 עלתה להצבעה בקריאה טרומית הצעת חוק אימוץ ילדים (תיקון – אימוץ על ידי הורה יחיד), התש"ף–2020 של ח"כ מרב מיכאלי (העבודה).

הצעת החוק מבקשת לבטל את ההתייחסות המפלה בין אלו המבקשות והמבקשים לאמץ, מתוך הבנה שטובת הילד והילדה אינה בהכרח זוג הורים הטרוסקסואלי נשוי בלבד, אלא הורה או הורים בעלי יכולות הורות מיטביות.

הצעת החוק נפלה בקריאה טרומית ברוב של 49 מתנגדים אל מול 43 תמכים.

ח"כ מרב מיכאלי הציגה את הצעת החוק ואמרה:

"אני חושבת שזאת הפעם הרביעית שאני מציגה כאן את הצעת החוק הזאת. הצעת החוק שמבקשת לא רק לעשות שוויון בין הורים והורות פוטנציאלים אלא הצעת חוק שעושה צדק עם ילדים וילדות שזקוקים לבית ואימוץ. הסיבה שהזוגות האלה לא יכולים לאמץ היא פשוט כי הם לא עונים להגדרה איש ואשתו. יש לי כבוד והערכה למי שחיים איש ואשתו שחיים באושר אבל יש רבות ורבים במדינת ישראל שלא יכולים להיקרא איש ואשתו כי אין להם איך להתחתן כאן והם לא עונים על ההגדרות הצרות של בתי הדין הרבניים. יש גם כאלה שבחרו לא להתחתן ויש גם כאלה שלא יכולים להתחתן כי מדינת ישאל לא מכירה בצורת הנישואים שלהם. יש גם בודדים ובודדות שלא יכולים לאמץ כי הם לא נשואים. יש הורות והורים שיכולים לתת בית מדהים לילדים וילדות גם שהם חיים לבד, שהכמיהה שלהם לתת בית לילדים וילדות שעברו דברים קשים וזקוקים לאנשים שרוצים ורוצות אותם. היכולת הזאת לא תלויה בהטרוסקסואליות ולנישואים ברבנות. הצעת החוק שלי באה למחוק את המילים איש ואשתו ולהגיד שאימוץ יכול להיעשות על ידי כל אחד ואחת באם הם כשירים לכך. מדינת ישראל התחייבה בפני בית המשפט העליון כבר לפני למעלה משלוש שנים לתקן את ההפליה והעיוות הזה כלפי כל מי שלא מציית להגדרה המשפטית המאוד צרה ומיושנת של איש ואשתו. עד היום מדינת ישראל כשלה מלעשות ולקיים את ההבטחה הזאת. היום משרד המשפטים הוציאו תיקון לחוק האימוץ שיביא  סוף לאפליה הזאת. את ההצעת החוק הפרטית העלינו פה מאז הכנסת התשע עשרה. היום כשמשרד המפשטים סוף סוף פרסם הצעת חוק ממשלתי בנושא אהיה שמחה להצטרף אליה אחרי שנעביר פה את הצעת החוק בפרטית בקריאה טרומית".

שר המשפטים ח"כ אבי ניסנקורן (כחול לבן) הציג את עמדת הממשלה ואמר:

"הצעת החוק הזאתי היא באמת מייצרת תיקון שצריך לעשות אותו. אנחנו דיברנו עם מרב מיכאלי ויש הצעת חוק ממשלתית שהכנו ביחד עם שר העבודה והרווחה איציק שמולי. אנחנו תומכים בהצעת החוק היא תייצר יותר שוויון".