הצעת החוק שתסייע למסורבות גט מכל העולם גם אם אינן אזרחיות המדינה אושרה בקריאה ראשונה בכנסת; ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): "מדובר בצעד דרמטי"

מליאת הכנסת אישרה אתמול (ב') בקריאה ראשונה הצעת חוק ממשלתית לפיה למדינת ישראל תהיה סמכות לסייע לנשים עגונות בעולם, גם שאינן אזרחיות או תושבות מדינת ישראל. ההצעה קודמה ביוזמתה של ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) בעקבות פנייה מוועידת רבני אירופה, והוכנה בשיתוף עם בתי הדין הרבניים, משרד החוץ ומשרד המשפטים.

ההצעה, הוגשה ע"י חברות וחברי הכנסת עליזה לביא, מיקי לוי, יואל רזבוזוב (ישת עתיד) יעקב מרגי (ש"ס),  איילת נחמיאס ורבין, יוסי יונה, קסניה סבטלובה, איציק שמולי,מיכל בירן, אראל מרגלית ואייל בן ראובן (המחנה הציוני) אורלי לוי אבקסיס (סיעת יחיד) וטלי פלוסקוב (כולנו),  מבקשת כאמור לסייע בפתרון בעייתן של נשים עגונות ומסורבות גט רבות. החוק מציע להרחיב את סמכויותיו של בית הדין הרבני בארץ, כך שיוכל לשפוט בנושאי גירושין של זוגות בחו"ל. 

כיום, נשים יהודיות ברחבי העולם שבעליהן מסרבים לתת להן גט, אינן יכולות לקבל סיוע ממדינת ישראל אם אין להן אזרחות או תושבות. כך, נשים יהודיות רבות ברחבי העולם נותרות בעגינותן, כאשר ידם של רבני הקהילות קצרה מלהושיע במקרה והבעל הסרבן מתעלם מפסיקתו של בית הדין המקומי. ההסדר המוצע יקנה לבתי הדין את הסמכות להטיל סנקציות על גבר מעגן או סרבן גט המגיע לישראל. אי הסכמה על אחד מסעיפי ההצעה (תחולתה ביחס לזוגות ישראלים שנישאו בנישואים אזרחיים) הביאה את האופוזיציה להצביע נגד ההצעה.
ח"כ עליזה לביא, מיוזמי ההצעה אמרה בעקבות אישורה: "מדובר בצעד דרמטי ובו מדינת ישראל תיתן לראשונה מענה לנשים עגונות בכל העם היהודי. למצוקת העגינות אין גבולות גאוגרפיים, וסובלות ממנה אלפי נשים בעולם היהודי כולו. כמדינת העם היהודי, יש לנו חובה מוסרית לתת מענה לזעקתן של הנשים הללו, בכל מקום בעולם. מברכת את השר אזולאי, משרד המשפטים, משרד החוץ ומערכת בתי הדין על שיתוף הפעולה, שבכוחו לסייע לנשים רבות ויחזק דמותה ואחריותה המוסרית של מדינת ישראל כלפי בנות ובני עמנו. נפעל לתיקון הסעיף הבעייתי בהמשך תהליך החקיקה"."