הצעת החוק של ח"כ לביא אושרה לקריאה ראשונה: בתי הדין ייתנו מענה לנשים עגונות גם אם אינן אזרחיות ישראל

הצעת החוק של חברת הכנסת עליזה לביא (יש עתיד) המבקשת להתיר לבתי הדין הרבניים לדון בתביעות לגט גם כאשר שני בני הזוג אינם אזרחי ישראל אושרה לקראת קריאה ראשונה בכנסת, זאת לאחר שהוגשה גם על ידי בתי הדין הרבניים ועלתה לבסוף כהצעת חוק ממשלתית בעלת נוסח זהה להצעתה של ח"כ לביא.  התנאים: הזוג ניסה להתגרש אך ללא הצלחה בבית המשפט המקומי במקום מגוריהם, ובן או בת הזוג שמעגנים ישהו בישראל. 

לראשונה מדינת ישראל תיתן מענה לנשים עגונות בכל תפוצות העולם היהודי וכן לגברים הנמצאים במצב דומה – גם אם אינם אזרחי ישראל. היום הופץ תזכיר חוק ממשלתי המקנה סמכות בינלאומית לבתי הדין הרבניים במקרי עגינות.
בתי הדין הרבניים יזמו הצעת חוק ממשלתית אשר זהה בתוכנה להצעת החוק הפרטית שהגישה חברת הכנסת לביא, וכעת עתידה הצעת חוק זו לעלות לאישור הכנסת בקריאה ראשונה. 
עד היום מדינת ישראל הייתה מוסמכת לטפל באמצעות בתי הדין הרבניים רק במקרי עגינות שבהם יש לשני בני הזוג או לפחות לאחד מהם אזרחות ישראלית או תושבות בארץ. לכן, ברחבי העולם נשים ללא אזרחות ישראלית מסורבות גט נותרו ללא מענה כאשר לא ניתן להפעיל נגד הבעל סנקציות, גם לא במקרים בו הוא היה מגיע לישראל. 

לקריאת הכתבה המלאה באתר "כיפה": https://goo.gl/oUuJKQ  

השר לשירותי דת, דוד אזולאי (ש"ס) אמר כי: "אני מברך את בתי הדין הרבניים בנשיאות הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף ובניהולו של המנכ"ל הרב שמעון יעקבי, שפועלים באופן נמרץ וללא פשרות למציאת מזור למצוקת הנשים העגונות על ידי הרחבת סמכות בתי הדין ליהדות התפוצות גם אם אינם אזרחי המדינה. מדינת ישראל היא מדינת העם היהודי וככזו עליה לספק סעד לכל יהודי באשר הוא בכל מקום בעולם".

ח"כ לביא כתבה בתגובה: "משמח ומרגש – אחרי עבודה מאומצת, הצעת החוק שהובלתי ועליה עמלנו במשך שנים אומצה. מדינת ישראל בצעד נדיר מגלה אחריות כוללת למצוקן העגונות ומסורבות הגט ברחבי העולם כולו. מברכת את משרד המשפטים, משרד החוץ ומערכת בתי הדין בראשות הרב יעקבי על שיתוף הפעולה פורץ הדרך, שיסייע לנשים רבות ויחזק דמותה המוסרית של מדינת ישראל כלפי בנות ובני עמנו.
למצוקת העגינות אין גבולות גאוגרפיים, וסובלות ממנה אלפי נשים בעולם היהודי כולו. כמדינת העם היהודי כולו אנו מחויבים לתת מענה לזעקתן של הנשים הללו, בכל מקום בעולם. נמשיך לפעול על מנת שתהליך החקיקה יושלם כבר במושב הקרוב".

לקריאת הצעת החוק המלאה של ח"כ לביא באתר על משמר הכנסת: https://goo.gl/LKokMj

שינוי גודל גופנים