הצעת החוק לתיקון חוק הפונדקאות של ח"כ עידן רול נפלה ברוב של 47 מתנגדים. ח"כ קיש: "הממשלה תוביל חקיקה בעניין זה".

היום, רביעי 1.7.2020 עלתה להצבעה במליאה הצעת החוק לתיקון חוק הפונדקאות של ח"כ עידן רול (כחול לבן) ונפלה ברוב של 47 מתנגדים אל מול 29 תומכים.

דקות לפני ההצבעה, צייץ שר המשפטים ח"כ אבי ניסנקורן  כי בכוונתו לקדם בחצי השנה הקרובה את חוק הפונדקאות, וכתב:

"בכוונתי להביא הצעת חוק ממשלתית בהסכמה שתבטיח שוויון זכויות בהורות לכל אזרח עוד בשנת 2020".

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון ח"כ בני גנץ התייחס להודעתו של שר המשפטים וכתב:

"שוויון זכויות מלא להורים ולמי שרוצים להיות הורים. הבטחנו ונקיים".

סגן שר החינוך מאיר פרוש הגיב להצהרת ניסנקורן ואמר:

"לפי ההסכם בין יהדות התורה לליכוד, הליכוד יטיל ווטו על חקיקה שיש בה שינוי מהסטאטוס קוו. חבל לקלקל יחסים בין חלקי הקואליציה על כותרות שאין בהם ממשות".

השר מיכאל ביטון (כחול לבן) אמר:

"בהסכם הקואליציוני מדברים מצד אחד שאין חקיקה דתית. איפה שנצטרך לעמוד מול בג"ץ נצטרך לגבש חוק מוסכם על הקואליציה".

ח"כ משה גפני (יהדות התורה):

"ניסנקורן אמר שיעבור בהסכמה? אני איש של הסכמות. בלי הסכמה זה לא יעבור. שיבוא עם הצעה ונגיד את עמדתנו. יש החלטת בג"ץ? אז בג"ץ".

 

כמה דקות לאחר מכן, במליאה, נאם ח"כ עידן רול (יש עתיד) והציג את הצעת החוק:

"אתמול חבר הכנסת בני גנץ פשוט שיקר בריאיון, כשהוא אמר שיש עתיד – כשאנחנו היינו בממשלה הצבענו נגד חוק הפונדקאות. יכול להיות שהמקור לבלבול הוא חוסר ההתעמקות שלו בפרטים, זה דבר ידוע. ישבתי איתו על נושא הקהילה כבר כמה פעמים, אבל בכל מקרה זה פייק, כי כשאנחנו ביש עתיד היינו בממשלה, לא היינו בממשלת אחדות לכאורה עם הליכוד, אנחנו היינו בממשלת נתניהו יחד עם הבית היהודי בשיא כוחו אז. ואנחנו הכנסנו לקווים הקואליציוניים את חוק הפונדקאות לקהילה הגאה, וגם דאגנו, למרות התנגדות עזה של הבית היהודי – דאגנו להעביר את החוק הזה ממש כאן במליאה, בקריאה ראשונה, ואפילו ראש הממשלה נתניהו הצביע בעד. אני מזכיר לבנימין גנץ, שאוהב מאוד לחקות את נתניהו, שיש לו הזדמנות היום לעשות את אותו דבר כמו שעשה נתניהו ב-2014, ולהצביע בעד חוק הפונדקאות לקהילה הגאה. אנחנו שומעים כל הזמן, מיום שהוקמה ממשלת ה"פייק-אחדות" הזאת, שכחול לבן נכנסה לממשלה כדי להשפיע מבפנים.

אז השבוע ראינו דוגמה מעולה איך לא משפיעים מבפנים או משפיעים לרעה, כשביום ראשון בבוקר, שר המשפטים ניסנקורן, שהוא ראש הוועדה לענייני שרים לחקיקה, דחה את חוק הפונדקאות עליו הוא חתום, עליו בני גנץ חתום, עליו כל כחול לבן חתומים במסגרת המצע, חוק שעליו התחייב בני גנץ בפני כל ארגוני הקהילה הגאה שהבאתי לפגוש אותו, ופשוט דחו את החוק בלי למצמץ. הוא הגדיל לעשות, ניסנקורן, כשבערב הוא הגיע לעצרת של הקהילה הגאה, עצרת המחאה שלנו למען שוויון זכויות, הגיע לירושלים כדי לעשות סלפי עם הקהילה, למרק את המצפון שלו ולחשוב שוואלה, זה עובד עלינו. אז אני פה כדי להזכיר לכם שם, בכחול לבן, שהתרגילים האלה פשוט לא עובדים עלינו. תעשו לנו טובה, או שאתם בעדנו או שאתם נגדנו, ואנחנו לא קונים יותר דיבורים, אנחנו סיימנו עם זה כבר שנים אחורה.

הדרך היחידה של כחול לבן ושל הממשלה הזאת להיות בעד הקהילה הגאה, כפי שהבטחתם, זה להצביע בעד שוויון זכויות מלא בחוק, ואתם יכולים להתחיל עכשיו, בחוק הפונדקאות. לכל אלה שיצביעו היום נגד, אני רוצה שתבינו את המשמעות, כי אולי זה נראה לכם כמו איזה פוליטיקה קטנה, איזה משחקים. אם אתם מצביעים נגד החוק שלי, החוק שאותו יש עתיד כבר העבירה פעם אחת בקריאה ראשונה, אתם שוללים מעשרות אלפי זוגות להיות הורים, ויש פה הרבה מאוד הורים בקהל, הרבה מאוד הורים שזכו ויודעים שאין דבר מדהים יותר מלהיות הורה. אתם שוללים מהם את הזכות הזאת, אתם שוללים מאנשים את הזכות הכי בסיסית. בני גנץ, לך יש ארבעה ילדים, את רובם פגשתי, והם מקסימים. עבורי זה היה עולה 2 מיליון שקלים להביא אותם לעולם. מיקי חיימוביץ', לך יש שני ילדים. זה מיליון שקלים עבור זוג גאה. עומר ינקלביץ', חברתי, לך יש חמישה ילדים, זה 2.5 מיליון שקלים. זו נקודת ההתחלה כדי להגיע למקום שבו אתם נמצאים. וחשוב לזכור, זה הרבה יותר מכסף.

מדובר בזכויות בסיסיות, מדובר בתהליך יקר ובודד במדינה זרה, בארץ זרה מבחינת קודים בריאותיים, מבחינת שפה, זה לעשות את הדבר הכי אינטימי וגדול בחיים שלנו בצורה הכי זרה, קשה ומורכבת. וזה מה שאתם הולכים להעביר את הקהילה הגאה עוד שנים רבות, בגלל שאתם מתנגדים לנו, ואל תציירו לעצמכם את זה אחרת. אם אתם מצביעים נגד החוק הזה, זה לא משנה איפה אתם יושבים, כי אנחנו ידענו לעשות את זה, גם מהאופוזיציה וגם מהקואליציה, להצביע בעד הקהילה הגאה. יש לכם עדיין צ'אנס לעשות את המעשה הנכון. אני מקווה שאתם תעשו את המעשה הנכון ותצביעו בעד פונדקאות שוויונית לקהילה הגאה".

חבר מפלגתו, ח"כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד) נאם גם הוא ואמר:

"פָּצִי ואני חולמים על משפחה גדולה. תמיד דמיינתי את הבית שלי כמלא תכונה, מלא בצחוק, ביצירה ובאהבה, אבל אין לנו ההון הדרוש לממן את הפונדקאות שקיימת רק מחוץ לגבולות המדינה, כפי שחברי, עידן רול, אמר. היא יקרה, יקרה מאוד, מסורבלת, מתרחשת אלפי קילומטרים הרחק ממעטפת התמיכה של המשפחה והחברים. האפליה המתמשכת נגדי ונגד חברי לקהילה הגאה מהווה הפרה בוטה של האמנה החברתית שקיימת בין כל אזרח למדינתו. החוזה הוא די פשוט: מלאו את החובות שלכם כלפי המדינה, ומהצד השני, החובה של המדינה היא להעניק לכם זכויות. אתם, חברי הממשלה המנותקת הזאת, שברתם את החוזה מולי ומול מאות אלפי אזרחים ישראלים גאים, רק בגלל נטיית הלב שלנו. ואם יורשה לי, לא נטלתם מאיתנו רק את הזכויות שלנו, אלא חמור מכך, אתם מתעסקים עם חלומות של אנשים. מדינה חפצת חיים לא מפריעה לאנשים לרדוף אחרי החלומות שלהם, השרה חוטובלי, היא עוזרת להם להגשים אותם. אני אומר לכם: אנחנו לא מוכנים להפסיק לחלום, ואנחנו גם לא מתכוונים להפסיק ליצור, לעשות ולחגוג, אנחנו לא מוכנים להפסיק להיות מי שאנחנו. ועוד משהו, אנחנו לא מוכנים להתפשר על מיליגרם ממה שמגיע לנו. כי אנחנו שווים, ואנחנו גאים במי שאנחנו".

סגן שר הבריאות, ח"כ יואב קיש (הליכוד), השיב מטעם הממשלה להצעת החוק והסביר מדוע הממשלה תתנגד להצעת החוק הנוכחית:

"תודה, כבוד היושב-ראש. חברות וחברי הכנסת, אני לא רוצה להתייחס לשב"כ. אני מתייחס ברצינות לנושא הזה, בניגוד למה שאני שומע פה בקריאות מהצד. אני מדבר באופן אמיתי על חוק סופר חשוב לציבור מאוד גדול שיש לו נציגים באופוזיציה ויש לו נציגים בקואליציה. אז אני מבקש, אנחנו מדברים פה עניינית, ואני לא מדבר עכשיו קואליציה אופוזיציה. אני באמת בא לדבר עניינית. אנחנו באירוע מאוד משמעותי שהממשלה הזו והממשלה ולפניה כבר נאלצו להתייחס אליו. אנחנו כולם יודעים שגם יש בג"ץ, ובג"ץ מחייב התייחסות של הממשלה עד מרץ 2021, והשאלה הפשוטה שיש פה כרגע, ואני אומר את זה לכם המציעים – יוראי להב, עידן רול ויאיר לפיד, לדעתי גם כן – מה אתם רוצים לעשות? אם אתם באמת רוצים להוביל תיקון משמעותי למדינת ישראל ולציבור הגאה, בבקשה, לכו יד ביד עם הממשלה כי הממשלה תעשה את זה. אם אתם רוצים להיות פופוליסטים, ולצאת בציוץ אחרי זה ולכתוב: הינה, הממשלה מסרבת, אז זה מה שיקרה עכשיו.

מי שרוצה להוביל תיקון משמעותי צריך ללכת יד ביד עם הממשלה כי הממשלה תעשה את זה. הממשלה התחייבה תוך חודשיים לתת תשובה מוסמכת והממשלה תוביל חקיקה בעניין הזה. ביקשו חודשיים, למה לא יכולתם להענות לבקשה הזאת? זו לא התנהלות ראויה. אין מענה בהצעת חוק לקביעה ברורה של קריטריונים – מה הקושי בלהביא ילדים, מתן ביטוי לאפשרות ליישום החוק ללא פגיעה בנשים הנזקקות לפונדקאות מסיבות חברתיות ועוד. אנחנו סוברים שבתיקון החוק נדרשת הסתכלות מעמיקה ומתכללת ובין-משרדית לכלל הסוגיות שנובעות מהתיקון. ובקליפת אגוז אני אתייחס למספר דברים שלא ראינו להם, לצערי, מענה בהצעת החוק. קביעה ברורה של קריטריונים מהו קושי להביא ילדים בדרך אחרת במקרה שמדובר בגבר; מתן ביטוי בסעיפי החוק לאפשרות ליישמו, אני בטוח שאתה גם רוצה, ללא פגיעה בנשים הנזקקות לפונדקאות מסיבות רפואיות; הרחבת מעגל הזכאים למאות פונים נוספים בשנה מחייבת פיתוח תשתית של כוח אדם מתאים  למתן מענה נאות; היערכות לסדרי קדימויות מקצועי במתן האישורים, לדוגמה, במקום בו אישה מטופלת והארכת משך ההמתנה לפונדקאית עלול לפגוע ביכולת להשיג היריון מביצית שלה; הסדרת פיקוח והגבלה על תשלום לפונדקאית עקב הגידול בביקוש; מתן התייחסות למספר הילדים המקסימלי שניתן יהיה להביא לעולם באמצעות פונדקאות; האם זוג גברים יוכל לבצע מספר כפול של הליכי פונדקאות? האם ההרחבה תותר רק במסגרת אלטרואיסטית? לכל אלה ועוד אנחנו נצטרך לתת תשובות. לצערי, במסגרת הצעות החוק הפרטיות שהבאתם, אין תשובה לשאלות האלה".

יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד) הגיב לדברי סגן שר הבריאות ונאם:

 "אדוני היושב-ראש, כנסת נכבדה, לקואליציה הזאת יש נטייה שכשהיא לא יודעת מה לעשות, היא מתחילה לשקר. סגן שר הבריאות יואב קיש, אין לך מה ללמוד לגבי הצעת החוק הזו, כי היא עבר כבר, כמו ששר המשפטים אבי ניסנקורן, באופן מפתיע, פתאום צייץ שהולכים לדון בהצעת חוק הפונדקאות. אין מה ללמוד על החוק הזה, כי הוא עבר כבר. אני העברתי אותו. העברנו אותו בממשלה ב-2014. בנימין נתניהו הצביע בעד. אחר כך הוא הגיע הנה, לכנסת, לקריאה ראשונה, והכנסת הצביעה בעד. אין לכם מה ללמוד. אל תמציאו המצאות. שמעתי אתמול את בני גנץ אומר: יש עתיד הצביעה נגד חוק הפונדקאות. זה חוק שלנו. אנחנו שמנו אותו על שולחן הכנסת והעברנו אותו. עובדתית, החוק קיים, החוק כתוב. אתם ממציאים המצאות, ואתם תשבו פה ותצביעו נגד בידיעה שאתם ממציאים המצאות. אתם מרמים את הקהילה כבר ארבע שנים רצוף. פעם אחרי פעם אתם עולים הנה, לאולם, ולא מודים באמת. האמת היא שישב פה הרב גפני ומייד זינק וצעק. הרב גפני, כשיואב קיש אומר שתוך חודשיים הם יעבירו את החוק, זה מקובל עליך? זה על דעתך? אתה מסכים לזה? פשוט רציתי שיהיה ברור שיואב קיש עמד פה על הדוכן ושיקר, כמו שאבי ניסנקורן ישב באולפן לפני שעה ושיקר, כי הם לא יעבירו את זה בעוד חודשיים, הם לא יעבירו את זה בעוד שנה והם לא יעבירו את זה בעוד שנתיים. הדרך היחידה להעביר את החוק הזה היא להעביר את הממשלה הרעה הזאת מן העולם".

עם סיום הנאומים, התקיימה הצבעה שמית על הצעת החוק:

מבין חברי הקואליציה: ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ, שר החוץ גבי אשכנזי ושר המשפטים ח"כ אבי ניסנקורן נעדרו מההצבעה, שר לשת"פ אזורי גלעד ארדן הצביע נגד, שר הבט"פ ח"כ אמיר אוחנה הצביע בעד, שר העבודה והרווחה ח"כ איציק שמולי הצביע בעד, יו"ר וועדת הכנסת ח"כ איתן גינזבורג הצביע בעד.

מבין חברי האופוזיציה: חברי הכנסת נפתלי בנט ומתן כהנא נעדרו מההצבעה, חברי הכנסת סמוטריץ' וסופר הצביעו נגד, חברי מפלגת ישראל ביתנו הצביעו בעד, מלבד היו"ר ליברמן שנעדר, מבין חברי הכנסת של הרשימה המשותפת,  מנסור עבאס, ואליד טהא, וסעיד אל חרומי מהתנועה האיסלאמית – הצביעו נגד החוק. שאר חברי מפלגת הרשימה המשותפת נעדרו, ח"כ עופר כסיף הצביע בעד.