הצעת החוק לאיסור טיפולי המרה של ח"כ הורוביץ עברה בקריאה טרומית ברוב של 42 תומכים אל מול 36 מתנגדים.

היום, רביעי 22.7.2020 עברה בקריאה טרומית הצעת חוק לאיסור טיפולי המרה של ח"כ הורוביץ עברה בקריאה טרומית ברוב של 42 תומכים אל מול 36 מתנגדים.

מפלגת כחול לבן – תמכו בהצעה.
מבין חברי הליכוד – השר לביטחון פנים ח"כ אמיר אוחנה הצביע בעד החוק, בניגוד להחלטת הממשלה. שאר חברי הליכוד הצביעו נגד או נעדרו.
מבין חברי המשותפת – חברי הכנסת איימן עודה, עאידה תומא סלימאן ועופר כסיף הצביעו בעד. חברי הכנסת מנסור עבאס, אימן חטיב יאסין, סעיד אל חרומי, ווליד טאהא התנגדו, השאר נעדרו.
מבין חברי ימינה – חברי הכנסת סמוטריץ', פרץ וסופר התנגדו להצעה. חברי הכנסת איילת שקד, נפתלי בנט ומתן כהנא מפלגת נעדרו מהמליאה.
יו"ר מרצ ח"כ ניצן הורוביץ כתב הבוקר:
"היום זה קורה, החוק שלי לעצירת טיפולי ההמרה עולה להצבעה. היום אנחנו יכולים לעצור את הזוועה הזאת. בימים האחרונים אנחנו מקבלים תמיכה אדירה. מעל 22,500 מיילים נשלחו לחברי הקואליציה ע"י אזרחים שלא מוכנים לקבל יותר את הלהט"בופוביה. במקביל פעילים גאים הרימו קמפייני רשת לתמיכה בחוק. ההתגייסות הזאת מרגשת וחשובה, אבל אסור לנו לעצור עכשיו. תנו לי לספר לכם משהו, אם חברי הכנסת יצביעו היום לפי צו מצפונם החוק יעבור ברוב גדול. גם בקואליציה מבינים שחייבים לשים לזה סוף. אבל הם מפחדים, מפחדים מהשותפים הקואליציוניים ומערעור הממשלה, הם צריכים את הגיבוי שלכם, הציבור, כדי לעשות את הדבר הנכון. אנחנו חייבים להמשיך בלחץ, זה עובד".
ח"כ מרב מיכאלי כתבה בחשבון הפייסבוק שלה:
"היום אני מעלה להצבעה את הצעת החוק שלי לאיסור טיפולי המרה. טיפולים מסוכנים ומזיקים, שגורמים לדכאון ואפילו לאבדנות. טיפול פסיכולוגי צריך לעזור לאדם לקבל את עצמו ואת עצמה, לא לגרום לך לחשוב שעצם מי שאת זה לא בסדר. ובכלל, באיזו זכות מותר לאדם אחד להגיד לאדם אחר שהוא צריך להשתנות מהיסוד ובכח? לבנות ובני אדם צריך להיות חופש להיות מי שהןם רוצות ורוצים להיות. לכל חברת וחבר כנסת יש הזדמנות להצביע היום נגד טיפולי המרה".
שר התרבות והספורט חילי טרופר (כחול לבן) אמר ב"בוקר טוב כנסת" :
"ברור שאנחנו נגד טיפולי המרה. אני מניח שהרוב יצביעו נגד טיפולי המרה, אם לא כולם. לא מכיר מישהו אצלנו שתומך בטיפולי המרה".
‏יו"ר סיעת כחול לבן, ח"כ איתן גינזבורג:
"הזוועה הנוראית הזו, שמתעללת ופוגעת בצעירים וצעירות ויוצרת נזקים לכל החיים, חייבת לחלוף מן העולם' ואני שמח מאוד על שהתקדמנו צעד חשוב לכיוון הנכון".
ראש הממשלה החליפי שר הביטחון ח"כ בני גנץ כתב:
"‏טיפולי המרה נולדו בחטא, ומקומם מחוץ לחוק. לכן נצביע היום בעד החוק ונגד טיפולי המרה. לשם כך הגענו. את זה הבטחנו ונקיים. זה הדבר הנכון לעשות".
שר התיירות אסף זמיר (כחול לבן):
"‏בעד החוק, ונגד וטיפולי המרה. בעד שיוויון ונגד דיכוי. שואלים אותנו לעיתים מה הם הקוים האדומים שלנו. להלן דוגמא חיה".
שר המשפטים ח"כ אבי ניסנקורן (כחול לבן):
"אף אדם לא זקוק להמרה. סטרייטים ולהט"בים, אתם טובים בדיוק כפי שאתם".
שר העבודה והרווחה ח"כ איציק שמולי (העבודה):
"‏יש רגעים שפשוט צריך לעשות בהם את מה שנכון ולא רק את מה שאפשר. טיפולי המרה הם פשע. את הנערים/ות הלהט״בים צריך לקבל, לא לשנות".
ח"כ עופר כסיף (הרשימה המשותפת):
"‏טיפולי המרה" הם עינויים בצורתם החמורה ביותר, עינויים פיזיים ונפשיים. הם גורמים לסבל בל יתואר לקורבנות ולעיתים אף להתאבדות. כמו כל סוג של עינויים – יש להוציא אותם מהחוק ולהעניש את המענים. טוב שעברה הצעת החוק בקריאה טרומית, ואני קורא לקדם אותה במהירות האפשרית לקריאה שלישית".
ח"כ הילה שי וזאן (כחול לבן):
"‏הבוקר נוכחתי לסיפורם הקשה של נער ונערה שהגיעו ללשכתי בכדי לשתף אותי בסיפורם האישי, התרגשתי לראות כיצד הנוער שלנו פועל ומעורב בכדי להעביר את ״חוק איסור טיפולי ההמרה״. ולכן כעת אצביע בעד ואני מקווה מאוד שגם חברי כנסת נוספים יצטרפו להצבעה".
ח"כ תהלה פרידמן (כחול לבן):
הצבעתי בעד הצעת החוק האוסרת על טיפולי המרה. והנה משהו שאסור לאדם פוליטי לומר: האמת שזה מורכב. כי בקצה אחד ניצבים בני הנוער שנכנסו ללשכה היום לספר על טיפולים משונים ומסמרי שיער. זו שבגיל 13 ניסו לטפל בה באמצעות מגע עם גבר. בוגר. זה שכשהוריו שאלו את הרב האם הטיפול אליו הוא שולח את בנם לא עלול לדחוף אותו לאובדנות, והרב אמר "ומה, עדיף לחיות ככה?!" אבל יש גם קצה שני. ובקצה השני ניצבת זו שהאיש שלה עבר טיפולים והיום הם נשואים באושר. הוא היה צעיר וזה היה חמקמק והוא רצה עתיד של חיים עם אשה. הראשון מעורר חלחלה ומסוכן לחיי אדם, והשני לגיטימי מאד. אז איפה בדיוק עובר הגבול? מתי סיוע למאמץ ורצון של אדם לעבור תהליך הופך למניפולציה מסוכנת בנפש אדם שעלולה לדחוף אותו למחוזות מסוכנים?! הצעת החוק לאיסור טיפולי המרה שעברה היום בקריאה טרומית מבקשת להניף דגל שחור מעל מניפולציות מסוכנות מהסוג הראשון האם היא הכלי הנכון או האפקטיבי ביותר? לא בטוחה. אבל יש בה אמירה חשובה. ספק נפשות לחומרא".

סגן השר מאיר פרוש גם הגיב למשבר ואמר:

"אם הליכוד לא מסוגל בנושא כה עקרוני לציבור החרדי לגייס את הרוב נגד, הוא מאבד את עצמו לדעת".

יו"ר יהדות התורה השר יעקב ליצמן הגיב ואמר:

"ההתנהלות הקלוקלת של כחול לבן בניגוד למשמעת הקואליציונית היא קריאת תיגר על השותפות הפוליטית איתם בצורה הזו. על הליכוד להחליט אם הוא יודע לנהל קואליציה או שהוא מאבד עצמו פוליטית".

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר:

"לא נשתף פעולה עם כחול לבן. אבל גם שלטון הליכוד שווה לכפרות, איפה היה רה"מ נתניהו? למה אמיר אוחנה הצביע בעד? – שוקלים את צעדינו".

ח"כ בצלאל סמוטריץ'  (ימינה) תקף:

"אז הליכוד וכחול לבן, השותפים של המפלגות החרדיות לקואליציה, בגדו בהם והעבירו עכשיו יחד עם האופוזיציה חוק שפוגע בקדושת המשפחה היהודית בניגוד למשמעת הקואליציונית. עדיין המפלגות החרדיות יצייתו למשמעת הקואליציונית ויצביעו נגד וועדת החקירה הפרלמנטרית שלי?! לא נמאס לכם להיות פראיירים?!".

מסיעת יהדות התורה נמסר :

"החוק שעבר פוגע בקדושת המשפחה ומהווה הפרה בוטה של ההסכם הקואליציוני. תמיכת חברי כחול לבן בחוק פגעה באמון שנתנה יהדות התורה לכחול לבן. אנחנו עוצרים מרגע זה כל שיתוף פעולה עם כחול לבן, וקוראים לראשי הציבור וראשי הרשויות החרדיות להימנע גם הם משיתופי פעולה והזמנות של נציגי כחול לבן לסיורי ראווה".

לא נכחו בזמן  ההצבעה:

כחול לבן: עומר ינקלביץ, יזהר שי, אסף זמיר, אלון שוסטר

הליכוד: בנימין נתניהו, ישראל כץ, גלעד ארדן, יפעת שאשא ביטון, גדעון סער, יואב גלנט, גילה גמליאל, אבי דיכטר, קרן ברק, גדי יברקן, חיים כץ, מיכל שיר, קטי שטרית, עוזי דיין, אריאל קלנר, שלמה קרעי, יולי אדלשטיין

ימינה: איילת שקד, נפתלי בנט, מתן כהנא

הרשימה המשותפת: סאמי אבו שחאדה, יוסף ג'בארין, היבה יזבק, מטנאס שחאדה, אחמד טיבי, סונדוס סאלח, אוסאמה סעדי, עסאקלה ג'אבר

ישראל ביתנו: אביגדור ליברמן, חמד עמאר, אלכס קושניר

ש"ס: משה ארבל

יש עתיד תל"ם: כאמל עדיר מריח

אורלי לוי אבוקסיס

נמנעו: שרן השכל

"