הצבעה: הצעת חוק המחייבת את חברה קדישא להובלת גופות הנפטרים בכל זמן, וללא תשלום נוסף

ההצעה, פרי יוזמתה של ח"כ מרב מיכאלי ("המחנה הציוני") עברה אתמול (יום א', 14.2.16) בוועדת שרים לענייני חקיקה וכעת תעבור לקריאה טרומית.
ההצעה מבקשת לתקן את המצב המעוגן כיום בחוק, הגורס כי באם נפטר יהודי לא בבית החולים בשעות הלילה, בשבת או בחג – חברות קדישא אינן מספקות את שירותי הובלת הגופה והטיפול נעשה ע"י גורמים פרטיים, הדורשים סכומי כסף גבוהים.
ההצעה גורסת כי חברה קדישא תחויב להובלת גופת הנפטר עד שלוש שעות מרגע הפנייה- גם אם מדובר בלילה, בשבת או בחג. כמו כן, נאסר לגבות תשלום נוסף על שירות זה. 

ההצעה עברה היום (14.2.16) בוועדת שרים לחקיקה, ללא כל סייגים והתניות מצד חברי הוועדה, וצפויה להגיע בקרוב להצבעה בכנסת.

מתוך דברי ההסבר לחוק: "חברות הקבורה מתוקצבות בסכום עצום של כ-500 מיליוני שקלים חדשים בשנה, אשר מקורם בתקציב המדינה ובכספי הציבור.
ברם, חרף קביעתו החד-משמעית של החוק, כשיהודי נפטר שלא בבית החולים בשעות הלילה, בשבת או בחג, זמנים שאינם במסגרת שעות העבודה הרגילות של חברות קדישא, נאלצים הקרובים לשאת באופן פרטי בהוצאות הובלת הגופה, זאת ללא קבלת כל החזר מן המוסד לביטוח לאומי. 
האילוץ לשלם באופן פרטי עבור שירות דת מטיל הוצאה כספית מכבידה על קרוביו של הנפטר ברגעיהם הקשים ביותר.
לפיכך מוצע שנותן שירות ההובלה לא יוכל לגבות תשלום כלשהו בגין הובלת הנפטר ממשפחת הנפטר או מכל גורם אחר שאינו בעל הרישיון שבבית העלמין שבניהולו נקבר הנפטר, וכן שנותן שירות ההובלה לא היתנה את מתן שירות הובלת הנפטר ברכישת כל שירות אחר. כמו כן, מוצע לחייב את חברות הקבורה אשר מתוקצבות על ידי המדינה לספק את שירותי ההובלה בתוך פרק זמן של שלוש שעות מעת העברת הבקשה להובלת הנפטר, זאת על מנת למנוע מצב בו מסרבים גופי הקבורה המורשים להוביל נפטרים במידה שהם אינם מקבלים תשלום נוסף."

על ההצעה חתומים גם חברי הכנסת דב חנין ("הרשימה המשותפת"), אילן גילאון (מרצ) ואלי אללוף (כולנו), וכך כתבה ח"כ מיכאלי בדף הפייסבוק שלה, לאחר שעברה ההצעה:

"ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה עכשיו את התיקון שיזמתי, תוך שילוב ידיים עם משרד הרווחה והדתות, חברה קדישא וביטוח לאומי, בעקבות הפנייה של טובה וסיפורים אישיים נוספים. כשהחוק יאושר, המדינה תשא בהוצאות הקבורה של כל הנפטרים, לא משנה באיזו שעה או יום נפטרו. כמו שאנחנו לא בוחרות ובוחרים מתי לבוא לעולם, אנחנו גם לא בוחרים מתי להסתלק, ואין שום סיבה שהחוק יפלה בין משפחות של נפטרות ונפטרים. הזכות להיקבר בכבוד היא זכות יסוד, והיא לא יכולה להיות תלויה בתזמון הפטירה."

להצעת החוק המלאה לחצו כאן