הצבעה במליאת הכנסת על הצעת החוק של סיעת מרצ להבטחת פלורליזם דתי בכותל המערבי

ביום רביעי 30.11.2016 קיימה מליאת הכנסת הצבעה בנושא הצעת החוק של ח"כ תמר זנדברג (מרצ) וכלל סיעת מרצ: השמירה על המקומות הקדושים (תיקון – הבטחת פלורליזם דתי), התשע"ה–2015, המבקשת להבטיח חופש תפילה לכלל זרמי היהדות וחופש מגדרי ברחבת הכותל. לאחר נימוק הצעת החוק על ידי ח"כ זנדברג עלה השר לשירותי דת, דוד אזולאי (ש"ס), וביקש לדחות את הצעת החוק. בהצבעה במליאה הצעת החוק נדחתה ברוב של 46 ח"כים אל מול 20 ח"כים שהצביעו בעד ההצעה, ושלושה ח"כים נמנעו.

להלן עיקרי הדברים שנאמרו בדיון במליאת הכנסת:
ח"כ תמר זנדברג (מרצ): 
" איך ייתכן שמדינת היהודים – שזאת תהיה המדינה היחידה בעולם שבה יהודי או יהודייה לא יכול לממש את האמונה הדתית והיהודית שלו? תגידו, אנחנו השתגענו?..הדבר הזה לא מתקבל על הדעת, והגיע הזמן שייפסק. אני באמת רוצה לפנות דווקא ליהודים החרדים ולחברי הכנסת מש"ס והתנועות הדתיות שנמצאות כאן: בשם איזו יהדות אתם לוקחים לעצמכם את הזכות לשלול את יהדותם, דתם ואמונתם של יהודים אחרים? זאת זכות מוסרית שלא ניתנה לכם..לדעתי, זכות הפולחן וחופש הדת הם מזכויות האדם החשובות. אני חושבת שיש זכות ליהודים להתפלל בהר-הבית לפי דתם ואמונתם. מה שכרגע מונע מיהודים להתפלל בהר-הבית זה סכסוך לאומי ופוליטי שאתם (מופנה לח"כ גליק) אלה שמסרבים להסדיר אותו.

השר דוד אזולאי, השר לשירותי דת (ש"ס):
הצעת החוק הזו מבקשת להפוך סדרי עולם, ויותר מכך, לפגוע ולזלזל במקומות המקודשים והקדושים לעם ישראל וליהדות לפי הכללים שאותם אנחנו שומרים מאז ומעולם, במשך שנים רבות…מעולם לא מנענו מיהודי שרוצה להתפלל לבוא להתפלל. אבל פרובוקציות – לא במקומותינו…מעולם לא שמעתי שמנעו מיהודי להיכנס להתפלל בכותל. אבל זאת קבוצה של אנשים שכל מה שהם רוצים לעשות זה ליצור כותרות, ליצור פרובוקציות. הם לא באים להתפלל מי שרוצה יכול להתפלל. יש מקום לגברים, יש מקום לנשים במשך כל השנים וככה התנהלנו במשך כל השנים. אי-אפשר לבוא ולעשות תוכנית כבקשתך, וכל קבוצה תבוא ותקבע לעצמה איך מתנהלים בכותל. אני חושב שזאת בושה וחרפה אם את מרגישה שאת עצמך במיעוט – אני לא במיעוט כאן בארץ-ישראל. אנחנו עם ישראל הקבוצה הגדולה ביותר במדינה הזאת, ולא יעלה על הדעת שקבוצת מיעוט שיושבת אי-שם בארצות-הברית תנהל לנו כאן את הכותל, ותנהל את העניינים של הקדושה במדינת ישראל. אין לאף אחד זכות, גם לא ליהודים שרוצים לחשוב אחרת, לשנות את הכללים לפי המסורת של תורת ישראל. ..כפי שאמרתי, לקבוע בתקנות כי הנוהג בכל המקומות הקדושים, ובכותל בפרט, יהיה נוהג כפי שהרבנות וההלכה קובעת. כל עוד זה קיים זה מחייב את כולנו גם אם זה לא נוח למישהו.

לקריאת הצעת החוק של ח"כ זנדברג