הצבעה במליאת הכנסת לקריאה ראשונה על הצעת חוק תיקון פקודת מסי העירייה (פטור מארנונה לבתי מדרש)

ביום שני ה30.1.2017 קיימה מליאת הכנסת הצבעה בקריאה ראשונה על  הצעת חוק לתיקון פקודת מסי העירייה ומסי הממשלה (פטורין) (מס' 29) (פטור מארנונה לבית-כנסת בתוך בית-מדרש), התשע"ז–2017 של חברי הכנסת יואב בן-צור (ש"ס) ומנחם מוזס (יהדות התורה). ההצעה מבקשת לתקן את המצב הקיים, ולקבוע שבית כנסת מהווה גם בית מדרש, ולכן ניתן להכילו תחת החוק הקיים לפטור ממיסי עירייה (ארנונה). הצעת החוק עברה  בקריאה ראשונה ברוב של 62 ח"כים, אל מול 23 מתנגדים.

להלן לקט התבטאויות מהדיון:
ח"כ יואב בן-צור (ש"ס):

"אין פה הכוונה לעשות איזה מחטף נוסף ולפטור שטחים נוספים שנמצאים במרחבים של ישיבות או מוסדות אחרים, אלא כוונתנו היחידה היא לפטור בית-מדרש שמשמש כבית-הכנסת וגם כבית-מדרש.
אני רוצה לציין שלגבי חוק בתי-המדרש, הוא יחול, כמו חוק בתי-הכנסת, על כנסיות ומסגדים, הוא יחול גם על מקומות של לימוד שיש לדתות האחרות שבהם גם מתפללים.
חוק בתי-המדרש שאנחנו היום מבקשים להעביר הוא חוק מזערי מבחינה תקציבית, אבל הוא מסמל הרבה הרבה דברים ביהדות".

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד):
"אני מבקשת שבתיקון של החוק הזה יצוין שהדברים חלים על מקומות שבהם גברים לומדים תורה, אבל גם על מקומות שבהם נשים לומדות תורה ומתכנסות ללימודי קודש; שזה יחול על נשים ועל גברים. תודה".

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד):
 "אני חושבת שאכן, לא צריך לגבות ארנונה מבית-כנסת, ואני מכירה, מהרצליה וגם מערים אחרות, שיש לפעמים בית-כנסת בתוך בית-מדרש. אני יודעת שההצעה הזאת מחריגה את השטחים שהם שטחים מסחריים. זאת אומרת שאם באותו בית-כנסת או בית-מדרש מקיימים מסיבת חתן, בר-מצווה או כל אירוע אחר שממנו יש כסף, שהוא נושא תשואה, הוא כן יחויב בארנונה. אם באמת מדובר על שטחים ללימוד תורה, אין סיבה ולא נכון לגבות ארנונה, ואנחנו בעד. 

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה):
"קודם כול להודות למציעי החוק, חבר הכנסת יואב בן צור וחבר הכנסת מנחם אליעזר מוזס, על הצעת החוק הזאת שבאה בעצם לתקן עוולה, לתקן עיוות, ולתקן פרשנות, או לפרש פרשנות שהייתה ברורה מאליה עד שהגיעה רשות מסוימת, בעיקר, אפשר להגיד בעיקר עיריית ירושלים, ופירשה את החוק לא כפי התכלית ולא כפי שזה היה מובן.
אם ישאלו היום מישהו: מה הצעת החוק שאנחנו דנים בה? פטור לבתי-כנסת, פטור לבתי-מדרש. לא כן הדבר; הפטור לבתי-כנסת היה קיים מקדמת דנא וקיים כל הזמן. באה פרשנות, פרשנות שהיא פרשנות מעוותת ועקומה, לצערי, שמסבירה: אתם יודעים לאיזה בית-כנסת? בית-כנסת שפתוח פעם בשבוע, רק לתפילה אחת, בשבת, זה נקרא בית-כנסת".

ח"כ מנחם מוזס (יהדות התורה):
"אני חושב שמן הראוי לקדם גם את החוק הזה.
אבל אני רוצה לומר לכם שיש כאן, יואב, עדיין אפליה אדירה. אני לא יודע כמה מיושבי הבית הזה יודעים שאם כנסייה בונה איזה מבנה אדיר, רב-ממדים, היא מקבלת בחזרה את כל מס ערך מוסף, את כל המיסוי, דרך סעיף 13, באוצר. ושאלתי, למשל, אתם יודעים שחסידות ויז'ניץ מקימים עכשיו בקריית-ויז'ניץ פרויקט של לא פחות מ-30 מיליון דולר. המסים על זה מהווים כ-50%. האם לא מגיעים להם החזרי מס לפחות כמו למסגדים?".

לקריאת הצעת החוק באתר על משמר הכנסתלקריאת הידיעה באתר על משמר הכנסת אודות דיון על הצעת החוק שהתקיים בוועדת הכספים

שינוי גודל גופנים