הצבעה בוועדת השרים: אושרה הצעת החוק לפיה יתאפשר לזוגות חד-מיניים לבצע את הליך הפונדקאות

וועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (2.3) את הצעת החוק של שרת הבריאות, יעל גרמן, לפיה יתאפשר לראשונה גם לזוגות חד-מיניים לעבור את הליך הפונדקאות.
אם זאת, חשוב להזכיר שלחוק עוד דרך ארוכה עד לאישורו הסופי, במהלכה הוא יעלה להצבעה במליאה. 
קראו את הידיעה המלאה וגלו מי הצביע בעד, מי הצביע נגד, ומה הם פרטי ההצעה. 

וועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (2.3.14) את הצעת החוק של שרת הבריאות, יעל גרמן מסיעת יש עתיד, לפיה יתאפשר גם לזוגות חד-מיניים לבצע את הליך הפונדקאות בישראל.
המשמעות העיקרית של הצעת החוק היא שזוגות חד-מיניים – "נשים ללא בן זוג וגברים ללא בת זוג" בלשון החוק – יוכלו לעבור את הליך הפונדקאות בארץ באמצעות אם פונדקאית ישראלית בדיוק כמו זוגות הטרוסקסואלים.
עד היום, החוק בישראל אפשר רק למי שעונה להגדרה של "איש ואשה שהם בני זוג בלבד" לעבור את הליך הפונדקאות בארץ, כאשר מי שלא עונה להגדרה נאלץ לבצע את ההליך היקר בחו"ל.

הצעת החוק הוגשה כחלק ממהפכה בהליך הפונדקאות, עליה הכריזה גרמן לפני מספר חודשים. הצעת החוק מתבססת על מסקנות וועדה ציבורית שהוקמה בשנת 2010 ע"י מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופ' רוני גמזו. מטרת הוועדה הייתה לבחון הסדרה חקיקתית של נושא הפריון וההולדה בישראל, ובראשה עמד הפרופ' שלמה מור יוסף. בין היתר, הוטל על הועדה לבחון את ההסדרים הקיימים בתחום הפונדקאות. הוועדה נדרשה אף היא לשאלה האם יש מקום להרחיב את מעגל הזכאים לפנות בבקשה להתקשר בהסכם לנשיאת עוברים גם לנשים ללא בן זוג ולגברים ללא בת זוג.

משמעות נוספת של החוק היא שגם נשים נשואות יוכלו לשמש כפונדקאיות, בהתאם למגבלה מסוימת.

להלן פרטי ההצבעה בוועדת השרים לענייני חקיקה: 

הצביעו בעד (7):

יעל גרמן (יש עתיד)
מאיר כהן (יש עתיד)
יאיר לפיד (יש עתיד)
גדעון סער (הליכוד ביתנו)
יובל שטייניץ (הליכוד ביתנו)
לימור לבנת (הליכוד ביתנו)
ציפי לבני (התנועה) 

הצביעו נגד (4):

אורי אורבך (הבית היהודי)
אורי אריאל (הבית היהודי)
סופה לנדבר (הליכוד ביתנו)
יצחק אהרונוביץ (הליכוד ביתנו) 

כמו כן, חשוב להזכיר שלפני כחודש וחצי (15.1) הגיש ח"כ ניצן הורוביץ מסיעת מרצ הצעת חוק אשר ביקשה לשנות את ההגדרה לפיה רק איש ואשתו רשאים לאמץ ילדים. הצעת החוק של הורוביץ מבקשת לאפשר גם לזוגות חד-מיניים לאמץ ילדים. 
כעת, לאחר אישור הצעת החוק של גרמן, יש להמתין ולראות האם ישפיע הדבר גם על דינה של הצעתו של הורוביץ ושל הצעות נוספות בנושא.

לקראית הידיעה בנושא הצעת החוק של גרמן באתר מכון "על משמר הכנסת" לחץ/י כאן

לקריאת הידיעה בנושא הצעת החוק של הורוביץ באתר מכון "על משמר הכנסת" לחץ/י כאן

שינוי גודל גופנים