הצבעה בוועדה לשוויון בנטל: נדחתה רביזיה שביקשה להסיר את הסעיף שמכיר בשליחות חב"ד כשירות לאומי

לפני זמן קצר, נערכה הצבעה בוועדה המיוחדת לשוויון בנטל לגבי הסרת הסעיף שמכיר בשליחות חב"ד כשירות לאומי. ההצבעה נערכה כחלק מרביזיה שהגיש ח"כ עופר שלח מסיעת "יש עתיד". הרביזיה נדחתה, והסעיף שקובע ששליחות חב"ד תוכר כשירות לאומי, נשאר. 
כזכור, בתאריך 1.1.14 אושר הסעיף, ביוזמתו של ח"כ אלעזר שטרן מסיעת "התנועה".

הרביזיה נדחתה ברוב של 4 מול 3 ונמנעת אחת.  

הצביעו בעד הרביזיה (בעד הסרת הסעיף): עופר שלח (יש עתיד), עומר בר-לב (העבודה), צחי הנגבי (הליכוד).

הצביעו נגד הרביזיה (בעד השארת הסעיף): אלעזר שטרן (התנועה), מאיר פרוש (יהדות התורה), דוד רותם (ישראל ביתנו) ואריאל אטיאס (ש"ס).

יו"ר הוועדה, ח"כ איילת שקד (הבית היהודי), נמנעה מלהצביע בעניין הרביזיה.  

ח"כ שלח אמר בדיון שעל אף שפעילות חב"ד מבורכת, מדובר במדרון חלקלק ושפתיחת הדלת לשירות אזרחי בחו"ל זאת טעות חמורה.
מי שחיזק את ידו של שלח היה נציג צה"ל בדיון, שאמר שההצעה פוגעת פגיעה מהותית בשוויון בנטל ולא מקדמת את הגיוס ואת השתלבותם של החרדים בצה"ל והשירות האזרחי. בנוסף, הוא ציין שמדובר בתחליף לא ראוי, מעבר לעובדה שתיווצר בעיה של פיקוח על המשרתים במסגרת שליחויות חב"ד.

מנגד, ח"כ שטרן הגן על הסעיף שיזם, וטען שהמהלך מקנה כבוד למדינה כאשר מדובר בחלופה ראויה מאד. בנוסף, שטרן ביקש להרגיע את החששות שהשליחות תהיה מעין טיול מהנה ותו לא עבור השליחים, והציע להוסיף לסעיף שהשליחות לא תהיה בצפון אמריקה ומערב אירופה. לגבי דבריו של נציג צה"ל, השיב שטרן שהוא מכיר טוב את צה"ל ושלדעתו ההפך הוא הנכון. יתר על כן, שטרן הציע שכמעט ולא יהיה פיקוח על מי שישרת המסגרת החדשה של שליחויות חב"ד. 
מי שהצטרף לשטרן בתמיכה בחוק היה ח"כ פרוש שאמר ששליחות חב"ד לא שונה מהשירות האזרחי הקיים, ושאם צה"ל מתנגד לסעיף הזה הוא צריך להתנגד לכל השירות האזרחי. 

הרביזיה הייתה חלק מדיון בנושא הצעת הצעת חוק שירות לאומי-אזרחי (הוראת שעה), התשע"ג–2013. הדיון היה אחד מסדרה של דיונים כאשר עד שלב ההצבעה בעניין הרביזיה, הוא עסק רק באספקטים טכניים של סעיפי ההצעה. יש לציין שמשרד הביטחון הגיש גם הוא שתי רביזיות משלו, אולם בנושאים אחרים, טכניים גרידא (רביזיה אחת התקבלה ואחת נדחתה). 

לידיעה בנושא ההצבעה בעניין הוספת הסעיף שהציע ח"כ שטרן באתר מכון "על משמר הכנסת" לחץ/י כאן