היועץ המשפטי של ועדת הפנים בחוות דעת: חוק המרכולים יחול גם על חנויות נוחות בתחנות הדלק ברחבי הארץ

במסגרת בדיקה מעמיקה שערך ח"כ עפר שלח (יש עתיד) סביב החוק והשלכותיו, השיב היועץ המשפטי של ועדת הפנים והגנת הסביבה תומר רוזנר כי "מהצעת התיקון לפקודת העיריות עולה, כי חוק עזר של רשות מקומית שיסדיר פתיחתן וסגירתן של חנויות נוחות בימי מנוחה יהיה טעון הסכמת שר הפנים ויחול עליו ההסדר החדש המוצע בהצעת החוק", כך על פי הפרסום בYNET.

בתשובתו המלאה אמר רוזנר כי:"על דעתי, מהצעת התיקון לפקודת העיריות עולה, כי חוק עזר של רשות מקומית שיסדיר פתיחתן וסגירתן של חנויות נוחות בימי מנוחה יהיה טעון הסכמת שר הפנים ויחול עליו ההסדר החדש המוצע בהצעת החוק. זאת, משום שההסדר המוצע יחול על חוקי עזר שיסדירו פתיחה וסגירה של כל בתי העסק בתחום הרשות המקומית, למעט שני סוגים של עסקים: עינוגים ציבוריים ובתי עסק המוכרים מזון ומשקה לצריכה במקום (מסעדות, בתי קפה וכיו"ב). לפיכך, חנויות נוחות שמציעות מוצרי צריכה שונים למכירה אינן בגדר החריגים לבתי העסק ויחול עליהן ההסדר המוצע.שאלה מעניינת שראוי כי תתברר במהלך החקיקה היא מה דינו של עסק שרק חלקו נופל במסגרת החריגים, כגון חנות הכוללת בתוכה בית קפה או מסעדה. לשאלה זו אין מענה ברור בגוף ההצעה."

בעקבות פרסום חוות הדעת התבטאו מספר חברי כנסת בנושא:

ח"כ עפר שלח (יש עתיד): "כפי שאמרנו מראש, חוק המרכולים והכניעה של נתניהו לחרדים רק יגבירו מתחים ומחלוקות, ויגרמו להקצנה בשני הצדדים. נתניהו וליצמן חצו קווים אדומים, ועכשיו ברורה לכולם הפגיעה בכל אזרח. התוצאה תהיה יותר חילול שבת ויותר הקצנה".

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד): ״המסכה שוב הוסרה מעל פניה של הקואליציה הזו – קואליציית השבת שפוגעת בסטווס קוו ובציבור. חנויות הנוחות בתחנות הדלק – אינן במרכזי ערים, אינן פוגעות בשומרי השבת ובמסורת ורובן נמצאות על דרכים ראשיות, בעיקר בפריפריה הדרומית והצפונית. קואליציית השבת ממשיכה לדרוס את הציבור ולייצר פה ישראל אחרת – חרדית, אנטי ליברלית ודורסנית. למי מפריע שאנשים שעבדו כל השבוע ורוצים לטייל  בשבת עוצרים בדרך לשתות קפה ולקנות כריך?זהו לא פחות מחטף ושוד לאור היום.הנחתי את הצוות שלי לכתוב לחוק האיום הזה הסתייגויות רבות ואני מתכוון להוביל מערכת פיליבסטר ארוכה לעצירת החוק האיום הזה״.

ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה): "אני בטוח שהחוק יעבור. אני לא מבין למה אתם כל כך מגינים על הפרת חוק של שעות עבודה ומנוחה. אני רוצה להגן על החוק הזה. עכשיו אנחנו צריכים להפוך את מה שבג"ץ קלקל – וזה מה שאנחנו מנסים לעשות. אנחנו שומרים על בעלי המרכולים הקטנים, שהורסים להם את הפרנסה, על השבת, הסטטוס קוו ועל ההסכם הקואליציוני, שאנחנו וכל הממשלה מחויבים לו. כך החלטנו וכך יהיה". באשר לחנויות הנוחות הוסיף: "אני לא נכנס לזה. מה שכתוב בחוק יקוים".

ח"כ יואב קיש (הליכוד):"לא נאפשר סטייה מהסטטוס קוו. כמו שתמכנו בעמדה החרדית, לא נאפשר פגיעה בציבור החילוני. אין ספק שהנושא ייבחן. דעתי היא שיש לאפשר פתיחת מקומות בילוי ובתי קפה, ומנגד לשמר את הסטטוס קוו בנושא המסחר – כי יש לנו חשיבות לשבת. יש פופוליזם בכנסת גם סביב חוק ההמלצות וגם סביב המרכולים. עשו מחוק המרכולים כאילו יש פה כפייה דתית – ואני לא מקבל את זה. החוק נולד כי בג"ץ ביטל חקיקה קיימת שאמרה שעל העיריות בחוק עזר להיוועץ עם שר הפנים, הוא החליט שלא צריך את זה, אז החוק הזה בא להחזיר את המצב לקדמותו. שר הפנים היום זה דרעי, מחר במקום דרעי זה יכול להיות יאיר לפיד בממשלת הליכוד או אבי גבאי בממשלת הליכוד – זה לגיטימי מאוד וככה היה המצב תמיד – ששר פנים מאשר חוקי עזר עירוניים. אין סיבה לשנות פה עכשיו מדיניות עולם בגלל החלטת בג"ץ. אנחנו לחקיקות בג"ץ לא ניכנע ונשמר את הסטטוס קוו.אני מייצג את ציבור הליכוד שיש לו אמירה מאוד ברורה ופשוטה – חשוב לו אורח החיים החילוני ומצד שני יש לו כבוד למסורת ולדת ישראל. אני מכבד את החרדים ולא נאפשר שבמדינת ישראל יום השבת יהיה ככל הימים. גם בזה יש היגיון".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ): "אבסורד מוחלט שבתחנות הדלק יוכלו לתדלק, אבל לא לקנות בקבוק מים. זוהי כמובן צביעות כי יהיה חילול שבת המוני במכוניות, אבל לא תחבורה ציבורית בשבת ולא מרכולים. המלחמה של דרעי וליצמן על השבת הופכת מופרכת ומדגישה שהמטרה שלהם היא להשיג שבת סגורה ומסוגרת ויהיה מה. תמונת הניצחון שלהם היא תמונת ההפסד של הציבור הישראלי".
 
ח"כ אבי גבאי (המחנה הציוני): "בעקבות חוק המרכולים, קמות אחת אחרי השנייה ערים, קהילות מקומיות ואומרות לממשלה – תנו לנו לנהל את חיינו כפי שאנחנו רוצים. השבת הישראלית חשובה לנו, היא יום מיוחד, אנחנו בעד שבת כיום שונה, אבל אנחנו גם בעד שכל קהילה תקבע לעצמה את אורח חייה בהתאם לאופי תושביה. כל אזרח רשאי לחיות את חייו בספקטרום שנע בין שמירה על מצוות לחילוניות גמורה, מבלי שהמדינה תתערב לו.על השבת הזאת אנחנו מבקשים לשמור. לא ניתן לאף אחד להפוך אותה לכלי פוליטי ולא נאפשר לכפות על הישראלים שבת הנוגדת את אורח חייהם. לכן נתמוך בראשי הערים גבעתיים, חולון, ראשון לציון, רמת השרון, רמת גן ובכל עיר אחרת שתפעל כדי למנוע פגיעה בשבת הישראלית ונילחם כדי לשמור עליה כי היא שייכת לכולנו".
 
ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי): "השבת היא ערך עליון ושמירתה במרחב הציבורי הוסכמה בסטטוס קוו. כבית יהודי, סבור שחובתנו לפעול לחיזוק תודעת השבת כיום מנוחה ולשמירתה במרחב הציבורי כפי שהוסכם בעבר, תוך התחשבות בציבור הרחב. עלינו לפעול לחקיקת חוק המרכולים, באופן שיחול גם על רשויות שחישבו להפר את הסטטוס קוו . השבת היא ענין לאומי, לא עירוני. יותר מששמרו ישראל את השבת, שמרה השבת את ישראל. על כן נפעל לחיזוק תודעת השבת כיום מנוחה וקדושה, יום של מנוחה למי שרוצה לקנות ולמי שנאלץ לעבוד בכדי למכור, יום של חיזוק התא המשפחתי. נפעל לשמירת השבת במרחב הציבורי בכל דרך שנוכל."
 
 
 

לקריאת הפרסום המלא באתר YNET, לחצו כאן.