דיון והצבעה לקריאה שנייה ושלישית בוועדת חוקה על תיקון מס'18 לחוק מינוי קאדים ובחירתם

ביום שלישי ה10.1.2017 קיימה וועדת חוקה דיון בראשותו של ח"כ בני בגין (ליכוד) לשם הכנה לקריאה שנייה ושלישית של הצעת החוק של ח"כ עיסוואי פריג' (מרצ)- הצעת חוק הקאדים, תיקון מס' 18 מינוי קאדים ובחירתם, התשע"ז-2016. בדיון נוכחו רק חברי הכנסת בגין ופריג' והדרג המקצועי. אולם, יש לציין שח"כ פריג' הביע תרעומת שהנשיאות וההנהלה של בתי הדין השרעיים בחרו לשלוח את הדרג המקצועי הזוטר, ולא הגיעו בעצמם לדיון על אף שעודדו אותו לפעול להעברת החוק.

ח"כ פריג' ביקש להעלות באמצעות הצעת החוק את הצורך שהשופטים בבתי הדין השרעיים יהיו בעלי ידע בעל רמה גבוהה באסלאם ובהלכות הדין השרעי :"אני יש לי רקע דתי ואני יודע אסלאם טוב, אז כל מה שאני צריך זה שאחד מהשלושה או היו"ר ייאשר שאני מוסלמי. זה לא תקין, אני רוצה שכל מי שבא להיות איש דת מוסלמי יהיה מוסמך לכך, אני למדתי כלכלה וחשבונאות, לא יצאתי כלכלן, אבל יצאתי עם כלים שפיתחתי לאחר לימודי כך שברגע שאתה נמצא במסגרת אתה מתפתח".
זאת לפי פריג' מתוך ראייה שלדבריו: "אני רוצה  שהשופטים המיועדים יהיו בעלי ידע, ופרקטים, כששני הדברים הללו משתלבים יחדיו, אתה מקבל חברה טובה וראויה. אני צופה שבתי הדין השרעי יהיו אנשים מטווי דרך לאוכלוסייה, לאט-לאט המוסד הזה יהפוך להיות המוסד הלאומי של הערבים".בהמשך לדברים שאמר ולרצון להציב  דרישות סף חדשות למועמדים לשופטים בבית הדין השרעי, ח"כ פריג' ביקש לקבוע דרישות סף מחמירות יותר במועמדות לבית הדין השרעי לערעורים.

נושא שני שנידון בוועדה הינו הרכב הוועדה, על מנת לייצור איזון ומנעד רחב של קולות בוועדה למינוי שרעים שחמישה מתוך תשעת חבריה הינם ח"כים ושרים, ח"כ פריג' ביקש לתקן את המצב הקיים כיום בו ייתכן מאוד שכלל חברי הכנסת היושבים בוועדה הם חברי אותה המפלגה.

הצעת החוק עברה בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 2 הקולות של ח"כ בגין וח"כ פריג', וללא מתנגדים, ותועבר למליאת הכנסת להצבעות בקריאה שנייה ושלישית.

שינוי גודל גופנים