אושרה לקריאה שנייה ושלישית הצעת החוק לפיה גם אדם חילוני יוכל לסרב לעבוד ביום המנוחה השבועי, יוזמת החוק ח"כ עליזה לביא: "מדובר בתיקון היסטורי המכיר בכך שהשבת שייכת לכולם"

ועדת הכספים אישרה היום (ב') לקריאה ושניה שלישית את הצעת החוק של ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) ומיקי זוהר (ליכוד), ולפיה כל אדם, גם חילוני, יוכל לסרב לעבוד ביום המנוחה השבועי, ללא הצורך בתצהיר דת ומבלי להסתכן בפיטורין.

במצב כיום, חוק שעות עבודה ומנוחה קובע שמי שמקיים את מצוות דתו רשאי לסרב לעבוד ביום המנוחה בכפוף להגשת תצהיר המעיד על קיום מצוות דתו, לרבות שמירת כשרות ושבת. התיקון לחוק מייתר את הצורך באותו תצהיר, ויאפשר לכל עובד לסרב לעבוד ביום המונחה השבועי הקבוע לגביו, ולא רק למי שמקיים מצוות דתו.

להצעת החוק נוסף סעיף המקנה לוועדת השרים ובאישור עבודת הוועדה והרווחה להחריג מקומות עבודה בשל טעמים ייחודיים הקשורים באותו מקום או סוג עבודה. בתום הדיון הוגשה רביזיה.

יוזמת ההצעה, ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): "במצב כיום, בחוק במדינת ישראל מעוגנת אפליה אבסורדית בין דתיים וחילונים בכל הקשור ליום מנוחה שבועי. מדובר בתיקון היסטורי המכיר בכך שהשבת שייכת לכולם, וכי אין להבחין בין מי שמדקדק בתרי"ג מצוות ומי שמגדיר עצמו כמסורתי או חילוני.
כוחה של ההצעה הוא בכך שאינה פוגעת ואינה כופה דבר על אף אחד, אלא מאפשרת את הבחירה לעובד. בין אם מטעמי דת, ובין אם משיקולים סוציאליים ואחרים, ההצעה תאפשר לכל אדם החפץ בכך לבחור שלא לעבוד בשבת, מבלי להיבדק בציציות ומבלי לחשוש מפיטורים. מקווה מאוד שנשלים את תיקון החוק כבר במושב הנוכחי."

יום ההצעה ח"כ מיקי זוהר (ליכוד): "החוק נועד לאפשר חופש בחירה לכל אזרח. אין חוק דמוקרטי מזה ואין יהודי מזה. החוק נועד להגן בעיקר על העובדים החלשים שמקבלים שכר גלובלי ואינם מקבלים תוספת שבת, הם אלה שבאים לעבודה בשבת מכורח ולא מרצון. לפי החוק, מי שירצה לעבוד יעבוד ומי שלא ירצה לעבוד ביום המנוחה יוכל להישאר בבית. אין סכנה לסגירת מפעלים ומי שאומר זאת זורה חול בעיני הציבור. במקרים חריגים יש ועדה מיוחדת במשרד העבודה והרווחה לשם כך".

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו): "החוק הזה הוא רע. אנחנו מדינה יהודית ודמוקרטית והחוק הזה פועל כבר עשרות שנים, וניתן פיצוי למי שעובד בשבת. בסוף לא יתכן שניכנס לקרביים של בעליי עסקים. עוד מעט נביא לכאן תלושי שכר שייבדקו ע"י חברי כנסת."

ח"כ רועי פולקמן (כולנו): "במתכונתו הנוכחית זהו חוק מיותר ומזיק. רגולציה קיצונית שתרחיק עסקים בינלאומיים. יש לוודא את תשלום השעות הנוספות בשבת ולתת יום מנוחה חלופי. במקביל, החלה של החוק רטרואקטיבית תפגע במעסיקים ובעובדים, ובין היתר גם בסטודנטים וצעירים העובדים באופן שעתי ומעדיפים לעבוד בסופי שבוע. חשוב לזכור שיש מקומות שלא יכולים להפסיק לעבוד, יש מפעלים שלא יכולים לכבות תנורים, טכנולוגיות שחייבים להמשיך להפעיל, יש חברות בינ"ל או מפעלים שרוצים קשר עם מפעלים מחו"ל. החוק הזה גם לא יעבור חוקית, זה מהלך דורסני של הכנסת. ברור שצריך לקבל על זה שעובדים ביום המנוחה יום חופש ושעות נוספות ואפשר להגביר אכיפה, אך עובד שכבר נקלט לא נוצרי ולא מוסלמי ולא דתי והגיעו איתו לתנאי עבודה, עכשיו יבוא ויאמר למעסיק, שהוא לא עובד יותר סופי שבוע, לזה אסור להסכים".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) : "מלכתחילה, מדובר בחוק שכבר עבר קריאה ראשונה ונדון בעבר בוועדת עבודה ורווחה של הכנסת, אלא שיוזם החוק, ח"כ מיקי זוהר, כיו"ר ועדת הכנסת, ביקש אחרי הקריאה הראשונה להעביר את החוק לדיון בוועדת הכספים. אני אישית לא חתום על החוק הזה, אבל בהחלט מסכים עם מה שעומד מאחוריו. מי שיזמו אותו הם בעיקר חברי כנסת חילונים מסיעות שונות, רובם לא מהקואליציה. לא מפלגות דתיות הציעו את הצעת החוק הזו, אני אישית לא חתום עליו ויש מי שכועס עליי על-כך. זו הצעה חילונית לדאוג לציבור חילוני".