70 דרישות ו15 חוקים: ההסכם הקואליציוני המסתמן עם מפלגת "יהדות התורה" ותגובות חברי הכנסת

אמש (28.4) חשף כתב חדשות10 רביב דרוקר בבלוג שלו את רשימת הדרישות של יהדות התורה במשא ומתן הקואליציוני. בין הדרישות- שימור הסטטוס קוו ומניעת חקיקה פרטית המבקשת לשנות את הסטטוס קוו בנוגע ליחסי הדת והמדינה, ביטול הרפורמה בגיור וביטול חוק הגיוס. ח"כ עפר שלח בתגובה: "אלו הסכמים להחזרת המדינה אל החושך".

להלן עיקרי דרישות מפלגת יהדות התורה בהסכמים הקואליציונים לכנסת ה-20:

1 . חוק הגיוס – שמירת מעמדם של תלמידי הישיבות שתורתם אומנותם.
2. שמירה על סטאטוס-קוו בנושא דת ומדינה ו"תיקון" השינויים שביצעה מפלגת "יש עתיד" בממשלה הקודמת בנושאי דת ומדינה.
3. "תכובד רצונה של המשפחה המעוניינת לקבור את יקירה בקבורת שדה לקבל חלקת קבורה בדומה לזכות הקבורה הניתנת לכלל אזרחי ישראל".
4. העברת חוק שיעניק סמכות לבתי הדין הרבניים לדון בענייני ממונות, כאשר הצדדים הנוגעים בדבר הסכימו לכך.
5. חיוב נישואין אך ורק בלשכת הרבנות
6. סעיף 31: "הצעות חוק, החלטות ממשלה והחלטות מנהליות שעניינם, בין היתר, נושאי דת והלכה יועברו לעיון הרבנים הראשיים לחוות דעתם כמקובל מול משרדי הממשלה".
7. סעיף 33: "יישמרו עצמאותו, מעמדו הייחודי ותקציבו היחסי של החינוך החרדי על כל סוגיו במערכת החינוך הכללית, לרבות לעניין שעות תמרוץ וטיפוח כפי שתוקצב בשנת 2012".
8.הגדלת התמיכה התקציבית של המדינה בתלמידי החינוך החרדי העצמאי והקלה בקנסות על ישיבות אם יתגלה כי הן מפרות את החוק.
9. סעיפים 39-42: החזרת התמיכה התקציבית בתלמידי הישיבות לרמה שלפני 2012 באופן רטרואקטיבי, קרי מתן תקציבים שלא ניתנו לתלמידי הישיבות בתקופת לפיד. העברת התקציבים תהיה מיידית, קרי לפני גיבוש והעברת תקציב 2015. התמיכה למוסדות התורניים תעבור בחקיקה ראשית וכמו כן הממשלה תעביר תוך חודש מיום הקמה חוק הבטחת הכנסה לתלמידי ישיבות וסטודנטים.

לידיעה המלאה מתוך הבלוג של הכתב רביב דרוקר, לחצ/י כאן

להלן תגובות חברי וחברות הכנסת לידיעה:
ח"כ יאיר לפיד: "אני מבין את יהדות התורה שדורשים, זו האג'נדה שלהם. אני לא מבין את הליכוד. מפלגה שקוראת לעצמה "לאומית" נכנעת ללא תנאי אלו שמצהירים שהם אנטי ציונים."
לסטטוס המלא בעמוד הפייסבוק של ח"כ לפיד, לחצ/י כאן

ח"כ עופר שלח: "בשבועות הקרובים ייחשפו ההסכמים שמנסחים בשעות האלה צוותי המו"מ של חברות הקואליציה הבאה. אפשר יהיה לקרוא להם "ההסכמים להחזרת המדינה אל החושך": עיקרם של רבים מהם הוא מכירת חיסול, שבה בנימין נתניהו מבטל בזה אחר זה את הצעדים קדימה בתחומי החינוך, השיוויון וקידום המשק והחברה שנעשו בימי הממשלה הקודמת. צעדים שאף אחד מהם לא היה קורה אלמלא יש עתיד – ושניכפו על נתניהו הר כגיגית, כי נפשו יצאה כל הזמן אל "שותפיו הטבעיים". אנחנו נילחם במכירת החיסול הזו, צעד אחר צעד. בכנסת ובתקשורת, בבית המשפט ובכל מקום אחר. טיוטת הדרישות שלא תיאמן של יהדות התורה, מפלגה של ששה מנדטים, אותה חשף רביב דרוקר אתמול והיום (היא הפרוטוקול של המכירה (רק לחרדים; יש גם מכירה למפלגות אחרות). יש שם הכל, מכספים במיליארדים וביטול הצעדים לעידוד יציאה לעבודה, מביטול החובה ללמד ליבה וביטול ההקלות בגיור ועד להחזרת הקריטריונים המפלים את הציבור הכללי לעומת החרדים בדיוק ומיסוי. בכל אלה ניאבק, בקול רם ובכל מקום.
לסטטוס המלא מתוך עמוד הפייסבוק של ח"כ שלח, לחצ/י כאן

ח"כ עליזה לביא: "נזרקים אחורה: פגיעה בגיור ובחוק השוויון בנטל. ישראלים בחו"ל יצביעו בבחירות הבאות ויחליטו בשבילנו. וטו על דת ומדינה, החזרת הקריטריון ותק בנישואים, ביטול לימודי ליבה… לכו לקרוא את ההסכם הקואליציוני והצטרפו אלינו. מוחים, נאבקים ומשנים. מדינת ישראל היא שלנו."
לסטטוס המלא מתוך עמוד הפייסבוק של ח"כ לביא, לחצ/י כאן

ח"כ מיקי לוי:"מהפך! כולנו חשבנו שהליכוד ניצח בבחירות או שכחלון האיש החזק בממשלה אבל הפתעה: מסתבר שיהדות התורה היא המנצחת הגדולה עם 6 מנדטים בלבד. ועדת הכספים, ועדת הפנים, משרד הבריאות, תקציבים של מיליארדים, ביטול השוויון בנטל, ביטול רפורמת הגיור, ביטול לימודי ליבה, החזרת חוק נהרי"
לסטטוס המלא מתוך עמוד הפייסבוק של ח"כ לוי, לחצ/י כאן

ח"כ יואל רזבוזוב: "שונא להגיד "אמרתי לכם".
השוויון בנטל, לימודי הליב"ה, וקיצוץ בתקציבי הישיבות, הם רק חלק מההישגים של מפלגת 'יש עתיד' בממשלה הקודמת – הישגים שנתניהו הולך לבטל בתמורה להצטרפותם של 'יהדות התורה' לממשלה.
מה רע בצמצום המספר השרים? בשילוב חרדים בשוק העבודה? וביצירת שוויון בין כל האזרחים בגיוס לצה"ל?
כנראה שזה רע רק למי שניצל את מדינת ישראל במשך שנים.
עכשיו כשראש הממשלה מוכר את הכל, מכסף ציבורי ועד ערכים, כנראה שהכל אפשרי. אפילו להחזיר את מדינת ישראל לתקופות אפלות שרצינו לשכוח."
לסטטוס המלא בעמוד הפייסבוק של ח"כ רזבוזוב, לחצ/י כאן