הצעת חוק מסגרות תקציב המדינה

יום שלישי, 2 לנובמבר 2021, כ״ז בחשוון תשפ״ב, החלו הדיונים במליאה במסגרת הצעת חוק מסגרות תקציב המדינה. חברות וחברי הכנסת התייחסו לסעיפי התקציב וחוק ההסדרים. רפורמת הכשרות שהינה חלק מחוק ההסדרים זכתה להתייחסויות מחברות וחברי הכנסת.

ראשונה להתייחס לרפורמה הייתה יו"ר וועדת מזימי תשתית לאומיים ושירותי דת יהודיים חה"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו):

"הרפורמות שבהן עסקנו אחת הייתה הכי יקרה בתולדות מדינת ישראל והשנייה הכי רגישה. נושא הכשרות זה הנושא הרגיש ניסו להפוך את זה לנושא דתי ורגיש, שום דבר זה כסף, כסף וכסף,  מיליארדים, כוח, שליטה, כיסא וכבוד, אחיזה בקרנות המזבח. הרבנות הראשית מזמן הייתה צריכה רפורמות ומי שמעוניין שיקרא את דוח מבקר המדינה על מה שקורא שם. מזמן ברור שנושא הכשרות לא עובד טוב זה לא כשרות ולא נעליים, הקשר הלא בריא בין משגיח מושגח אנחנו שומעים את הסיפורים מאזרחים כל יום. רק לאחרונה פורסם סיפור בערוץ 12 על מקרה מצטער לפחות ככה זה פורסם שמשגיח החליט להטריד מינית בעלת עסק היא התנגדה ופסלו לה את תעודת הכשרות.

אנחנו תוך כדי דיוני הוועדה שעות על גבי שעות גילינו שיש בעיות גם באיכות הכשרות יש בעיות עם משגיחי כשרות כי המקצוע הזה אף פעם לא היה מוסדר אם כל הגוואלד הזה על כמה שהכשרות חשובה אף אחד לא טרח להסדיר את המקצוע כל אחד יכול להיות משגיח כשרות כל מי שסיים ישיבה הוא משגיח כשרות בלי ללמוד ומבלי לעבור מבחנים, אז הסדרנו את המקצוע. זה מקצוע מכובד ודאגנו למשגיחים הוותיקים שלא יזרקו לרחוב, דאגנו להסדרה של מועצות דתיות ודאגנו להכניס את ייבוא. פתחנו שוק של ייבוא שלא רק הרבנות תהיה אחראית על התחום אלא גם הגופים הפרטיים שיקומו פה ויקבלו רישיון להתעסק ביבוא ומתברר שהמדינה לא רועדת והכל בסדר והשמש זורחת הכל טוב.

בנוסף דאגנו גם שהבד"צים הפרטיים יקבלו רישיון מהמדינה. 73 שנים הם לא הסדירו את עצמם מעכשיו הם יעבדו עם רישיון על פי חוק וישלמו מיסים. רפורמת הכשרות אמורה להוריד לנו את יוקר המחייה שחד משמעית יהיה ברור שאין עוד כפל תעודות. בגדול עשינו פה היסטוריה במה שלא העזו לגעת 73 שנים עשינו את זה, זו כוחה של הממשלה הזו. זו ממשלה שבאה לעשות, ממשלה שבאה לשנות, ממשלה שבאה לקדם את מדינת ישראל קדימה ולא להתעסק רק בקומבינות פוליטיות ובאשכר מאכר. יש לנו דרך ארוכה ויש לנו עוד המון עבודה אחרי שיעבור התקציב וחוק ההסדרים. לכן אני מבקשת להתנגד לכל ההסתייגויות לחוק הזה ולהצביע כנוסח הוועדה."

חה"כ יעקב מרגי (ש"ס) הביע ביקורת כנגד התקציב והרפורמה:

"זו ממשלה שמעמיקה את הקרע בעם את השיסוי של חלק אחד בעם נגד החלק השני ובמיוחד כנגד הציבור החרדי, לאומי והציבור עם תפיסת עולם הימנית. רפורמת הכשרות באה אך ורק לפגוע במוסד הרבנות הראשית כדרישת התנועה הרפורמית. את הרפורמה הזו השר מתן כהנא עטף בנימוקים יפים נימוקים נעימים לאוזן, הורדת יוקר המחיה, תחרות לשיפור השירות ואני שואל ידידי מי לא רוצה שזה יקרה? אני אומר לכם עם הרפורמה הזו זה לא יקרה פרט לפגיעה במוסד הרבנות הראשית, מוסד שלטוני יהודי מפואר רב שנים ויש מה לשפר בו. לו רצתה להשקיע המדינה במוסד הרבנות הראשית שנים רבות האוצר ומשרד המשפטים עצרו וסרסו כל עבודת שיפור של המוסד הזה.

עכשיו מי ששקע והאבק בקרב על רפורמת הכשרות והמלחמה ברבנות הראשית ותשלום האתנן לידועה בציבור של הממשלה הנוכחית שהיא התנועה הרפורמית בארצות הברית יצא השר כהנא בהצרה בומבסטית וכובשת כותרות, מהפכה בשירותי הדת. הוא יחליף את כל הממונים וראשי המועצות הדתיות במאגר ממונים ש-50% מהם יהיו נשים, הינה גל של מחיאות כפיים ושקט חרישי מהפקידות שומרת הסף. שנים רבות לא אפשרה הפקידות והיועצים המשפטיים שומרי הסף לכאורה למנות ממונים בניגוד לחוק שירותי הדת היהודיים אלא רק לאחר מיצוי כל ההליכים להרכבי מועצות דתיות. מה הם מועצות דתיות? מועצות שמשקפות את פני מועצת העיר. מועצה דתית חייבת לשקף את פניה של מועצת העיר שנבחרה בבחירות דמוקרטיות.

עתה השר כהנא יארגן לעצמו מאגר של ממונים בצבע מסוים שיהיה מקובל על ליברמן שדואג לכל סממן יהודי לאחרונה ולתנועה הרפורמית אשר שוכנת בחיקו של השר כהנא ושל ליברמן שיסדר לו את הבייס החסר לו וכולם שותקים ולא תהיה כתבה אחת על מינויים פוליטיים או מינויים של מקורבים כפי שאין היום כשמירב מיכאלי ממנה מקורבים ויאיר לפיד ממנה מקורבים הכלבים נובחים והשיירה עוברת."

חה"כ אבי מעוז (הציונות הדתית) גם התייחס לרפורמת בפרט ולמגמת השינוי בשירותי הדת היהודיים ככלל:

"היד הארוכה של ליברמן חה"כ יוליה מלינובסקי שהובילה את הדיונים על רפורמת הכשרות הוכיחה שוב ושוב מה המוטיבציה שמניעה אותה. האופן שניהלה את הדיונים בוועדה נבע משנאת הרבנות ולא מאהבת הכשרות, אבל השר כהנא שיש לו המון זכויות בתור לוחם וטייס והגיע לפוליטיקה מתוך הציבור הדתי לאומי במודע בחר כאילו לעצום את עניו והמשיך לטעון כאילו שהרפורמה תועיל לכשרות, לרבנות הראשית ותוריד את יוקר המחייה.

השקרים הללו הופרחו במהלך דיוני הוועדה. בניגוד לעמדת היועצת המשפטית של הכנסת הרפורמה הוצמדה לחוק ההסדרים למרות שלא הייתה שייכת אליו כלל. בכדי לוודא את העברתה הוכנסה ברפורמה מעורבות פוליטית לעניינים המקצועיים הלכתיים על ידי מתן סמכויות לא רלוונטיות לשר לשירותי דת ועל ידי עירוב שר האוצר בקביעת תוכנית ההשגחה והפיקוח עליה שהיא לב ליבה ההלכתי של הכשרות.

קידום רפורמת הכשרות מבטא עירוב הון שלטון במובן הכי חמור שלו כאשר נודעו הקשרים בין הגורמים הפוליטיים לבין הגופים העסקיים שעתידים ליהנות מהרפורמה. הועצמה הבעייתיות של יחסי משגיח מושגח פי כמה וכמה כאשר הוכנס האינטרס הכלכלי והעסקי והוצמד לתוך עולם הכשרות. נעשה ניסיון לשחק בנתונים תוך הסתרת האמת שהרפורמה וזו האמת תייקר את עולם הכשרות ותעלה את יוקר המחייה והעיקר והכי חשוב הנזק הרוחני לרובו של עם ישראל שרוצה לאכול אוכל כשר, תוך פגיעה קשה במציאות הנוכחית בה המציאות הכללית במדינת ישראל היא כשרה בזכות הרבנויות המקומיות ומעליהן הרבנות הראשית לישראל.

זהו רק הפיגוע התודעתי הראשון של ממשלת כל אזרחיה בזהותה היהודית של המדינה כפי שהצהירו בגאווה ובשחץ ראשי מפלגות הקואליציה והשרים השונים. בקנה נמצאות עוד רפורמות באותה מגמה השר כהנא שוב בשיתוף ועידוד של המפלגה שכפי הנראה נשענת גם על ציבור בוחרים שאיננו יהודי שהוכנס לצערנו לארץ, מתכוון לבצע רפורמה גם במערך הגיור כמובן שגם שם הוא יסביר לציבור עד כמה זה נחוץ דווקא לטובת היהדות ולטובת המדינה. אבל בפועל מה שהוא מתכוון לעשות זה עוד שלב בהחלשת כוחה של הרבנות הראשית.

הגיור יופרט עם ישראל יתפזר לרסיסים, הגיור יימסר לכל דחפין ולכל רב שיוכל להקל בניגוד למקובל ולמוסכם בקרב גדולי ישראל מדורי דורות והדבר כמובן ישרת את אותם ארגונים ליברלים שכבר כיום מנסים בכל כוחם להחליש את כוחה של הרבנות הראשית ולנגוס בה. כמובן שבשתי הרפורמות הללו התנועה הרפורמית רק מחכה מעבר לפינה בצפייה לקבל בהמשך מהשלל ולחזק את הלגיטימיות שהיא כל כך מייחלת לה. גם מתווה הכותל שראש הממשלה נפתלי בנט ניסה לקדם שלא בהצלחה בעבר עומד על הפרק ומחכה לתורו. יחד עם חבר הכנסת הרפורמי של הממשלה שלא מתבייש לעבור על החוק ולבצע פרובוקציות עם ספר תורה ברחבת הכותל המערבי מקום שלתנועתו מעולם לא היה עניין בו ובמה שהוא מסמל.

מתכוונת הממשלה לחלק את הלב של עם ישראל את הכותל המערבי שריד בית מקדשנו ובעזרת חלוקתו לתת מתן לגיטימציה לאותה תנועה שהמציאה לעצמה דת חדשה. בנוסף השר כהנא החל לפעול כפי שפורסם לשינוי הגוף הבוחר של הרבנות הראשית בניסיון לשנות את פניה של הרבנות הראשית לישראל והופכה לגוף ליברלי ליותר ומחויב פחות לדעתם של גדולי ישראל בדורות האחרונים ובדור הנוכחי."

שינוי גודל גופנים