שרת התפוצות ציפי חוטובלי בריאיון למקור ראשון: "אני מפרידה בין הזהות שלי כאורתודוקסית, לתפקיד של שרת התפוצות".

במהלך סוף השבוע, שבת 25.1.2020 התראיינה שרת התפוצות ח"כ ציפי חוטובלי  (הליכוד) לעיתון 'מקור ראשון'. ריאיון זה, הינו הריאיון הראשון של ח"כ ציפי חוטובלי כשרת התפוצות של מדינת ישראל.

כזכור, לפני כשנתיים ח"כ ציפי חוטובלי התראיינה לערוץ i24 המשדר באנגלית, ואמרה כי רוב יהודי ארה"ב אינם מבינים את ישראל ומותחים עליה ביקורת משום ש"הם מעולם לא שלחו את ילדיהם להילחם עבור ארצם". עוד אמרה אז ש"רחבת עזרת ישראל בכותל המערבי (הרחבה השוויונית) ריקה רוב הזמן, משום שהכותל אינו מעניין את אנשי התנועה הרפורמית אלא מהווה בעבורם הזדמנות להשגת הכרה".

דבריה חוללו סערה בקהילות היהודיות ובתקשורת העולמית. ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר כי הוא מגנה את הדברים, וחוטובלי התנצלה והבהירה כי הציטוטים שפורסמו אינם משקפים את יחסה ליהדות ארה"ב.

עד כה, לא התראיינה ח"כ ציפי חוטובלי אך עם מינויה לשרת התפוצות פרסמה הודעה לתקשורת בה הבהירה כי היא מתכוונת לעמוד בקשר עם כל הזרמים.

במהלך הריאיון למקור ראשון הדגישה:

"נושא הקשר והאחדות עם העם היהודי הוא השני בחשיבותו במסגרת הביטחון הלאומי שלנו כעם, אחרי ביטחון מדינת ישראל. אנחנו חלק מעולם יהודי גדול. נושא התפוצות, היה משמעותי ביותר בעיצוב חיי. במסגרת השירות הלאומי שלי פעלתח בקהילה היהודית באטלנטה, קהילה מדהימה וחמה. עברתי שם חוויות משנות חיים. שם למדתי שהסיפור היהודי הוא הסיפור הגדול. אני אפגוש את כולם, אדבר עם כולם ואכיר את כולם. אני מפרידה בין הזהות האישית שלי כיהודייה אורתודוקסית בישראל, לתפקיד הממלכתי של שרת התפוצות. אני הקול, הפנים והפידבק של ממשלת ישראל ליהדות העולם באשר היא. תפקידי לראות את התמונה הרחבה, כולל צרפת, בריטניה, דרום אמריקה וארגנטינה".

ש: את מבינה את הביקורת כלפייך?

"אני לא נכנסת לשיקולים שלהם, זכותם לבקר. מעמיסים עליי גם הרבה מהפוליטיקה הפנים־ישראלית, שהיא דינמיקה של חילונים ודתיים ושונה מהפוליטיקה האמריקנית של הזרמים. אני כואבת את הריחוק, הרי בסוף אנחנו אחים. המטרה שלי היא אחת, חיבור של כולנו".

ש: את עומדת מאחורי הדברים שאמרת בריאיון ההוא?

"להתנצל זה להבין שלא דיברת בשפה של האנשים שרצית להגיע אליהם. בטח שלא התכוונתי לפגוע. יהודי התפוצות הם אחים שלנו, והם חשובים לנו ולעתיד העם היהודי. החלום שלי תמיד היה להיות שרת החינוך, אז להתחיל מהחינוך היהודי בתפוצות זה מצוין".

לקריאת הריאיון המלא יש ללחוץ כאן