ח"כ אמסלם בדיון וועדת הפנים בנושא מתווה הכותל: "לא ייקרה כלום אם יהדות ארה"ב תעלב, על רה"מ לבטל את מתווה הכותל".

ביום שלישי ה8.11.2016 קיימה וועדת הפנים בראשות דוד אמסלם סיור לכותל ודיון בנושא. יו"ר וועדת הפנים, ביקש לערוך סיור ודיון מיוחד סביב אי יישומו של מתווה הכותל שקבעה הממשלה. בסיכומו של הדיון קרא ח"כ אמסלם לראש הממשלה נתניהו לבטל את מתווה הכותל, וסיכם בכך שיש להתייחס בביטול לקולות העולים מיהדות ארה"ב בנושא.

רב הכותל הרב שמואל רבינוביץ: "המאבקים לא התחילו היום ולא אתמול, אלא לפני שנים. לפני בערך 20 שנה. הרחבה הוקמה לכל הקבוצות שאינן רוצות לנהוג כמו המנהג הקיים בכותל המערבי מזה 50 שנים. היו קבוצות שהשתמשו ברחבה החדשה והיו כאלה שהמשיכו להכנס למרות הפגיעה ברגישות. לפני מספר שנים ביהמ"ש המחוזי בא ואיפשר לקבוצת נשות הכותל להגיע לתוך עזרת נשים עם טלית ותפילין. לגבי ספר תורה יש נוהל שאף אחד לא יכול להכניס. בית המשפט בא ואמר לי כרב הכותל מה בסמכותי ומה לא בסמכותי. כיום, יש 100 ספרים כשרים ומהודרים. הכותל המערבי נהפך לאתר הפגנות. אנשים מנסים לקחת את הכותל כפלטפורמה למאבק שקיים בכלל. לצערי הגדול. השר בנט נקט בהחלטה להרחיב את הרחבה של הכותל הדרומי, הרחבה פתוחה 24 שעות, 7 ימים בשבוע. עד אז זה היה פתוח פעמיים בשבוע למספר שעות. הרחבה בדרך כלל ריקה, נדיר מאד שיש שם אנשים.
באשר לאירועים שבוע שעבר, הוריתי לסדרנים לא להמשיך במאבק כדי שלא תיווצר אלימות. והאירוע זה היה אירוע מצער מאד".
 
ח"כ אורן חזן (הליכוד): "ישנם יחצנים שמנסים לנכס לעצם יהדות חדשה, אם אתם שואלים אותי מיהו יהודי זה כל מי שהיטלר ראה אותו יהודי. אבל ברמת הדת יש כללים. לא דיברו על כלל זרמיה, לא דיברו על דמוקרטית. דיברו רק על מדינה יהודית. זה לא בסדר לנסות להמציא את היהדות מחדש. הויכוח הוא בכלל מהותי, לא איפה תהיה הרחבה ומה גודלה. הויכוח הוא אחד. מנהג הופך לדין. המנהג שלנו הוא לשמור על הפרדה, וככה אנחנו שומרים על הזהות שלנו. נגד כל שונאינו, גם שונאינו מבית". 

ח"כ מיכל רוזין (מרצ): "נשים רבות לא מצליחות להתפלל על פי אמונתן ברחבת הכותל. אתם לא מספקים באופן שויוני את ספרי התורה. עבור נשים אורתודוקסיות, הרחבה השויונית לא תפתור את העניין. הכותל אינו בית כנסת אורתודוקסי, הוא אתר לאומי ישראלי ויהודי. אני לא יכולתי להכנס מכיוון שאני אישה. וככה רב הכותל מנהל את הטקסים הרשמיים, אירועים ממלכתיים וציבוריים. יש 6 מיליון יהודים שמרגישים שמדינת ישראל כורתת איתם גט כריתות, זה אובדן אדיר לעם היהודי ולמדינת ישראל. הרחבה השויונית והמתווה הופכים את הרחבה השויונית לחצר האחורית של הכותל. משהו צדדי שאנשים לא יידעו להגיע. הרחבה איננה נותנת מענה. אני מקווה שהממשלה תעמוד בהתחיבות שלה".
 
בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי): "תפארתנו וגאוותנו כעם הוא החיבור לשרשרת הדורות, עם תרבות ומסורת. ומי שרוצה לבוא ולכבד את המסורת, אהלן וסהלן, אף אחד לא בודק בציציותיו.
העובדה שהמשטרה מחליטה איזה חוק לאכוף ואיזה חוק לא לאכוף. משטרת ישראל היתה צריכה לעצור את הפרובוקציה הזו מראש. הבמה בעזרת ישראל היא בלתי חוקית בעליל, המערכת יכולה לבנות במה בלתי חוקית על גבי העתיקות. אין לזה היתר בניה. יש חוק, ואת הבמה הזאת יש להרוס כי היא בלתי חוקית.
יש היום בג"צ תלוי ועומד, למה לא לטעון שלבית המשפט אין סמכות לעסוק בסכסוכים שנוגעים למקומות קדושים. על פי דבר המלך במועצה. אני לא מבין איך טענת חוסר הסמכות לא נטענת".
 
 
אלעזר שטרן (יש עתיד): "אני שמח שמדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית. אני לא בטוח שאני שמח, אבל היא לא מדינה דתית. אני מתפלל בעזרת הגברים, אבל אמשיך להילחם על כך שאנשים שיש להם מנהג אחר, יוכלו להתפלל במקום הקדוש לעם היהודי. כפשרה- עלינו לקדם את המתווה שמכבד את כולם ומאפשר אחדות. כל החומרות שאנחנו אוספים ומשתמשים בהן לפילוג, פועלות נגדנו. אני מצר על כך שחברי מהזרמים האחרים הפכו ספרי תורה ותפילה להפגנה פוליטית. אסור שספר תורה ישמש להפגנה פוליטית, לא משנה מה העמדה. אני מרגיש שמרוקנים את ספר התורה מהקדושה שלנו. ברגע שהתקבלה החלטת ממשלה, נכון היה שתיושם הפשרה. אני חושב שהתפקיד שלנו הוא לא להמציא את הפשרה מחדש, נשברו אלפי קולמוסים".
 
אכרם חסון (כולנו): " אני כאיש שמכבד את היהדות ואנחנו אחים, אני אומר עצה- צריך ללכת בפשרות .האמונה היא אותה אמונה, היהודים הם אותם יהודים, אף אחד לא יכול לקחת מונופול על הדת. וצריך לשמור על הדמוקרטיה".
 
תמי זנדברג (מרצ): "מאיפה כל אחד ואחד מכם שואבים את הליגיטימציה לחשוב שרק הדרך שלכם היא הדרך הנכונה להיות יהודי. מי שמכם להפקיע את המנהגים של קהילות אחרות שמגדירות את עצמן בצורה שהיא לא פחות לגיטימית משלך? העובדה שמדינת ישראל העניקה את המפתח הממלכתי את המונופול האזרחי לזרם אחד, צר, זאת תקלה שיש הרבה מתנגדים לה. אבל זה לא מעניק את הסמכות לנהוג באי שויון ולנהוג באפליה. מדינת ישראל הכירה בכל מה שאני אומרת, היא מינתה אחראי מטעמה, כמייצגת העם היהודי כולו, ובאמצעות הסוכנות היהודית, וישיבו על המדוכה בשקט במשך שלוש שנים. פשרה כואבת לכל הצדדים. זו מהותה של פשרה. בכאב רב משני הצדדים התקבלה פשרה. והפכה להחלטת ממשלה דמוקרטית, ומאז נגוזה. מפאת חשיבות העניין יש כאב לאנשים רבים כאב אישי ואמוני, כל מי שמאמין לא יכול להתכחש לכאב הזה. החלטת הממשלה קבעה כי עד אשר יישום המתווה באופן מלא, ימשיכו נשות הכותל והזרמים להתפלל ברחבה המרכזית. מי שרוצה שהרחבה הרגילה תישאר אורתודוקסית, חובה עליו ליישם במהירות את המתווה".
 
יעל כהן פארן (המחנה הציוני): "הנושא אינו הכותל. הנושא הוא קבלת הזרמים במדינת ישראל, הדברים שאמר אתמול מעל בימת הכנסת שר הפנים אריה דרעי הם הסתה פרועה, הוא שיקר. אמר שבקהילות רפורמיות הגישו אוכל ביום כיפור, וזה שקר וכזב. וביתד נאמן אומרים שרצח רבין היה ממניעים רפורמיסטיים. יש כאן סיכום, יש החלטת ממשלה, מה שראש הממשלה לא מסוגל לעשות הוא נגד האינטרס האסטרטגי של מדינת ישראל. יהדות ארה"ב שני שליש ממנה הם חברים בתנועות, ואלה תנועות חשובות אסטרטגית למדינת ישראל. את הסיור פתחת בתפילה, אני ביררתי מול הועדה, אין לי שום בעיה שתהיה תפילה. אני מודרת מהתפילה שאתה ניהלת, וזה לא במקום.
 
 
ח"כ יואב בן צור (ש"ס): אני מברך את היו"ר על היוזמה לקיים את הסיור אבל לא כל כך אהבנו את מי שהשתתף בסיור. מאז כניסתו של הרב רבינוביץ אין ספר שהכותל שודרג בכל הרמות, ואף אחד לא יכול להתלונן חוץ מקומץ קטן שעושים רעש יותר מגודלם, משטרת ישראל עושה עבודה נהדרת בכותל המערבי. אני רוצה לומר לח"כ מיכל רוזין הפרובוקציות שאתם מנסים ליצור, הקבוצות האלה מנסות לשנות סדרי בראשית, אנחנו חושבים שאף אחד לא יוכל לעקור את המסורת רבת השנים, לא ניתן לאף אחד לפגוע ברגשות המתפללים. לא משנה המחיר אשר יהיה. 
הרפורמים הקונסרבטיבים, אלה שיהודים, אחינו הם, אנחנו לא שוללים אותם, אנחנו מעדיפים לוותר על יהדות מהסוג הזה. עדיין זאת לא הסתה.
 
 
ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני): אנחנו הולכים אחורה ולא קדימה. יש נקודת התחלה, נקודת ההתחלה היא המתווה שעליו החליטה ממשלת ישראל. עבדו על זה שנים, הגיעו למצב שכולם הסכימו, ויש מתווה. עכשיו ראש הממשלה קיבל רגליים קרות. צריך להשלים את המתווה וליישם אותו. מה קרה? כבר עשינו את זה? יצא לדרך. בירכו כולם. החברים החרדים נבהלו. ועכשיו צריך לחזור למו"מ שסוכם ונוהל במשך שנים, זה נגמר. יש עוד שניים שלושה נושאים, לא פחות חשובים שכדאי להתפנות אליהן. היום מתנהלות בחירות בארה"ב. מחר בבוקר הראשונים שיבנו את הגשר לממשל החדש בארה"ב יהיו יהודי ארצות הברית. הראשונים שיתגייסו לעזרת מדינת ישראל הם יהודי התפוצות. בכל רגע נתון של מדינת ישראל, ברגעים ביטחוניים מדיניים וכלכליים, יהודי ארה"ב היו, והם עדיין שם. בשיח בינינו לבין יהדות התפוצות צריך שממשלת ישראל תעמוד בהחלטה שלה. אסור לנו להפנות כתף קרה לרוב רובו של העם היהודי.
 
ח"כ יהודה גליק (הליכוד): "כשאני רואה מה אנשים עושים בשם התורה ובשם השנאה, זה פשוט כואב. מיליוני יהודים מתפללים בסגנון תפילה אחר. חובתנו לכבד את כל היהודים להתפלל בכותל. אני יודע שאי אפשר לרצות את כולם כל הזמן. אבל צריך לכבד. מי שקורא להם גימיק ומי שקורא להם כנופיות, לא מכבד אותם. מי שדוחף יהודי שאוחז בספר תורה- מחלל את התורה פי כמה.
 
חבל שהכותל הופך למקום לקדם אג'נדות, לא יודע למה זה מפריע שנשים קוראות בתורה. לכן, אם יש החלטה, צריך לכבד את זה. יש מתווה. אי אפשר להשאיר את זה תלוי באויר בלי פתרון, ודווקא כיוון שרב הכותל היה שותף מלא בכל הדיונים, מן הראוי שממשלת ישראל תיישם אותה.
 
ח"כ בני בגין (הליכוד): "מצבנו מכאיב, הכותל המסמל את אחדות העם, הוא נושא למחלוקת קשה המלווה בביטויים חריפים. חריפות לא טובה. מצבנו לא טוב. מצב לא טוב צריך לפתור, קשת רובינסון היא מקום מרוחק מהרחבה המסורתית, הכתובת הנפלאה שנמצאת שם (וראיתם ושש לבכם ועצמותיכם כדשא תפרחנה) היא שריד של עלייה לרגל למקום שבו יהודים נשאו את תפילותיהם לקימומו של המקום החרב.  לוי אשכול נהג לומר בחכמתו 'כל אחד רוצה פשרה. פשרה כדרכו' ואנחנו נמצאים במצב הזה. אין מנוס מיישום המתווה. יתכן שביישום עצמו יהיה צורך בשיבוץ וסיתות מסוים, אבל אין דרך אחרת, כדי שלא נמשיך להתבוסס בעצם ובכאב ובסיכון שאנחנו לוקחים על כולנו.
 
ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה): "לא מדובר פה בכותל המערבי. המרצע יצאה מן השק.
מדובר בכנופיות שהולכים לגולדסטון להלשין על עם ישראל. יש חוק במקומות הקדושים. אני רוצה מפה להזהיר את שופטי בגצ, אסור לבגצ להתערב במקומות קדושים . אני מזהיר כל מי שירצה לכבוש ולהרוס את הדמוקרטיה הישראלית אסור לבגצ ולמשטרה ולממשלה להיות כלים ביד הכנופיות הרפורמים. מקום שלהם להתפלל קיים שנים, במתווה הזה הם הכניסו בדלת האחורית שהם כופרים ברבנות הראשית ולוקחים את הסמכות שלה".
 
ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני): "הכותל הוא לא מקום לקבל אג'נדות? בעל הבית לא צריך קידום. האג'נדה בכותל היא של בעל הבית. המקום עצמו הוא אג'נדה. אילו הייתי בחורה מתפללת הייתי נאבקת על זה שם. ביהדות לאורך כל הדורות תמיד היו אג'נדות. בית הלל ובית שמאי. אבל היום אנחנו במקום שיש אג'נדה שמקבלת הגנה בלעדית מהשלטון של המדינה היהודית, ולא מכיר ביהדותן של אג'נדות אחרות. הכאב הגדול מכולם – מדינת ישראל לא מכירה בכל סוגי היהודיות והיהודים. וההדרה של סוגים רבים של יהודיות ויהודים מהכותל היא סמל לכאב הנורא ולקרע שהולך ומתהווה בעם היהודי. כי זמן שאחינו ואחיותינו נאבקים על זכותם לקבל פה שויון זכויות, אני מודה על זה. יבוא זמן שהם כבר לא יראו בנו בית.
 
ההלכה מאז ומעולם התפתחה עם החיים. תמיד ידעו למצוא פתרונות, ותמיד ידעו להתקדם. תמיד היו שלל פרשנויות שונות להלכה. הכותל הוא מקום קדוש לכל היהודיות והיהודים, ולכן חייב להיות נגיש באותה מידה לכל אחת ואחד.
 
ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה): "אני מתפלא איך אנשים אינטליגנטים מנהלים דיון כזה ארוך על דברים שהם, ובואו נקרא לילד בשמו, מדברים על נגישות. היו מאות מיליוני אנשים בכותל המערבי, נוצרים ויהודים, ואיפה היתה בעיה לבוא להתפלל בכותל? מדברים על נגישות לכולם בשם הדמוקרטיה. איפה הפריעו להתפלל? זו פרובוקציה מתוכננת ממומנת ומתוקשרת היטב.
באה תנועה של אנשים, ואני לא מדבר על האנשים, אחינו הם ואני מקווה שיחזרו כולם בתשובה, 
באה תנועה שהדבר האחרון שהיא מקדשת זה הדברים הישנים, ואתם מבקשים דווקא שמה לשנות סדרי בראשית. זאת פרובוקציה. אתה דיברת בשם העם, בשם היהודי הפשוט, המסורתי, היופי של הפשטות, ככה חושב רוב העם היושב בציון, ולא אלה שיושבים על מכונות הכסף המשומנות".
 
ח"כ מיקי לוי (יש עתיד): מה שקורה בוועדה זו שנאה ושנאת חינם, שבגללה חרבה ירושלים. לאן אתם מובילים אותנו, אלה הויכוחים שאתם מביאים לשולחן. תתביישו. יש כעס אדיר על מדינת ישראל. הם יהודים לכל דבר, והם אחינו. מדובר בשישה מיליון יהודים, ונשאלת השאלה אם אנחנו רוצים לאבד אותם. אני שמעתי אמירות מאת קשות. כשרציתם מיליארד דולר לקלוט את יהדות אתיופיה, באתם אלינו. כשיקרה לנו משהו, זה היתה קודם כל יהדות ארה"ב. לכן, יש החלטת ממשלה, אנחנו צריכים לממש אותה.
 
ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד): "חוק המקומות הקדושים קובע שיש לאפשר גישה למקומות הקדושים לכל אדם, ועל כך דין 5 שנות מאסר. מדוע לא מחילים דין זה?"
 
נציג משטרת ישראל מפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי: "יש לנו הרבה שיקול דעת מבצעי, ברור לנו מתי להתערב ומתי לא.  ברחבת הכותל, יש לנו מתחמים עם עשרות שוטרים ששומרים על המעמד, ואז התקבלה החלטה שאומרת שאין למשטרה מקום להתערב בנעשה ברחבת הכותל.
תפקיד המשטרה הוא לא לרדוף ולא למנוע, כל זמן שאין פגיעה באנשים אחרים ואין הפרת סדר.
האחריות הרחבה היא של רב  הכותל, והדברים ברורים, מה מותר ומה אסור. כשלאזרח יש בעיה, הוא קורא למשטרה. לו היתה בקשה שאומרת 'תעזרו לנו למנוע את הכניסה' אני מניח שהיינו מסייעים.
 
רב הכותל הרב שמואל רבינוביץ: "שמעתי דברים מאד קשים. לצערי הגדול אני מרגיש שאני המבוגר האחראי היחיד, שמנסה לנהל מול קבוצות קיצוניות שמנסות להבעיר שנאת חינם בכותל המערבי. הגיע הזמן שכולם יקחו קצת פסק זמן, לא יקרה כלום אם בכמה ראשי החודשים הקרובים ייקחו על עצמן התנועות ונשות הכותל לעשות את התפילות שלהן במקום אחר כפי שיבחרו, כדי להחזיר את הכותל למקום מאחד.
 
 
ח"כ דודי אמסלם (הליכוד): "אני יזמתי את הדיון כי אני ראיתי אלימות של אנשים שמחזיקים ספרי תורה, הסדרן בכותל אולי לא הגיב נכון. לכן, אני חושב שאלימות היא אלימות ואסור להפעיל במקום הזה אלימות גם כי לא מפעילים אלימות במדינת ישראל הלכת כמה וכמה לא ברחבת הכותל, הלכת כמה וכמה לא כשמביאים מנהיגים יהודים ורוצים לצלם איזשהיא אלימות עבור יהדות ארה"ב. עכשיו אני רוצה להגיד לגבי הנושא של האמריקאים, אני מכבד את כל היהודים בעולם ובכללם את כל היהודים האמריקאים, כל יהודי בעולם הוא אח שלי. אבל, זה לא קשור לסוגייה, רוב ואגב היהודים בארץ ישראל הם אורתודקסים, בתפיסה. לכן, הכללים שלנו גם אם הם משפיעים באמריקה, אנחנו לא קובעים ליהודים באמריקה איך להתנהג שם. לכן, אני רוצה לקרוא מפה לרה"מ לפעול להחזרת מתווה הכותל, אני לא מאמין בו, צריך לחזור חזרה למסורת ישראל כפי שהיה. עם כל הכבוד ליהודים האמריקאים, הם לא אמורים להשפיע עלינו כאן, גם הם ייעלבו זה בסדר, לא ייקרה כלום אם הם ייעלבו, הם לא עושים לנו טובה, לכן אני קורא לרה"מ להחזיר חזרה את המתווה".