תקדים: חובת דיווח נוכחות ופעילות מוטלת על רבני היישובים והמועצות האזוריות

בהוראתו של סגן שר הדתות, אלי בן-דהן, פרסם מנכ"ל המשרד לשירותי דת, אלחנן גלט, חוזר אשר מגדיר את תפקיד רבני היישובים והמועצות האזוריות ומחייב אותם למלא דו"ח נוכחות ולדווח באופן קבוע על פעילותם. החוזר מבקש לעשות סדר בהגדרת תפקיד הרבנים, וכן להבטיח שתפקידם נעשה כראוי. פרסום החוזר עורר כעס רב בקרב הרבנים, אשר מבטיחים להלחם בגזרות החדשות. חשוב לציין שהוראה זו אינה חלה על רבני עיר.

החוזר מבקש להגדיר את תפקיד הרבנים כדי למנוע פרשנויות מוטעות שלו. ע"פ החוזר, רב היישוב או מועצה אזורית ישתתף ברוב התפילות המתקיימות באחד מבתי הכנסת ביישוב, יארגן שיעורי תורה ופעילויות תורניות יערוך חופות, יבקר חולים, ישתתף באירועים ציבוריים וחינוכיים, בבריתות, בחתונות, במסיבות בר ובת מצווה, בלוויות, בניחום אבלים ואזכרות. זאת, כל עוד האירועים הללו מתרחשים במרחק של 35 ק"מ לכל היותר ממקום הכהונה.
בנוסף, נכתב בחוזר ש"על הרב להיות זמין לבני קהילתו הן באופן פיזי בעיקר בשעות הערב, שבתות ומועדי ישראל, והן בטלפון סלולארי".
מעבר להגדרת מהות התפקיד, בחוזר נקבע גם כי בכל שלושה חודשים יעמוד תפקוד הרבנים לבחינה: "המשרד לשירותי דת, אשר מתקצב את שכר הרבנים בהתיישבות, יבצע פיקוח באמצעות אגף משאבי אנוש במשרד, על עבודת הרבנים. נציגי האגף יערכו ביקורות בשטח באופן אקראי, בכדי לבחון מקרוב את תפקודם של הרבנים ואת אופן העסקתם" – כך, ע"פ אלחנן גלט. 
התכנון הוא שכל רב יעביר לוועדת פיקוח מיוחדת דו"ח תפקוד רבעוני, כתנאי להמשך תקצוב שכרו. כמו כן, נקבע כי "רבני ישובים ורבנים אזוריים יחויבו, כפי שאף נקבע בעבר, בהגשת דיווח חודשי אודות ימי חופשה ומחלה למעסיק כתנאי לזכאות למיצוי זכויות עם פרישתם… דיווח על ימי מחלה יהיה אך ורק בכפוף להמצאת אישור רפואי".
חשוב להזכיר, כי על אף שמדובר בתקדים, כבר בשנת 2008 נערכה וועדה בנושא אשר הוקמה במשרד המשפטים בראשות עו"ד הראל גולדברג (כיום היועץ המשפטי לרבנות הראשית). הוועדה המליצה לערוף פיקוח קפדני על תפקוד הרבנים, אולם המלצה זו לא יושמה, הודות להתנגדות הרבנים.
כמו כן, חשוב לציין שהוראות החוזר אינן מתייחסות לרבני עיר, שכן הם בעלי מעמד של נבחרי ציבור. 

החוזר עורר, כאמור, את זעמם של הרבנים. ארגון הרבנים בהתיישבות החליט להלחם בקביעות החדשות, כאשר הטענה היא שהדברים עומדים בסתירה להסכמים הקיבוציים שנחתמו עם חברי הארגון. כמו כן, תקף יו"ר הארגון, הרב יוסף שלוש, את בן-דהן ותפקודו. 

לכתבה בנושא באתר "Ynet" לחץ/י כאן

שינוי גודל גופנים