תקדים היסטורי: אישה מונתה כקאדית בבית הדין השרעי במדינת ישראל

בתאריך ה-25.4.2017 אישרה הוועדה לבחירת קאדים (שופטים בבתי הדין המוסלמים העוסקים בדיני משפחה החלטה היסטורית ומינתה אישה ראשונה בתפקיד קאדית, שופטת בבית הדין הדתי המוסלמי,  עו"ד הנא חטיב, בעלת תואר שני במשפטים שהתמחתה בתחום דיני אישות והדין השרעי, והוסמכה גם כמגשרת. יש לציין שזאת לאחר שבמשך שנים, המפלגות החרדיות ניסו למנוע מהלך זה, על מנת למנוע תקדים אשר ישפיע על מינוי נשים כדיינות בבתי הדין הדתיים היהודים של מדינת ישראל.

להלן לקט התבטאויות במערכת הפוליטית:
יו"ר הוועדה, שרת המשפטים איילת שקד:
"עשינו צדק במקום שתפקידו לעשות צדק ובחרנו לראשונה אישה לתפקיד קאדית, דבר שלטעמי היה צריך להתרחש לפני זמן רב. זו בשורה גדולה לאישה הערבית ולחברה הערבית בכלל. אני נרגשת על הבחירה הזו ומקווה שזוהי רק סנונית ראשונה לפני בחירתן של נשים נוספות לתפקיד".

ח"כ עיסאוי פריג' (מרצ):
"לראשונה בישראל, נבחרה היום אישה לכהונת קאדית שרעית, תפקיד מקביל לדיין בבית הדין הרבני. אני גאה להיות המוביל שהביא להישג הזה, שיקדם את השיוויון בין גברים ונשים בחברה הערבית. יחד עם חבריי בוועדה, בראשות שרת המשפטים שקד, אנחנו מסיימים אפלייה של שנים נגד נשים מוסלמיות. הגיע הזמן שקולן של נשים ישמע, בכל הסוגיות שעל סדר היום החברה המוסלמית בישראל. מברוכ לעו"ד הנא חטיב. אני בטוח שהיא תעשה עבודה מצויינת".

ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני):
"בחירתה של עו״ד הנא ח'טיב לקאדית הראשונה, בתולדות מדינת ישראל, היא לא רק בשורה לנשים המוסלמיות אלא בשורה חשובה מאין כמוה לכלל הנשים במדינה. לפני כמה חודשים הצעתי לשרת המשפטים למנות את עו"ד הנא ח'טיב לקאדית ראשונה, היום החלום הפך למציאות – בשורה עם מסר של שוויון ועוצמה לכל הנשים בישראל – מוסלמיות, יהודיות, דתיות וחילוניות. אני תקווה שזה יפתח פתח לנשים לכהן בתפקידי מפתח בבתי הדין של כל הדתות… אני רוצה בהזדמנות זו לברך גם את חברתי שרת המשפטים ח"כ איילת שקד, שהשכילה לראות את הבשורה שביוזמה ונרתמה להביא אותה לידי מימוש.."

ח"כ עאידה תומא-סלימאן (הרשימה המשותפת):
ברכות להנאא חטיב – הקאדית השרעית הראשונה בארץ…מינוי זה הינו תוצאה של שנים ארוכות של מאבק, אכן זה רגע מכונן והיסטורי במאבק התנועה הפמיניסטית בארץ. הגיע הזמן להאמין בכוחן של הנשים הערביות בלמלא כל תפקיד בקבלת ההחלטות וההשפעה בחברה ובמדינה בכלל ולהסיר את החסמים מדרכן"
כבר חלפו יותר מעשרים שנה על תחילתו של מאבק חשוב זה, שניהלנו ביחד עם העמותות הפמיניסטיות בחברה הערבית, בשנת 2000 הגשנו תביעה לבית המשפט העליון בנדון ומאז, המאבק רק צבר יותר תמיכה והתחזק. משנבחרתי לכהן בכנסת ותחילת עבודתי כיו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה הצבתי מינוי קאדית שרעית בראש סולם מעייני, הגשתי ביחד עם חברי חה"כ עיסאווי פריג' הצעת חוק שנדחתה אבל תוך מתן החלטה משרת המשפטים חה"כ איילת שקד להבטיח מינוי ערבייה כ-קאדית בבית הדין ה-שרעי. דבר שאכן קרה בסוף".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ):
"ראשונה נבחרה היום אישה לכהונת קאדית שרעית. מתי יגיע השוויון גם לבית הדין הרבני?"

ח"כ רחל עזירה (כולנו):
היסטוריה! מעניין מתי ההיסטוריה תגיע גם לבתי הדין הרבניים? כיום לא מאפשרים לנשים לשמש אפילו כעוזרות משפטיות למרות שזה לא עניין הלכתי, בטח שלא מאפשרים לנשים להיות דייניות. היום, הנא חטיב, נבחרה לקאדית הראשונה בבתי הדין השרעיים בישראל. הנא היא עו"ד בעלת תואר ראשון ושני במשפטים ותשמש כשופטת בבתי הדין המוסלמיים. כל הכבוד! בקרוב אצלנו.