תמר זנדברג: "הרבנות מייצגת את המונופול של האורתודוכסיה על מוסד הנישואין!" – דיון טעון במיוחד נערך אתמול בנושא הצעת חוק המבקשת לאסור על רבנים לקבל תמורה בעבור עריכת חופה וקידושין. קראו את עיק

אמש (30.12.13) התקיים בוועדת הפנים והגנת הסביבה דיון בנושא הצעת חוק שירותי הדת היהודיים (תיקון – איסור קבלת תמורה בעדה עריכת נישואין) התשע"ג 2013.
משמעות החוק היא שיוטל איסור מוחלט על רבני עיר לקבל תמורה (מלבד משכורתם) עבור עריכת חופה וקידושין.
רוב הדיון עסק באספקטים טכניים של החוק, כאשר הוויכוח העיקרי היה סביב השאלה האם זוג מעיר מסוימת שרוצה להתחתן בעיר אחרת יצטרך לשלם כסף נוסף בעבור נסיעותיו של הרב.
אולם, הייתה זו ח"כ תמר זנדברג שצעקה את צעקתם של היהודים הלא-אורתודוקסים וטענה שוב ושוב שלא צריך לכפות שום דבר, וכן שיש צורך להכיר ברבנים רפורמיים, קונסרבטיביים וחילונים. 
בסופו של הדיון קבעה יו"רית הועדה, ח"כ מירי רגב, מספר עקרונות מנחים אשר לפיהם יש לשנות את החוק לקראת דיון נוסף.

להלן עיקרי הפרוטוקול (הפרוטוקול המלא יעלה בהמשך):

שולי מועלם-רפאלי: "החוק בעצם מדבר על הרצון שבמדינת ישראל, שהיא מדינה יהודית, שירותי הדת הבסיסיים במדינה יינתנו בחינם לכל דורש. כמו שאנחנו נותנים שירותי קבורה בסיסיים בחינם, כמו שאנחנו באים לטבול במקווה במחיר שהוא קבוע אותו דבר גם עריכת חופות… אנחנו מדברים בחוק הזה על רבנים שמקבלים שכר ממדינת ישראל. אין לי שום עניין למנוע מראשי ישיבות שנוסעים לחתן תלמידים שלהם ברחבי כל הארץ או מרב כזה או אחר שיש הרבה מאד אנשים שרוצים שהוא יחתן אותם… לרוב הזוגות בישראל עדיין אין ראש ישיבה, הלוואי ונגיע גם מקום הזה. רוב הזוגות נרשמים לנישואים במועצה משלמים את אגרת הנישואין ואין מקום לדרוש מהם תשלום נוסף כאשר רב שמקבל שכר ממדינת ישראל בא ועורך להם חופה…. בהצעת החוק אנחנו בעצם אוסרים קבלת תמורה או טובת הנאה אחרת עבור עריכת חופה… רב שאחד מבני הזוג שנישא גר תחת תחום אחריותו או שהחופה מתבצעת תחת תחום אחריותו לא יקבל סכום נוסף מעבר לשכר שמקבל ממדינת ישראל. אני שמחה מאד שבמדינת ישראל יש שירותי דת ממלכתיים."

מיר רגב: "יבואו למועצות הדתיות ויגידו יש לנו תאריך לחתונה ויגידו להם לא. הרבנים שאתם רוצים מלאים, אין לכם ברירה. קחו רבנים אחרים. אז מה עשינו בזה? עוד פעם יצטרכו להוציא כסף. 3000-4000 שקל… צריך להיות כתוב בחוק שהחובה של מועצה דתית היא לאפשר רבנים שישיאו את הזוגות בחינם… ואני מקווה שתביאו רבנים טובים שהציבור ירצה אותם… אם רוצים להשאיר את המצב כמו שהוא בואו לא נעבוד על עצמנו: נשלם שחור ולא נוציא חשבונית."

מירי רגב: "… אני לא אאשר את החוק הזה אם בתוך החוק לא יהיה כתוב שהמועצות הדתיות יאפשרו שירות של עריכת נישואין בחינם – אחד, ב – מגוון של רבנים מאסכולות שונות."

נתן נתנזון, חבר המועצות הדתיות: "יש לנו בעיה חדשה בפתיחת אזורי רישום נישואין. אם באמת יהיה מצב שזוג נרשם לנישואין בבאר שבע, אז מועצה דתית באר שבע צריכה לדאוג לו לרב. הוא גר עם שני סטודנטים שגרים בחיפה והתחתנו בחיפה, אז צריך לדואג לו לרב. אבל הרב, אם הוא נוסע מבאר שבע לחיפה הוא צריך לקבל תמורה על הנסיעה הזאת גם אם הוא עובד מועצה דתית."

מירי רגב: "השאלה האם אפשר לעשות העברה תקציבית." 

קריאה: "יעשו איזונים טבעיים…"

מירי רגב: "לא בטוח"

נתן נתנזון: "ברגע שהזוג ידע שהוא בא להירשם לנישואין שחוץ מעלות רישום הנישואין יש לו עלות של הובלת הרב ממקום שבו הוא נרשם למקום שבו הוא רוצה להתחתן יכול להיות שהוא ישקול שוב אם כדאי לו להפסיד את המאה שקל של השהייה בחיפה… שיעשה את החשבון שלו."

מירי רגב: "לא. הוא צריך לקבל החזר… זה כמו חייל שיש ימים שהוא לא אוכל בבסיס, הוא מחזיר קבלה וחשבונית."

הראל גולדברג , הרבנות ראשית: "אין שום הבדל בין עריכת חופה וקידושין בהקשר שלנו לבין תזמורת בחתונה, לבין שכירת האולם…"

תמר זנדברג: "מה?! עמדת הרבנות היא מאד מעניינת!"

שולי מועלם-רפאלי: "מה המשמעות של מדינה יהודית עם ככה?!"

תמר זנדברג: "אני באמת לא רציתי להזמין רב לחתונה שלי!"

מירי רגב: "אז ברגע שיוצאים מהאזור הגיאוגרפי – זה על חשבון הזוג."

מירי רגב: "אני רוצה שמי שהולך להתחתן יוכל לבחור את הרב שהוא רוצה!"

תמר זנדברג: "רפורמים. חילונים. קונסרבטיבים."

מירי רגב: "כן. גם רפורמים וחילונים…"

נתן נתנזון: "לא לא! הרפורמים… זה לא מותר ע"י הרבנות אנחנו לא יכולים! מה שהרבנות הראשית לא מאשרת אני לא יכול…"

תמר זנדברג: "הרבנות מייצגת את המונופול של האורתודוכסיה על מוסד הנישואין!"

נסים זאב: "היא מייצגת את טובת ישראל!! מה זה הרבנות?"

תמר זנדברג: "הרבנות זה מוסד של המדינה עם כל הכבוד! בתורה לא כתוב הרבנות הראשית נכון?"

שולי מועלם-רפאלי: "לא, אבל בתורה לגמרי ברור מה צריך כדי להיחשב לרב."

מירי רגב: "אני בגדול – נוטה לקבל הצעת חוק שתלך בכיוון הזה: 1. שיהיה כתוב בחוק שזה חינם. 2. שיהיה מאגר של רבנים כדת וכדין. 3. ברגע שזה באזור אחר בגין פתיחת אזורי הרישום, צריך לחשוב מי יממן… יכול להיות ששווה לעלות בעוד 100 ₪ את האגרה אבל להוריד את הנטל של 2000-3000-4000 שקל שבני זוג משלמים בעבור ערכית חופה. עכשיו, גם רבני צוהר לוקחים כסף."