תושבי יפו במחאה על הריסת בית עלמין מוסלמי עתיק. ח"כ אזולאי: "צריכים לתת את הדעת על פגיעה בכבודם של המתים".

במהלך שבוע שעבר, חמישי 11.6.2020 הפגינו תושבי יפו אשר מתנגדים להקמת מעון לדרי רחוב באתר בו התגלה בית עלמין מוסלמי עתיק.

כזכור, בינואר השנה אישר בית המשפט המחוזי בתל אביב לעירייה להמשיך בהקמת המעון. השופטת אביגיל כהן ציינה אז בפסק הדין כי אין מחלוקת על כך ששמירה על כבוד המת וכן אינטרס של אי פגיעה ברגשות הדת של הקהילה המוסלמית ביפו הם אינטרסים חשובים, אולם מול העקרונות שהוצבו על ידי המועצה האיסלאמית, עומדים עקרונות חוקתיים בעלי חשיבות אף הם: זכות הקניין של בעלת המקרקעין וחשיבותו הציבורית של הפרויקט – הקמת מבנה לצורך שיקומם של דרי רחוב.

ח"כ ינון אזולאי שיגר מכתב אל סגן שר הפנים ח"כ יואב בן צור בתגובה למחאה של תושבי יפו וכתב:

"אני סבור שאנחנו כעם יהודי המכירים בכבוד המת וחשיבות העניין, צריכים לתת את הדעת על פגיעה בכבודם של מתים שאינם יכולים להגן על עצמם, ויש לעשות הרבה יותר הן מבחינה תקציבית והן מבחינת ההתערבות האישית שלנו גם כנבחרי ציבור. בנוסף, המדיניות שלנו כמדינה יהודית זה לעצור פגיעה וונדליזם באתרים יהודים כאשר זה מתגלה ולנסות להגן על האתרים החשובים ביותר לנו מבחינה דתית, אני חושב שזה לא צריך להיות שונה כשמדובר בבית קברות מוסלמי".

יו"ר דגל התורה ח"כ משה גפני כתב:

"מדינה יהודית איננה רשאית לפגוע בבית קברות, מדינה מתוקנת ותרבותית לא פוגעת לא ביהודי ולא במוסלמי. לעיריית תל אביב- יפו אין רגישות על פגיעה ברגשות של השונה, מצאנו את זה בהרבה מקומות ועכשיו זה בא לידי ביטוי בפגיעה בבית קברות".

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) כתב:

"‏פנייה חשובה של ח"כ ינון אזולאי בעניין בית הקברות האיסעאף ביפו. מעריך זאת. מקווה שסגן השר בן צור והשר דרעי והעיקר ראש העיר חולדאי שאני מכבד ישנו כיוון ויפסיקו את העבודות שם. זה פוגע ברגשות של תושבי יפו ושל כולנו יחד איתם".